نسخه آزمایشی موتور جستجوگر پارسی یاب راه‌اندازی شد

۱۶م اسفند ، مهر- نسخه آزمایشی موتور جستجوگر پارسی یاب با ده ها هزار سند اینترنتی توسط گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه گیلان راه اندازی شد.

طراحی و پیاده سازی کامل موتور جستجوی بومی پارسی یاب با سرپرستی رضا ابراهیمی عضو هیات علمی گروه مهندسی کامپیوتر و گروهی از دانشجویان دانشگاه گیلان در قالب تیم نرم افزاری دانشکده فنی این دانشگاه انجام شده که هم اکنون نسخه آزمایشی آن با ده ها هزار سند اینترنتی به بهره برداری رسیده است.

طرح موتور جستجوی پارسی یاب – parsiab.guilan.ac.ir – از اردیبهشت و با ایده رسانه ای کلید خورد؛ ایده اولیه برای طراحی این موتور جستجو با توجه به امکانات محدود دانشجویی، تجمیع اطلاعات رسانه های داخلی کشور در بستر اینترانت ملی بود اما با گسترش طرح، بستری برای راه اندازی یک موتور جستجوی جامع فراهم شد.

فاز مطالعاتی اولیه، به جهت آشنایی اعضای گروه با معماری موتور های جستجو، در بازه ۳ ماهه انجام شد؛ از مرداد ۹۱ طرح های مطالعاتی به مرحله طراحی معماری رسید و پیاده سازی بخش های مختلف آن از قبیل خزنده، پایگاه های داده، ارتباطات وب، نمایه گذار (ایندکسر)، پردازنده پرس و جو، رتبه بندی، مدیریت ذخیره سازی، کنترلر، فرهنگ لغات، انباره تصاویر، پارسر، قوانین بهینه سازی (SEO)، بسترهای زبانی، خودکارسازی، توزیعهای ذخیره سازی و طراحی رابط کاربر به طور هم زمان آغاز شد.

تا پایان آذر ۹۱ تقریبا تمامی این قسمتها به پیاده سازی نهایی خود در فاز اول رسیدند و کار ذخیره پایگاه اینترنتیها و اسناد وب در دستور کار قرار گرفت؛ هم اکنون با گذشت ۴۵ روز از زمان ذخیره سازی در حدود ۷۵ هزار صفحه ( ۲۰۰ هزار سند اینترنتی) در پایگاه داده ذخیره شده است.

برخی از امکانات و نقاط قوت فعلی موتور جستجو پارسی یاب شامل مدیریت پردازش موازی بیش از ۱۰ خزنده به طور همزمان، قابلیت پردازش دسته ای اسناد به طور آنلاین و آفلاین، سرعت قابل توجه در درخت پردازش، معناگرایی با تکیه بر زبان فارسی، ساختار نمایه گذار (ایندکسر) معناگرا ، ادغام سرویس رتبه بندی با سرویس نمایه گذار (ایندکسر) و پشتیبانی از زبان های فارسی، انگلیسی، عربی و ترکی می گردد.

نقشه های اجتماعی (social map)- در فاز امکان سنجی، سرویس خبریاب مکانی (Location-Based News System)- در فاز پژوهشی، شبکه اجتماعی ورنا (نام کهن گیلان)- در فاز امکان سنجی، شهروند خبرنگار (سرویس ویدئوی آنلاین)- در فاز امکان سنجی، سرویس پست الکترونیک “پارس میل”- در فاز پیاده سازی و سرویس امنیتی چندلایه- در فاز پژوهشی (با همکاری انجمن رمز دانشگاه گیلان) از جمله
چشم اندازهای آینده و پروژه های در دست اقدام دانشگاه گیلان است.

IT Iran
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ