نظر نفر اول رشته تجربی درباره حجاب

در چند سال اخیر یعنی دوران دبیرستان که تلاش دانش‌آموزان برای رقابت بیشتر می‌شد من هم واقعا تلاش کردم که همیشه اول باشم و به این جایگاه فکر می‌کردم.

فارس : فرزانه رحمانی نفر اول کنکور در رشته علوم تجربی با بیان اینکه این موفقیت را مدیون تلاش خود می‌داند، گفت: حجاب را مهم‌ترین عامل آرامش در زندگی ام می‌دانم.

فرزانه رحمانی متولد ۱۳۷۴ دانش‌آموز دبیرستان فرزانگان ناحیه ۲ سنندج است که امسال رتبه اول کنکور سراسری رشته علوم تجربی را کسب کرده است. وی از خانواده‌ای تحصیلکرده است که پدرش استاد دانشگاه و مادرش متخصص زنان است، تنها خواهر وی سال گذشته با کسب رتبه ۱۷۳ کشوری در رشته علوم تجربی وارد دانشگاه شد و اکنون دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران است.
 
رحمانی کسب رتبه دوم المپیاد شیمی کشوری سال گذشته را در کارنامه درخشانش دارد.
 
فارس برای آشنایی بیشتر با وی، شیوه درس خواندن، برنامه‌ریزی و مشوق‌هایش مصاحبه‌ای را با این نخبه علمی در دفتر این خبرگزاری انجام داده است که در پی می‌آید.
 
فرزانه رحمانی که اکنون رتبه اول کنکور رشته علوم تجربی را کسب کرده است آیا در دوران دانش‌آموزی هم جزو دانش‌آموزان زرنگ کلاس بود؟
 
من از همان دوران بچگی یک جوری عادت کرده بودم که جزو شاگردهای خوب کلاس باشم. نمی‌گم همیشه اول بودم بلکه اگر از کسی نمره کمتری در کلاس می‌آوردم سعی می‌کردم که درس خود را ارتقا بدهم و جزو بچه‌های اول کلاس باشم.
 
در چند سال اخیر یعنی دوران دبیرستان که تلاش دانش‌آموزان برای رقابت بیشتر می‌شد من هم واقعا تلاش کردم که همیشه اول باشم و به این جایگاه فکر می‌کردم.
 
قبل از شرکت در کنکور سراسری آیا فکر می‌کردید که چنین رتبه‌ای را کسب کنید؟
 
قبل از کنکور هر وقت به رتبه فکر می‌کردم حالم بد می‌شد و تصمیم گرفتم که اصلا به رتبه فکر نکنم چون با این روند آرامش بیشتری داشتم و تنها به اینکه می‌خواهم تو کنکور سراسری شرکت کنم و ادامه تحصیل دهم فکر می‌کردم.
 
همیشه رتبه اول تو ذهن آدم یک چیز بزرگی است، همیشه احساس می‌کردم که کسی که رتبه اول است با دیگران فرق دارد و به همین دلیل هیچ وقت احساس نمی‌کردم که اول بشوم اما اینکه رتبه خوبی را کسب کنم می‌دانستم چون درصد جواب‌های درست را می‌دانستم.
 
زمانی که فهمیدی به چنین رتبه‌ای دست پیدا کرده‌ای چه حالتی داشتید؟
 
وقتی از سازمان سنجش با من تماس گرفتند و اون شخص یک سری سئوالات از من پرسید و مدارکم را با من چک می‌کرد فهمیدم که رتبه خوبی را کسب کرده‌ام که با اعلام رتبه اول ذوق زده شدم و از خدای خود که تلاشم را به ثمر نشاند تشکر کردم.
 
آیا برنامه‌ریزی خاصی در درس خواندن داشتید؟ میانگین مطالعه روزانه‌تان چقدر بود؟
 
تا سال سوم دبیرستان تنها به اندازه دیگر دانش‌آموزان و اینکه جزو شاگردهای اول کلاس باشم، درس می‌خواندم و از وقت‌های اضافه برای درس خواندن استفاده نمی‌کردم اما سال آخر تلاشم را در زمینه درس خواندن برای آمادگی در کنکور سراسری دوچندان کردم تا جایی که تمامی بعد از ظهرها را جز روزهای جمعه با درس خواندن می‌گذراندم.
 
در روزهایی که مدرسه داشتم میانگین بین پنج تا شش ساعت و در روزهای تعطیل ۱۰ تا ۱۱ ساعت مطالعه می‌کردم. اگر چه در سال‌های گذشته در کلاس‌های زیست‌شناسی و فیزیک شرکت می‌کردم اما سال آخر دبیرستان در هیچ کلاسی شرکت نمی‌کردم و تنها در خانه به مطالعه می‌پرداختم.
 
 چقدر به شانس در موفقیت اعتقاد دارید؟ رازهای موفقیتت را در چه چیزی می‌دانید؟
 
موفقیت با تلاش و کوشش حاصل می‌شود و کسی که تلاش نمی‌کند هیچ شانسی برای موفقیت ندارد و من موفقیتم را مدیون تلاش خود می‌دانم چون واقعا تلاش کردم تا به این نتیجه شیرین برسم.
 
آرامش در خانواده یکی دیگر از دلایل موفقیت‌های من است چون هیچ وقت والدینم برای کسب رتبه به من فشار نمی‌آوردند. من برای کنکور استرس نداشتم چون داشتن استرس مانع از بهره‌مندی انسان از تمام توانایی‌هایش می‌شود و آرامش موجب می‌شود تا آنچه را که یاد گرفته‌ای به منصه ظهور و بروز برسانی.
 
 میزان نقش دبیران مدرسه در کسب این رتبه را چگونه می‌بینید؟
 
بدون شک داشتن پایه‌ای قوی برای رسیدن به هدفی الزامی است و من دوران راهنمایی و دبیرستان را در مدرسه فرزانگان سنندج گذراندم که از معلمان و دبیران خوبی برخوردار است. این ادامه دهندگان راه انبیا موجب شدند که پایه درسی ما در دوره راهنمایی و اول دبیرستان قوی شود و در کلاس‌های بالاتر بدون هیچ مشکلی ادامه تحصیل بدهیم و فکر می‌کنم که این مهم تاثیرگذار در موفقیت هر دانش‌آموزی است و من بخشی از موفقیتم را مدیون آنان می‌دانم.
 
دبیر فیزیک و زیست دوران دبیرستانم واقعا دبیران بسیار خوبی بودند و همواره سعی داشتند با تشویق و ترغیب دانش‌آموزان فاصله‌ای را که بچه‌ها شهرستانی با تهرانی‌ها در فکر خود ایجاد کرده بودند از بین ببرند و با القای این مسئله که خواستن توانستن است و شما می‌توانید هم پای ما حرکت می‌کردند تا جایی که حتی برخی از کتاب‌ها و منابع درسی را از اطرافیان و فامیلهای دور و نزدیکشان برای ما تهیه می‌کردند.
 
به نظر خودت آیا روش درس خوندنت با بقیه دانش‌آموزان فرق می‌کرد؟
 
اصلا فکر نکنم شیوه درس خواندن فرقی داشته باشد مگه اینکه شیوه غلط باشه یعنی در مورد درسی همچون ریاضی که احتیاج به تمرین و استمرار دارد بخواهی تنها به منبع درسی و کتاب خودت اکتفا کنی که این روش کاملا غلطی است.
 
روش‌های درست برای درست درس خواندن زیاد است که آدم می‌تونه از آنها استفاده کنه، اگر کسی فکر بکند که می‌تواند از روش دیگری که با روش‌های متداول درس خواندن فرق می‌کنه بهتر یاد بگیره نمی‌توان گفت روش درس خواندش غلط است چون این روش درس خواندن منه و چون من با این روش راحت‌تر و بهتر می‌تونم مطالب را یاد بگیرم با همین روش درس می‌خونم.
 
چه توصیه‌ای برای داوطلبان کنکور دارید؟
 
امیدوارم همینجوری که رسانه‌ها اعلام کردن امسال آخرین سال برگزاری کنکور باشه ولی خوب اگه قرار بچه‌ها برای ورود به دانشگاه آزمونی بدهند بهشون پیشنهاد می‌کنم هیچ وقت ناامید نشوند و از تلاش دست برندارند این احساس را در خود به وجود بیاورند که یک تلاش ۹ تا ۱۲ ماه می‌تونه قبولی شیرین را براشون به ارمغان بیاره پس ارزش این را داره که به خودشون یکم سختی بدهند.
 
اگر هم زمانی احساس خستگی و ناامیدی بهشون دست داد سعی کنند با دادن یک استراحت و تنفس به خودشون تلاش دوباره‌ای را برای دستیابی به موفقیت آغاز کنند.
 
چیدن برنامه‌های سفت و سخت نمی‌تواند همیشه نتیجه مطلوب و خوبی داشته باشد پس باید با یک برنامه‌ریزی منعطف در راه رسیدن به هدف تلاش کنند.
 
داشتن برنامه‌ریزی دقیق برای کنکور می‌تونه سال شیرین و لذت بخشی براشون باشه و بهشون توصیه می‌کنم اصلا با این فکر که می‌خواهند برای کنکور درس بخونند به خودشون استرس وارد نکنند.
 
چه رشته و دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنید؟
 
رشته‌ مورد نظرم پزشکی است و قطعا همین رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنم ولی در مورد دانشگاه هنوز به یک تصمیم قطعی نرسیده‌ام چون در حال حاضر خواهر بزرگ‌ترم دانشجوی رشته پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی مشغول به تحصیل است به همین خاطر در انتخاب دانشگاه تهران و دانشگاه بهشتی برای ادامه تحصیل باید بیشتر فکر کنم.
 
اگر موسسات آموزشی برای تبلیغ به سراغ شما بیایند آیا در ازای ریالی برای آنها تبلیغ خواهید کرد؟
 
من جز شرکت در آزمون آزمایشی یک موسسه مشخص از سوی هیچ موسسه علمی و آموزشی دیگری پشتیبانی نشده‌ام و تبلیغ برای آنها را نوعی توهین به خود می‌دانم و هیچ‌گاه این کار را نخواهم کرد.
 
 به عنوان سئوال پایانی، شما به عنوان یک دختر مسلمان ایرانی که در عین موفقیت در عرصه علمی، ساده و محجبه هستید، نظرتان در مورد حجاب چیست؟
 
معتقدم حجاب یک اصلی است برای آرامش چرا که اگر انسان حجاب کاملی نداشته باشد قطعا با ورود به بستر جامعه دچار یک حس ناآرامی و ترس می‌کند. همیشه احساس می‌کنم که اگر قسمتی از بدنم مثلا موهام بیرون باشه یک بخش از هویتم در خطره، به خاطر همین حجاب را مهم‌ترین عامل آرامش در زندگیم می‌دانم.
 
از طرف دیگر هم با توجه به اینکه انسان‌ها یک حیای خاصی دارند و همچنین خلیفه خداوند بر روی زمین هستند وقتی قسمتی از بدنشان بیرون باشد یک احساس ناامنی پیدا می کنند.
 
از دیدگاه من حجاب لازمه عفاف و عامل اصلی آرامش در زندگی هر فردی است. انسان با رعایت حجاب در کنار کسب یک آرامش قطعی و پایدار در زندگی دستور خداوند متعال را نیز اطاعت کرده است.
 
گفتنی است در سال ۸۶ نیز آقای شهرام رحیمی از استان کردستان موفق به کسب رتبه اول کنکور سراسری در رشته علوم تجربی شد.


پایگاه خبری تحلیلی ممتاز | Momtaz News

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *