نظر مثبت بهمنی برای افزایش نرخ سود بانکی

۲۹فروردین۱۳،

نظر مثبت بهمنی برای افزایش نرخ سود بانکی | چاپ |
جمعه ۳۰ فروردین ساعت ۱۲:۲۷

بینا- سناریوی هر ساله تغییر در نرخ سود بانکی امسال نیز در حال تکرار است و در حالی که بعضی مدیران ارشد بانکی با افزایش آن مخالفند، خبرها از نظر مثبت رییس کل بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود حکایت می‌کنند.
به گزارش بینا به نقل از ایسنا، طی سال‌های قبل و در حالی که همواره بانک مرکزی تاکید داشت که نرخ سود بانکی باید متناسب با نرخ تورم تعیین شود و در مقابل دولتمردان خواستار کاهش آن بودند در سال جاری نیز محمود بهمنی در پی پیاده کردن الگوهای سابق این بانک دربارهٔ نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی است.
بانک مرکزی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه مکلف است هر ساله نرخ سود بانکی را به گونه‌ای تعیین کند که از میزان تورم کمتر نباشد، حال این سوال مطرح است که با نرخ تورم بالای ۳۱ درصدی آیا نرخ سود بانکی هم به همین میزان افزایش می‌یابد؟ اگر چنین باشد باید نرخ سود نسبت به سال ۹۱ حدود دو برابر افزایش یابد.
در این بین بعضی از مدیران بانک‌ها نظرات متفاوتی دارند به طوری که مدیرعامل بانک ملی تاکید می‌کند: «افزایش نرخ سود در شرایط فعلی به صلاح کشور نیست.»
فرشاد حیدری می‌گوید: «افزایش نرخ سود سپرده‌ها منجر به افزایش نرخ تسهیلات می‌شود و قیمت تمام شده تولید را افزایش می‌دهد.»
اما از سویی دیگر مدیرعامل بانک انصار با اشاره به تورم بالای ۳۰ درصدی، نرخ سود سپرده‌ها برای جذب نقدینگی بیشتر در کشور را بالای ۲۴ درصد پیشنهاد می‌کند و می‌گوید: «بهتر است بانک مرکزی دست بانک‌های غیردولتی را برای نرخ سود سپرده و تسهیلات آزاد بگذارد تا این شبکه به تعادل مناسبی برسد.»
این در حالی است که مدیران بانک مرکزی معتقدند نرخ سود سپرده‌های پایین‌تر از تورم سبب شده است تا در کنار بازار پولی کشور بازار‌های موازی دیگری هم‌چون بازار سکه، ارز و مسکن شکل بگیرد و سپرده‌ها از سیستم بانکی خارج شده و به سمت این بازار‌ها هدایت شود.
هر ساله در اردیبهشت ماه کنفرانس سالانه پولی و ارزی از سوی بانک مرکزی برگزار می‌شود و به طور معمول بحث، گفتمان و بعضا تصمیم‌گیری دربارهٔ نرخ سود بانکی یکی از حاشیه‌های این همایش خواهد بود. حال باید دید که آیا تا پیش از برگزاری این مراسم و اظهار نظر رسمی رییس‌کل بانک مرکزی دربارهٔ تغییر در نرخ سود، شورای پول و اعتبار دست به کار خواهد شد و نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی در سال ۹۲ را بر اساس نرخ تورم تعیین خواهد کرد؟


RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
  1. Reagan گفت:

    loans for poor people
    online payday loans
    loan providers for bad credit

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *