نعنا بخورید و نفس بکشید

به گزارش گروه خواندنی های مشرق، نعنا گیاهی است از تیره دو لپه ای های پیوسته گلبرگ که سردسته تیره نعناعیان می باشد و جز سبزی های خوراکی است. از محل گره های ساقه، ریشه هایی خارج می شوند که ساقه جدید را درست می کنند. بنابراین اگر شما فقط یک ساقه نعناع در باغچه خود بکارید، به زودی تمام باغچه شما پر از نعناع می شود. به همین دلیل در فارسی به آن هزارپا می گویند.

نعنایی که به عنوان سبزی خوردن مصرف می کنیم، با نعنایی که به صورت خودرو در کوه می روید متفاوت است. البته از نظر شکل ظاهری، بو، طعم و مزه تقریباً شبیه به هم هستند، ولی از نظر اثرات درمانی، نعنای کوهی قوی تر است.

نعنا دارای ماده ای به نام منتول است که احساس خنکی در دهان ایجاد می کند. مقدار منتول در نعناع بسته به نوع آن از ۳۵ تا ۵۵ درصد تغییر می کند که البته اگر نعناع دیر کنده شود، مقدار منتول آن تا حدود ۳۰ درصد پایین می آید.

نعناع از نظر طب قدیم ایران نسبتا گرم و خشک است و از نظر خواص دارویی از پونه قوی تر است. از نعناع اسانس، روغن و تنتور تهیه می کنند که مصارف طبی مختلفی دارد.

خواص درمانی نعنا

* از جمله مهمترین محل ای بدن که نعنا بسیار برای آن مقید است معده و سیستم گوارشی است. نعنا به عنوان تقویت کننده معده ناخته می شود و همچنین خاصیت بادشکنی آن باعث می شود تا کمتر دچار نفخ شکمی شوید.

*دیگر خاصیت بسیار مهمی که می تواند در مورد نعنا گفت حالت آرمش بخش بودن آن است. خودرن این گیاه قبل از خواب باعث از بین رفتن ناراحتی های خواب و داشتن یک استراحت بسیار آرام و دلپذیر می شود.

*نعناع در تسکین سندروم روده تحریک پذیر نقش مهمی دارد. نعناع با فعال کردن واکنش های ضد درد در روده بزرگ، دستگاه روده گوارشی را از درد التهابی تسکین می دهد.

*دیگر مورد استفاده نعنا در تسکین دردهای مختلفی است که در بدن به وجود می آید. برای دندان می توانید مقداری نعنا را در دهان بگذارید و بجوید همچنین کمپرس کردن نعنا می تواند دردهای سینه و پهلو را تسکین دهد.

*برای افرادی که سرما خورده اند بسیار مفید است و می تواند طول درمان ان ها را کاهش دهد. اگر گلو درد دارید می توانید مقداری نعنا بخورید و در صورت گرفتگی بینی تنها بوییدن ان نیز می تواند به شما کمک کند.

*اگر از بیماری روماتیسم و آرتروز رنج می برید، از روغن نعناع استفاده کنید، به این صورت که ۲ قطره روغن نعناع را با یک قاشق سوپخوری روغن بادام مخلوط کرده و محل های دردناک را با آن ماساژ دهید.

موارد احتیاط

* اسانس نعناع را نباید به مقدار زیاد به کودکان و نوزادان خوراند، زیرا روی حرکات تنفسی  و قلب اثر می گذارد و ممکن است خطرناک باشد.

* اگر اسانس نعناع به مقدار زیاد مصرف شود، فشار خون را بالا برده و موجب حالت تهوع، استفراغ و درد معده می شود و حرکات دودی معده را از بین می برد.

* نعناع با تمام فوایدی که دارد، اگر زیاد مصرف شود سیستم گوارشی را تحریک می کند. لذا اگر شما روزی دو تا سه فنجان دم کرده نعنا می نوشید، بهتر است بعد از دو هفته نوشیدن، چند روزی مصرف آن را قطع کرده و دوباره شروع کنید.


ممتازنیوز/momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *