نظر رییس‌جمهوری در مورد تعرفه اصلح است

۱۰م اسفند ،

نظر رییس‌جمهوری در مورد تعرفه اصلح است

کاهش ۴۵ درصدی واردات خودرو طی دو ماهه قبل،برخلاف دیگر سال‌ها هیچ واکنش منفی به همراه نداشت،این در حالی است که طی سال‌های قبل بررسی تعرفه خودرو وقت بسیاری از نمایندگان مجلس و دولتی‌ها می‌گرفت.

به گرارش پایگاه اطلاع رسانی ممتازنیوز به نقل از دایای اقتصاد، افزایش نرخ ارز هزینه واردات خودرو را با توجه به تعرفه ۹۰ درصدی، بیش از پیش افزایش می‌داد این در شرایطی است که دولت برای حفظ همین اندک وارداتی نیز که صورت می‌گرفت، تعرفه واردات را بدون هیچ چانه زنی به یکباره ۴۵ درصد کاهش داد. نزول تعرفه واردات خودرو نه با واکنش منفی خودروسازان همراه بود و نه با شعف و شادی واردکنندگان چرا که با روند صعودی نرخ ارز، خودروهای وارداتی با هزینه سنگینی وارد کشور می‌شوند؛ بنابراین کاهش تعرفه، تاثیری خنثی بر روند واردات دارد. در همین حال در شیوه نامه تعیین قیمت خودرو که هشتم بهمن ابلاغ شد مقرر شده که سالانه پنج درصد تعرفه واردات خودرو کاهش یابد؛ بنابراین سال آینده تعرفه واردات ۴۰ درصد خواهد بود. هر چند که با تهدید محمود احمدی‌نژاد مبنی بر کاهش و صفر کردن تعرفه شنیده شده که کمیسیون ماده یک قرار است در این زمینه جلسه‌ای فوق‌العاده تشکیل دهد. از سوی دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید دارد که نظر احمدی‌نژاد در این زمینه اصلح است. در هر شکل مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت روز قبل در جمع خبرنگاران تاکید کرده که با توجه به دو مصوبه‌ای که امسال برای کاهش تعرفه داشتیم، تعرفه واردات خودرو در سال ۹۲ حدود ۴۰ درصد است.
وی که در حاشیه دوازدهمین همایش حمایت از حقوق مصرف‌کننده سخن گفته در این زمینه ادامه داده که بعد از اینکه قرار شد گمرک محاسبه عوارض گمرکی یا تعرفه را با نرخ ارز مبادلاتی انجام دهد تیم اقتصادی دولت تعرفه‌ها را به نصف کاهش داد؛ بنابراین تعرفه خودرو به ۴۵ درصد تقلیل یافت.
غضنفری خاطرنشان کرده که با توجه به وجود این مصوبه به نظر می‌رسد کاهش تعرفه خودرو به میزان پنج درصد از سال آینده ملاک عمل قرار گیرد، البته دولت این اختیار را دارد که اگر رییس‌جمهوری خواستار کاهش درصد بیشتری برای تعرفه واردات خودرو بود، این کار عملیاتی شود.

پنجشنبه ۱۰ اسفند   ۱۲:۱

منبع:عصرخودرو
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن