نگرانی آمریکا از ریاست ایران بر جنبش غیر متعهد

رئیس بخش بین الملل الاهرام العربی مصر گفت: آمریکا و اسراییل از ریاست سه ساله جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد به دلیل نقش تاثیرگذار تهران به شدت نگرانند.

به گزارش سرویس بین‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه العالم ؛ اسامه الدلیل سه شنبه در گفت وگو با شبکه خبری العالم، اظهار داشت: دیدار رئیس جمهور مصر از ایران – پس از ۳۰ سال قطع ارتباط ـ و تحویل ریاست جنبش غیر متعهدها به کشور بزرگ و تاثیرگذاری چون ایران، از چنان اهمیتی برخوردار است که باعث نگرانی شدید آمریکا و اسرائیل شده است.

رئیس بخش بین الملل الاهرام العربی مصر و ایران را دو قطب ثبات در منطقه خاورمیانه دانست.

الدلیل از فشارهای آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی طرف های مصری بر مقامات قاهره برای جلوگیری از مشارکت محمد مرسی در اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران پرده برداشت.

این روزنامه نگار مصری با اشاره به تلاش های واشنگن و رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از نزدیک شدن مصر به ایران تاکید کرد که توسعه مناسبات طرفین با سختی هایی همراه خواهد بود.

اسامه گفت: مانور دیپلماتیک کنونی در تهران در بر دارنده این پیام برای دنیا و قدرت های سلطه گر است که ایران منزوی نیست و توان رهبری سازمانی بین المللی را دارد که هدفش مشارکت در اداره جهان و تعیین سرنوشت جامعه بین المللی است.

این کارشناس مصری دستیابی ملت ها به کرامت و حاکمیت ملی، برقراری امنیت و صلح جهانی و مبارزه با تندروی و تروریسم را برنامه های پیش روی جنبش عدم تعهد عنوان و خاطرنشان کرد: ایران همه این برنامه ها را در دوره ۳ ساله آتی جنبش عدم تعهد رهبری خواهد کرد.

وی با اشاره به برخی محورهای [پیش نویس ] بیانیه [پایانی] اجلاس عدم تعهد، تاکید کرد که تهران توانایی رهبری این جنبش بین المللی برای اجرایی کردن اهداف آن را دارد.

 

رئیس بخش بین الملل الاهرام العربی موضوعات مربوط به فلسطین، سوریه، رژیم صهیونیستی و لزوم پایان اشغال فلسطین، لزوم پاکسازی جهان از سلاح های کشتار جمعی و هسته ای، تاکید بر حقوق ملت ها دراستفاده از انرژی ارزان قیمت هسته ای و جلوگیری از استفاده ابزاری از مسئله حقوق بشر ضد ملت ها و دولت ها را از محورهای بیانیه اجلاس تهران برشمرد.

اسامه درباره از سرگیری روابط ایران و مصر نیز تاکید کرد که طرفین باید پس از ۳۰ سال قطع ارتباط با جدیت برای جبران گذشته و برقراری روابط محکم میان دو ملت مصر و ایران تلاش کنند.

وی همکاری راهبردی میان طرفین را حتی درسطح تحقیقات علمی و فناوری برای مصر بسیار مطلوب دانست و گفت: ایران حسن نیت و آمادگی اش را برای پشتیبانی از انقلاب نوپای مصر نشان داده است.


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ