نمایشگاه صنایع دستی جاده ابریشم فرصتی برای ارتقای جایگاه فرش ایرانی است

جمعه ۲ تیر – ۱۱:۴۳:۱۶ ق.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس

رئیس اداره فرش سازمان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی:

بزرگنمایی:  

خبرگزاری آریا -رئیس اداره فرش سازمان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نمایشگاه صنایع دستی جاده ابریشم را فرصتی برای ارتقای جایگاه فرش ایرانی دانست.
به گزارش خبرگزاری آریا از تبریز ،علیرضا سلیمانی با اشاره به شهرت فرش ایرانی، گفت : ایران را به نام فرش و فرش را به نام ایران می شناسند و ورود کشورهایی مانند چین و هند به این عرصه هم نتوانسته است تاثیر منفی بر صادرات فرش ایرانی داشته باشد و حتی موجب افزایش کیفیت تولیدات ایرانی شده است .
وی ارزش فرش دستباف را در اصالت طرح و نقش آن عنوان کرد و افزود: در این بین آذربایجان شرقی با در اختیار داشتن سهم ۳۵ درصدی صادرات فرش ایران جایگاه خاصی دارد و نمایشگاه صنایع دستی جاده ابریشم در تبریز می تواند این نقش را پررنگ تر کند.
سلیمانی خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی و به ویژه شهر تبریز از دیر باز در خلق قالی های نفیس، نقش عمده ای داشته است و طراحی فرش در این مرز و بوم، سابقه طولانی دارد و طراحان بزرگی در این منطقه وجود داشته اند که با خلق آثار گران بها و با ارزش، خدمات ارزنده ای به فرش ایران کرده اند.
وی با اشاره به راهبرد امسال گفت: صنایع‌ دستی حاصل فکر، عمل و ابتکار و خلاقیت سازنده آن است و با ویژگی‌های ارزشمند خود از جمله تولیدات غیر وابسته ‌ای است که در صورت حمایت می ‌تواند به عنوان یکی از ستون ‌های استقلال اقتصادی مطرح شود.
سلیمانی به نقش صنایع‌ دستی در ایجاد اشتغال، تولید و درآمد ملی اشاره کرد و گفت: صنایع دستی از بعد هنری هم در برگیرنده ارزش‌ها و فرهنگ اصیل است و یکی از راه‌ های حفظ این فرهنگ و جلوگیری از اشاعه فرهنگ غرب و اتکا به سلایق و پویایی، اندیشه، تفکر و خلاقیت ایرانی در حفظ و احیای صنایع ‌دستی است.
وی بر آموزش، ترویج و افزایش تولید و همگانی شدن مصرف صنایع ‌دستی تاکید کرد و گفت: همین عامل می‌تواند موجب اشتغال و رونق این صنایع شود.
سلیمانی گفت: نمایشگاه صنایع دستی جاده ابریشم فرصتی برای تبیین ویژگی‌های خاص صنایع ‌دستی ایران است تا گامی در راستای افزایش سهم ایران در بازار جهانی برداشته شود.
گفتنی است نمایشگاه بین المللی صنایع دستی جاده ابریشم به همت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی یکم تا پنجم تیرماه امسال با بیش از ۳۰۰ رشته صنایع دستی و هنرهای سنتی از ۳۱ استان و هفت کشور در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تبریز برپا می شود

کد خبر: ۲۰۱۲۰۶۲۲۱۱۴۳۱۶۳۷۲


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ