نتانیاهو واکنش اولیه خود به سخنان دکتر حسن روحانی را از توئیتر خود حذف کرد

شهریور ۱۳۹۹

واکنش رسانه‌های بین‌المللی به انتشار یافتن متن واقعی سخنان رییس جمهور منتخب ایران در روز قدس و واکنش رژیم اسرائیل به این موضوع، ادعای امیدواری دولت آمریکا به تعامل با دولت تازه ایران و مخالفت دوباره چین با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان دربارهٔ ایران است.

به گزارش گروه وبگردی ممتاز نیوز، واکنش رسانه‌های بین‌المللی به انتشار یافتن متن واقعی سخنان دکتر حسن روحانی در روز قدس و واکنش رژیم اسرائیل به این موضوع، ادعای امیدواری دولت آمریکا به تعامل با دولت تازه ایران و مخالفت دوباره چین با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان دربارهٔ ایران است.

برهمین اساس، در پی انتشار یافتن متن تحریف شده سخنان رییس جمهور منتخب ایران در راهپیمایی روز قدس که بازتاب گسترده‌ای در میان مطبوعات جهان داشت، از اواخر وقت روز قبل، انتشار یافتن متن اصلی سخنان وی و اصلاح خبرها قبلی در دستور کار این مطبوعات و رسانه قرار گرفته است.

سایت شبکه خبری «بلومبرگ» از جمله این مطبوعات است که می‌نویسد بنا بر گزارش تلویزیون دولتی ایران، سخنان حجت الاسلام روحانی دربارهٔ رژیم اسرائیل، از طرف بخش‌هایی از رسانه‌های خود ایران‌ تحریف شده است.

بلومبرگ اشاره می‌کند، در ویدئویی که از سخنان دکتر روحانی انتشار یافته، وی سخنی از ضرورت نابودی رژیم اسرائیل به میان نمی‌آورد و صرفاً اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی این رژیم را «زخمی کهنه» بر پیکر جهان اسلام می‌خواند.

با انتشار یافتن این ویدئو، تقریباً تمامی مطبوعاتی که متن قبلی منتسب به دکتر روحانی را منتشر کرده بودند، اصلاحیه‌هایی را دربارهٔ خبرهای خود منتشر کردند.

اما جالب‌تر از همه‌ واکنشی است که رژیم اسرائیل پس از مشخص شدن تحریف شده بودن سخنان رییس جمهور منتخب ایران از خود نشان داده است. به نوشته «تایمز اسرائیل»، پس از انتشار یافتن متن اصلی سخنان روحانی، بنیامین نتانیاهو، اول‌وزیر رژیم اسرائیل، از حملات پیشین خود علیه دکتر روحانی عقب‌نشینی کرده است.

دفتر اول‌وزیری رژیم اسرائیل، متن اظهارات وی علیه حجت الاسلام روحانی را از پروفایل رسمی‌اش در پایگاه اینترنتی «توئیتر» حذف ‌و به شبکه خبری «بی‌بی‌سی» نیز اعلام کرده که واکنش نتانیاهو، به گزارش اولیه‌ای بوده که با ترجمه‌ای نادرست در اختیار وی قرار گرفته است. نتانیاهو پیشتر گفته بود، سخنان دکتر روحانی، پیش از آن که انتظار می‌رفت سبب آشکار شدن چهره واقعی وی شد؛ بنابراین، غربی‌ها باید از «توهم» دربارهٔ وی خارج آیند..

در مطلبی دیگر دربارهٔ دولت تازه ایران، خبرگزاری «رویترز» از «امیدواری محتاطانه» آمریکا به این دولت سخن گفته است. این خبرگزاری می‌نویسد، دولت اوباما نشانه‌هایی از امید به کاهش تنش‌های هسته‌ای را در پی انتخاب دولت تازه ایران از خود نشان می‌دهد؛ اما اقدامات اساسی را به ابراز تمایل رئیس جمهور تازه به انجام مذاکرات جدی منوط کرده است.

این خبرگزاری، ‌حمایت نکردن دولت آمریکا از تحریم‌های تازه مجلس نمایندگان این کشور علیه ایران را یکی از این نشانه‌های امیدواری نسبت به دولت حجت الاسلام روحانی دانسته؛ اما در عین حال می‌نویسد، مقامات آمریکایی همچنان نسبت به غنی سازی سطح بالای اورانیوم در ایران نگران می باشند.

در ‌‌پایان واکنش‌های بین‌المللی به اقدام کنگره آمریکا در تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران ادامه دارد. به نوشته خبرگزاری «ترند»، دولت چین در این زمینه با انتشار یافتن بیانیه‌ای، بار دیگر مخالفت خود را با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام کرده است.

در این بیانیه ضمن اشاره به این که چین همواره مخالف تحریف‌های یکجانبه غرب و آمریکا علیه بوده، آمده ایالات متحده نمی‌تواند دیگر کشور‌ها را وادار به پذیرش تحریم‌هایی کند که علیه یک کشور سوم همچون ایران وضع شده است. چین همواره اعلام کرده تحریم‌هایی را که بر پایه قوانین داخلی آمریکا وضع شده، ‌نمی‌پذیرند.


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ