نقش مصرف قهوه در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲

فروردین ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت و به نقل از معاون آموزش بنیاد دیابت دکتر فرهاد رجب پور، با توجه به تحقیقات انجام شده مصرف مقادیر متوسطی از قهوه احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می دهد. بیش از ۳۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا می باشند که این بیماری را به یک معضل مهم در کل جهان تبدیل می کند.

به گزارش ممتاز نیوز ؛ مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهند که مصرف ۳ تا ۴ فنجان قهوه در روز در مقایسه با عدم مصرف قهوه و یا مصرف کمتر از ۲ فنجان قهوه در روز احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را ۲۵ درصد کاهش می دهد.

با توجه به تحقیقات انجام شده کافئین موجود در قهوه سبب پیشگیری از دیابت نمی شود در نتیجه هم قهوه دارای کافئین و هم بدون کافئین در پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو نقش دارند. همچنین تحقیقات نشان داده اند که قهوه فیلتر شده در قهوه جوش در مقایسه با قهوه دم کرده و نیز قهوه بدون کافئین در مقایسه با قهوه شامل کافئین دارای اثر پیشگیری کننده بیشتری می باشند و این اثر در اشخاص کمتر از ۶۰ سال بیشتر است.

با توجه به همین مطالعات اثرات حفاظتی قهوه در زنان بیشتر از مردان است. تئوری های متعددی در ارتباط بین مصرف قهوه و کاهش احتمال ابتلا به دیابت مطرح شده است. یکی از این تئوری ها، تئوری مصرف انرژی است، این تئوری پیشنهاد می کند که مصرف کافئین متابولیسم را در بدن تحریک کرده و مصرف انرژی را افزایش می دهد. تئوری بعدی تئوری متابولیسم کربوهیدرات است که مطرح می کند مصرف قهوه نقش کلیدی در تعادل گلوکز در بدن دارد. گروهی از تئوری ها نیز وجود دارند که پیشنهاد می کنند ترکیبات موجود در قهوه حساسیت نسبت به انسولین را افزایش می دهند.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *