نقش والدین در تشخیص علت تشنج کودکان

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی اطفال گفت: تشخیص علت تشنج بر اساس توصیف‌های والدین از نوع حمله و شرایط کودک در حین حمله و پس از آن است.

دکتر سید علیرضا فهیم زاد با اشاره به اینکه ۵ درصد کودکان کمتر از شش سال حداقل یک بار دچار تشنج می شوند گفت: تشنج ناشی از تب (FC)، شایعترین نوع تشنج در این سنین است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تشخیص نوع تشنج بر اساس توصیف‌های والدین از نوع حمله و شرایط کودک در حین حمله و پس از آن است گفت: در صورتی که نوع حمله بر اساس شرح حال والدین مطابق با تشخیص پزشک در یافتن علت تشنج در کودک باشد، همراهی این حمله با تب، تشخیص تشنج تب خیز را قطعی می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطر نشان کرد: پدیده‌های شبه تشنج، صرع و حملات تشنجی بدون تب از مواردیست که پزشک باید قبل از تشخیص قطعی تشنج تب خیز در نظر داشته باشد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی اطفال با بیان اینکه تشنج همراه با تب نوعی پاسخ مغز در حال تکامل به تب است؛ گفت: فیزیولوژی دقیق این عارضه کاملا مشخص نشده است ولی عوامل ژنتیکی در ایجاد این عارضه ناثیر گذار هستند.

وی تصریح کرد: پس از قطع تشنج باید علل تب در کودک توسط پزشک بررسی شود و سپس علل تشنج مورد ارزیابی قرار گیرد.

دکتر فهیم زاد در خصوص علل ایجاد تب همراه با تشنج گفت: عفونت حاد گوش میانی، یک سوم علل این عارضه را تشکیل می دهد.

وی در ادامه افزود: بیماری های ویروسی مانند آنفلوآنزا و عفونت های حاد تنفسی مانند سرماخوردگی، عفونت لوزه ها، برونشیت و پنومونی، تزریق واکسن DTP، MMR، گاستروآنتریت خصوصا عفونت های شیگلایی و عفونت های ادراری از مهمترین علل ایجاد تب همراه با تشنج هستند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال با تاکید بر اینکه شدت درجه بالای تب برحسب سن و تکامل سیستم عصبی کودک متفاوت است گفت: متوسط درجه حرارت در شیرخواران با عفونت اولیه بالاتر از ۳۹٫۵ است که با بالارفتن سن میزان افزایش دمای بدن کاهش می یابد.

وی با اشاره به اینکه عفونت های دستگاه ادراری عامل ایجاد کننده ۳ درصد از موارد تب همراه با تشنج هستند گفت: در کودکان کمتر از ۲ سال تب می تواند تنها علامت یک عفونت ادراری باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *