نخستین جکت فاز ۱۴ میدان مشترک گازی پارس جنوبی در آب های خلیج فارس نصب شد

به گزارش ایرنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، جکت SPD 14 b با چهار پایه، دو هزار تن وزن و ۸۰ متر طول، نخستین جکتی است که مهندسی، ساخت، نصب و حمل آن از سوی مهندسان ایرانی انجام و درمدت کوتاه پنج ماه ساخته شد.

ساخت سه جکت دیگر فاز۱۴ پارس جنوبی با بیش از ۹۵ درصد پیشرفت رو به اتمام است.

براساس اعلام شرکت ایزوایکو، جکت دوم و سوم در نیمه نخست تیر امسال و جکت چهارم نیز پس از نصب دیگر جکت ها به دریا منتقل می شود.

این گزارش حاکی است: چهارعرشه فاز ۱۴ نیز از سوی شرکت ایزوایکو با ۴۰ درصد پیشرفت در خرمشهر در دست ساخت است و ساخت سازه های فازی این عرشه ها از پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی برخوردار است.

برای توسعه این فاز میدان مشترک پارس جنوبی، ۴۴ حلقه چاه توصیفی و توسعه ای حفاری می شود که هم اکنون دو دکل حفاری ‘آبان ۵ ‘و ‘شهید رجایی’ در این فاز گازی برای حفاری دو حلقه چاه توصیفی مستقر شده و قرار است در ماه آینده یک دکل حفاری نیز به این فاز منتقل شود.

عملیات ساخت خطوط لوله این فازبا ۵۵ درصد پیشرفت، در دست اجراست.

دو خط لوله زیردریایی ۳۲ اینچ به طول ۲۶۰ کیلومتر و دو خط لوله زیردریایی ۱۸ اینچ به طول ۱۸ کیلومتر در این فاز ساخته خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، تولید ۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب گاز ترش و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، سالانه ۱٫۰۵ میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد، از دیگر تولیدات فاز ۱۴ پارس جنوبی خواهد بود.

ک/۱ ۵۳۹ ** ۱۹۱۷

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۸۰۱۸۸۱۶۹


ایرنا: خبرگزاری جمهوری اسلامی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ