نفت ایران در باشگاه ۱۰۰دلاری‌های جهان یکه‌تازی می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با آغاز سقوط آزاد تولید نفت برخی از کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس، بهای نفت خام سبک و سنگین ایران در بازار آسیا و اروپا گران تر شد.

بر این اساس دبیرخانه اوپک امروز با انتشار گزارشی، اعلام کرد: تولید نفت اعضای اوپک در ماه جولای سالجاری میلادی با کاهش نزدیک به ۴۰۰ هزار بشکه ای به ۳۱ میلیون و ۱۶۵ هزار بشکه در روز سقوط کرده است.

 

به استثنای عربستان سعودی، تولید طلای سیاه در تمامی کشورهای نفت‌خیز حاشیه خلیج فارس همچون امارات متحده عربی، عراق و کویت با کاهش همراه بوده است.

 

در همین حال کاهش تولید نفت اوپک منجر به بالا رفتن بهای سبد نفتی اوپک در ماه جولای ۲۰۱۲ میلادی شده به طوریکه قیمت سبد نفتی اوپک با ۲ سنت افزایش به بشکه‌ای ۱۰۲ دلار و ۹۴ سنت رسیده است.

 

مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران هم با انتشار گزارشی درباره آخرین وضعیت قیمت فروش نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران، اعلام کرد: ۳۰ ژوئیه سالجاری میلادی بهای نفت خام سبک صادراتی ایران در بازارهای آسیایی ۱۰۰ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه معامله شده است.

 

همچنین نفت خام سبک ایران ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی برای عرضه در بازارهای شمالغرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقای جنوبی به ترتیب به ۹۹ دلار و ۸۴ سنت، ۹۷ دلار و ۶۳ سنت و ۹۹ دلار و ۲۳ سنت به مشتریان خارجی تحویل داده شده است.

 

در همین حال، بهای نفت خام سنگین ایران هم در یک هفته گذشته با افزایش چند سنتی در بازارهای چهار گوشه جهان معامله شده است به طوری‌که نفت خام سنگین ایران با بهای ۹۹ دلار و ۱۲ به مشتریان آسیایی فروخته شده است.

 

قیمت نفت خام سنگین ایران برای عرضه در بازارهای شمال غرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقا به ترتیب به ۹۸ دلار و ۴۵ سنت، ۹۶ دلار و ۶۳ سنت و ۹۷ دلار و ۸۳ سنت معامله شده است.

 

بررسی میزان افزایش قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران نشان می دهد که در ۲ روز گذشته بهای هر بشکه نفت خام صادراتی ایران بشکه ای ۲۰ سنت گران تر شده است.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *