نکات کلیدی در کاهش وزن مطلوب

به گزارش ممتازنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،

یک دکتر تغذیه گفت: رژیم حاوی پروتئین زیاد و چربی متعادل، احساس گرسنگی را به تاخیر می اندازد.

دکتر مینو فروزانی، متخصص تغذیه در گفتگو با خبرنگار کلینیکممتازنیوز، با اشاره به اینکه کاهش وزن مطلوب با افزایش دفعات وعده های غذایی امکان پذیر است گفت: موفقیت و کاهش وزن با کاهش ذخایر چربی و افزایش مصرف دفعات غذایی و کاهش حجم غذا در هر وعده میسر می شود.

این متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه کاهش وزن معادل نیم کیلوگرم در هفته مقداری قابل قبول است گفت: کاهش ۵۰۰ کیلوکالری در روز با کاهش ۳۵۰۰ کیلوکالری در هفته و کاهش وزن مطلوب همراه است.

استاد دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه افزود: در رژیم غذایی جانشین شدن آب به جای چربی به طور موقتی چربی از دست رفته را نشان نمی دهد ولی موجب تشویق فرد به کاهش وزن می شود.

* رژیم غذایی مطلوب باید حاوی مواد مغذی باشد

این دکترای تغذیه با بیان اینکه مصرف تعداد وعده های غذایی بیشتر در حجم کمتر موجب کاهش ذخیره چربی بدن می شود گفت: رژیم غذایی مناسب باید شامل تمامی مواد مغذی مانند لبنیات، میوه جات و سبزیجات، غلات و گوشت، ماهی، مرغ و تخم مرغ باشد.

وی با تاکید بر اهمیت ارزش سیرکنندگی وعده های غذایی گفت: رژیمی که چربی آن در حد اعتدال و پروتئین آن زیاد باشد موجب احساس سیری و به تاخیر افتادن مجدد گرسنگی می شود.

* مصرف لوبیا را فراموش نکنید

دکتر فروزانی در ادامه افزود: مصرف پروتئین های گیاهی مانند انواع لوبیا خصوصا در اوایل روز موجب احساس سیری بیشتر می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فردی که تمایل دارد جهت رسیدن به وزن مطلوب، وزن کسب کرده را به مدت طولانی حفظ کند باید از رژیم غذایی متنوع پیروی کرده و الگوی مصرف غذایی قبلی خود را کاهش داده و با ایجاد تنوع در عادات غذایی جدید قادر به ادامه و برقراری رعایت دستورات تغذیه ای باشد./ح


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن