نحوه برخورد با پولشویی بانک پارسیان

۱۱ام بهمن ،

خبرگزاری فارس: آخرین اقدامات مبارزه با پولشویی در بورس اعلام شد/ نحوه برخورد با بانک پارسیان

بینا- دبیر کمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس با اعلام اخرین اقدامات مبارزه با پولشویی در بازار سرمایه، نحوه برخورد با بانک پارسیان را تشریح کرد.
روح‌الله نجفی درگفت‌وگو با خبرگزاری فارس،در واکنش به این سوال کە بعد ازابلاغ دستورالعمل مبارزه با پولشویی کە در خرداد ماه انجام شد چه تحولات و اقداماتی در این حوزه توسط سازمان بورس انجام شده توضیح داد: بعد از ابلاغ این دستورالعمل چند اتفاق مثبت رخ داده است.

*تدوین دو ضابطه کە توسط سازمان بورس ابلاغ می گردد
وی ادامه داد:طبق این دستورالعمل،تقریباً همه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس اقدام به معرفی نمایندگان خود کردند. همچنین سامانه ارتباطی با شرکت ها برائ ارائه گزارش‌های لازم راه اندازی شد تا از این طریق تبادل اطلاعات انجام شود.
این مقام مسئول در رابطه با سایر اقدامات انجام شده، گفت: بعد از برگزاری چند جلسه توسط کمیته مبارزه با پولشویی ضوابط تعیین فعالیت مشتریان به همراه ضوابط مشتریان پرریسک نهایی شده کە باید توسط هیئت مدیره سازمان بورس بررسی و ابلاغ شود.
نجفی افزود: همچنین چک‌لیست های نظارت بر مقررات پولشویی ابلاغ شده و مقرر است این چک لیست ها تا پایان سال جاری توسط شرکت های تحت نظارت سازمان بورس تکمیل و ارائه شود.
به گفته وی علاوه بر این اقدامات دوره‌های آموزشی لازم توسط شرکت ها برگزار شده و گزارشهایی در حال تهیه و بررسی است.

*تذکر به ۵ شرکت تحت نظارت سازمان
دبیر کمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس در واکنش به این سوال کە آیا تاکنون مواردی هم به شرکت ها و تذکر و اخطار هم داده شده یا نه، توضیح داد: بله . تاکنون به چهار تا پنج شرکت تحت نظارت سازمان بورس در رابطه با عدم ارائه گزارش‌های لازم تذکر داده شده تا کنترل های در نظر گرفته شده را پیاده و رعایت کنند.

*نحوه برخورد با بانک پارسیان
نجفی در رابطه با عدم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی توسط بانک پارسیان، گفت: این بانک حاضر در بورس باید طبق ماده اجرایی ،اطلاعات پایه شامل نام، نام خانوادگی مشتریان و تاریخ افتتاح حساب را اعلام می کرد اما چنین اتفاقی تاکنون رخ نداده و ما در این مورد به مدیران بانک تذکرات لازم را داده‌ایم.
وی در برابر این سوال کە با این اوصاف آیا نیازی به توقف نماد بانک پارسیان یا سایر اقدامات لازم برائ رعایت مفاد دستورالعمل مبارزه با پولشویی توسط این بانک هست یا خیر؟ خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه درصورت توقف نماد این بانک سهامداران متضرر می‌شوند اقدام به توقف نماد آن نشده است. از سویی دیگر بحث رعایت مقررات فراتر از سازمان بورس بوده و مشمول سایر حوزه‌ها مانند گمرک و امور مالیاتی هم هست.
نجفی ادامه داد: با این اوصاف سازمان بورس به این بانک و همچنین سایر شرکتهایی کە تذکر گرفته‌اند اعلام کرده در صورت نیاز به صدور مجوزی خاص ، سازمان بورس تا زمان رعایت مقررات مبارزه با پولشویی اقدام به صدور مجوزی نخواهد کرد.

*دریافت کد ملی سهامداران حقوقی و حقیقی
وی در خاتمه از متوقف کردن کد سهامداری اشخاص حقیقی و حقوقی بدون اعلام کد ملی خبرداد و گفت: در پی مهلت دو ماهه‌ای کە به شرکت ها و فعالین حقوقی بازار سرمایه دادیم همه فعالان حقوقی اقدام به اعلام کد ملی خود کردند.همچنین همه اشخاص حقیقی هم کە کدملی خود را معرفی نکردند با توقف کدسهامداری مواجه شده اند. این اقدام هم در راستای مبارزه با پو‌شویی بود کە انجام شد.

RSS
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ