نیمی از مبتلایان به سرطان دهانه رحم کمتر از ۵۰ سال دارند

مهر ۱۳۹۹
ممتاز نیوز: یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه اغلب موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم در دنیا در کشورهای در حال توسعه ملاحظه می‌شود، اظهار کرد: نیمی از زنانی که به این بیماری دچار می شوند کمتر ۵۰ سال سن دارند.

دکتر فریبا یارندی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه دومین سرطان شایع زنان در جهان، سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم است، گفت: ۵۰ درصد زنانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند زیر ۵۰ سال سن دارند.

وی افزود: ۸۸ درصد موارد ابتلا به سرطان سرویکس در دنیا در کشورهای در حال توسعه دیده می گردد. کشورهای پیشرفته با انجام واکسیناسیون اشخاص نسبت به ویروس پاپیلوما که یکی از مهمترین سبب ابتلای زنان به سرطان دهانه رحم محسوب می گردد، توانسته‌اند تا حد بسیاری از بروز این بیماری در کشورشان جلوگیری کرده و آن را کنترل نمایند.

این متخصص زنان و زایمان یادآور شد: امروزه با تحقیقاتی که در سراسر جهان صورت گرفته است، عامل اصلی ابتلای زنان به سرطان دهانه رحم ویروس HPV شناخته می گردد بطوریکه در ۹۹ درصد مبتلایان به سرطان سرویکس، این ویروس ملاحظه شده است.

دکتر یارندی خاطرنشان کرد: انجام واکسیناسیون پاپیلوما برای همه اشخاص، معاینات مرتب و دقیق زنان نسبت به پیشگیری آنها در ابتلای زنان به سرطان گردنه رحم نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. باید به خاطر داشت از بین رفتن یک زن جوان ناشی از ابتلا به این بیماری علاوه بر از دست رفتن نیروی انسانی جامعه، تاثیرات جبران ناپذیری را در خانواده وی به دنبال دارد، لذا توجه به پیشگیری از وقوع این اتفاق در کشور ضرورت دارد.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ