نخستین تلفن همراه بریل جهان

۳۰اردیبهشت،

نخستین تلفن همراه بریل جهان

افراد دچار اختلالات بصری از این پس قادر خواهند بود با استفاده از اولین تلفن همراه هوشمند با خط بریل، علاوه بر دریافت پیام‌های متنی، از مجلات و روزنامه‌های معمولی استفاده کنند.

به گزارش راسخون به نقل از ایسنا، محققان هندی برائ طراحی صفحه نمایش این تلفن همراه هوشمند از فناوری Shape Memory Alloy استفاده کردند که امکان شکل‌گیری فلز روی صفحه نمایش را فراهم می‌کند.

زمانی که کاربر نابینا یا کم بینا، ایمیل یا پیام متنی را بر روی تلفن همراه هوشمند خود دریافت می کند، زبان متن بصورت خودکار به خط بریل ترجمه شده و سپس با کمک این فناوری، شبکه‌ای از پین‌های تعبیه شده در زیر صفحه نمایش تغییر شکل داده و خطوط بریل ایجاد می‌شود.

این بدان معناست که تا چند سال آینده امکان تبدیل تصاویر به متن نیز بوجود خواهد آمد.

از دیگر امکانات این تلفن همراه هوشمند، توانایی خواندن متون چاپی و ترجمه آنها به خط بریل عنوان شده است؛ از دوربین تلفن برائ عکسبرداری از کلمات و ترجمه آنها به خط بریل استفاده می گردد.

در این شرایط اشخاص نابینا و کم بینا دیگر نیازی به کتاب و روزنامه های مخصوص با خط بریل نداشته و آنها می توانند با کمک تلفن همراه هوشمند خود مجلات و کتاب های معمولی را مطالعه کنند.

طراحی این تلفن همراه سه سال بطول انجامیده و محققان امیدوارند که اولین نسل تلفن های همراه هوشمند بریل را تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی با قیمت ۱۸۵ دلار به بازار عرضه کنند.
/۲۷۵۹/


اخبار راسخون / علم و فناوری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ