ناوگروه تازه نیروی دریایی ارتش این بار به سواحل چین می رود

۲۹ام بهمن ،

به گزارش خبرآنلاین، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در یک برنامه تلویزیونی درخصوص وضعیت حضور ایران در آب‌های آزاد، گفت: در اجرای فرامین مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، نیروی دریایی در آب‌های آزاد و مناطق راهبردی جهان حضور پیدا کرد تا اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران را تأمین کند.

وی با تأکید بر این‌که حضور ایران در آب‌های آزاد به هیچ عنوان به معنای تعرض به دیگر کشورها نیست، اظهار داشت:از آنجا که آب‌های آزاد متعلق به همه ملت‌هاست، جمهوری اسلامی ایران برابر قوانین و مقررات بین‌المللی، این اختیار را دارد که در آب‌های آزاد حضور پیدا کند.

امیر دریادار سیاری با بیان این‌که این حضور، اقتدار ما را نشان می‌دهد،افزود: در چند سال قبل، بحث تأمین امنیت کشتی‌های نفت‌کش و تجاری ایران درخلیج عدن و باب‌المندب که مورد تهاجم دزدان دریایی قرار گرفته بود با حضور نیروی دریایی ارتش رفع گردید و ما از آن پس تاکنون ۲۴ ناوگروه را به آب‌های آزاد اعزام کردیم.

ناوگروه مجموعه دو تا سه فروند شناور سطحی و زیر دریایی را شامل می گردد که به یک ماموریت دریانوردی اعزام می‌شوند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود:احتمالاً در آینده نزدیک، نیروی دریایی در تنگه مالاگا حضور خواهد داشت که این امر نشان‌دهنده توانمندی‌های دریایی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد است.

وی با بیان این‌که در سه سال قبل یک روز هم نشده که در عرصه دریاهای آزاد به‌ویژه شمال اقیانوس هند که برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، ایران حضور نداشته باشد، خاطر نشان کرد: در این مدت، به خاطر تحکیم روابط و پیام صلح و دوستی به کشورهای همسایه ایران به بنادر جده، سودان، جیبوتی سفر کرده‌ایم و در آینده نزدیک در سواحل چین پهلو خواهیم گرفت.

امیر دریادار سیاری با اشاره به برگزاری همایش سه روزه توسعه مکران و حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه این همایش، اظهار داشت:توسعه همه جانبه مکران برای توسعه دریاپایه کشور بسیار حائز اهمیت است و از این نظر ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدام به برگزاری این همایش کرد.

(مکران از نظر جغرافیایی از بندرعباس تا انتهای مرزهای جمهوری اسلامی ایران با کشور پاکستان را شامل می‌شود).

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به این‌که یک‌سوم از مرزهای کشور، دریایی است و نزدیک به دو هزار کیلومتر مرز دریایی داریم، اظهار داشت:سواحل جنوب از مهم‌ترین سواحل کشور است و ما در این منطقه منافع و منابع بسیاری داریم و مقام معظم رهبری هم تأکید کردند دریای عمان برای کشور یک ذخیره و گنج است و ما بر این باوریم که باید بتوانیم از این منابع برای توسعه کشوراستفاده کنیم.

امیر دریادار سیاری در خصوص این‌که خروجی‌های این همایش چه زمانی کاربردی می‌شود، گفت: تأکید بر عمران و آبادانی این منطقه از سوی فرماندهی معظم کل قوا، سبب شده نیروی دریایی دراین منطقه مستقر شود و به لطف خدا در بحث توسعه سواحل مکران تلاش‌های انجام شده سبب پیشرفت و توسعه این منطقه شده است.
 

/۲۷۲۱۲

دانلود   دانلود


خبرآنلاین
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ