هارپ و زلزله های اخیر ایران آیا به هم ارتباطی دارند؟

اخیرا صحبت های ضد و نقیض زیادی در خصوص ارتباط هارپ و زلزله های اخیر ایران در شبکه های اجتماعی و سایتها مطرح شده است که با توجه به اهمیت موضوع در این تیتر خبری به آن خواهیم پرداخت

هارپ و زلزله

هارپ چیست

پروژه «HAARP» با عنوان کامل «High-frequency Active Auroral Research Program» یا «برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» یک پروژه نظامی بود که در سال ۱۹۹۳ توسط ارتش ایالات متحده آمریکا به منظور انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین آغاز و تأسیسات آن در آلاسکا احداث شد.

آمریکا در این پروژه مطالعاتی تنها نیست و کشورهایی دیگر مثل روسیه ،کانادا ، ژاپن و اتحادیه اروپا نیز پروژه هایی را برای مطالعه هارپ در دست دارند.

 طبق ادعای آمریکا قرار است این پروژه روی لایهیونوسفر” جو زمین تحقیق کند ، اما به گمان بسیاری از ناظران، این پروژه می تواند به عنوان یک سلاح مخوف در آید و لایه فوقانی جو زمین را برای ایجاد تاثیرات اقلیمی در سطح زمین تحریک کند.

ارتباط هارپ و زلزله چه زمانی مطرح شد؟

برای اولین بار هوگو چاوز رییس جمهوری پیشین ونزوئلا که یکی از منتقدان سرسخت آمریکا بود، واشنگتن را متهم به کارگیری سلاح هارپ و ایجاد زلزله مرگبار هاییتی کرد.

پِرِس تی‌وی هم با انتشار یک گزارش تایید نشده و به نقل از یک منبع خبری روسی عنوان کرد که نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از فناوری جنگ ستارگان خود، قصد ایجاد زلزه ای در ایران داشته که اشتباها هاییتی را هدف قرار داده است.برخی تئوری های توطئه، هارپ را در ایجاد زمین لرزه سیچوان چین و کالیفرنیای آمریکا نیز مقصر دانسته‌اند.

هارپ و زلزله

برژینسکی مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دولت جیمی کارتر ، هارپ را به عنوان سلاحی علیه کشورهای غیر متحد با واشنگتن معرفی کرده و مدعی است : تکنولوژی، روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده راه بیندازند.

آیا هارپ میتواند عامل زلزله باشد؟

علی بیت‌اللهی در در خصوص هارپ و زلزله های ایران اظهار کرد: اظهارنظرها در رابطه با این‌که عامل وقوع حوادثی مانند زلزله “هارپ” است، غیرواقعی بوده و امکان ایجاد چنین سیستمی که زیر زمین را تحت تأثیر قرار دهد وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه رکوردهای زلزله کاملاً شناخته‌شده هستند،‌ اضافه کرد:‌ رکوردهای مربوط به انفجار یا سیستم هارپ نیز مشخص بوده و با  رکوردهای زلزله کاملاً متفاوت است.

وی یادآور شد:‌ زلزله اخیر استان کرمانشاه در بسیاری از ایستگاه‌های دنیا ثبت شده و چنین شایعاتی از بیخ‌وبُن نادرست است.

رد ارتباط “هارپ” با زلزله

دکتر ناصر حافظی مقدس، زمین شناس، مهندس زلزله شناسی و استاد دانشگاه درباره پدیده هارپ می گوید: «پروژه مطالعاتی هارپ درخصوص مطالعه اصول فیزیکی کنترل کننده یونسفر است که علاوه بر آمریکا چند کشور دیگر نیز در آن مشارکت دارند. هدف اصلی این پروژه بهبود ارتباطات رادیویی بوده است اگرچه ارتش آمریکا در این پروژه بدنبال کنترل و نظارت بر ارتباطات رادیویی می باشد. دکتر حافظی مقدس می گوید: « مطرح شده که آمریکا در ادامه پروژه جنگ ستارگان بدنبال نوعی سلاح الکترومغناطیسی جدید است که با فشرده سازی بخشی از یونسفر و انعکاس آن امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا که قدرت حرارتی زیاد دارند را به مناطق مورد نظر در سطح کره زمین وارد کند. این مطلب فرضیه هایی است که مشخص نیست قابلیت اجرایی داشته باشد.

این مهندس زلزله شناسی به ارتباط هارپ و زلزله اشاره می کند و می گوید: منشأ شایعاتی که درخصوص ارتباط زلزله با پروژه هارپ وجود دارد شاید از این طریق می باشد که زلزله های بزرگ همراه با تغییرات وسیع در اتمسفر بالای منطقه کانونی می باشند و اغتشاشاتی را در کره یونسفر ایجاد می کنند. تلاشهایی جهت استفاده از این پدیده برای پیش بینی زلزله نیز در حال انجام است. اما اینکه با هدایت امواج الکترومغناطیس بتوان در یک منطقه زلزله ایجاد نمود توجیه علمی ندارد

دکتر حافظی در ادامه به زلزله خیز بودن هائیتی اشاره می کند و می گوید: «کشور هائیتی در حاشیه یک گسل فعال قرار گرفته است و در طول تاریخ زلزله های بزرگی را تجربه کرده است. زلزله اخیر این کشور با بزرگی ۳/۷ ریشتر نیز بیش از ۶۰ پس لرزه نسبتاً بزرگ از جمله دو پس لرزه ۶ ریشتری داشته است. بنابراین وقوع زلزله در این کشور و شرایط زلزله کاملاً طبیعی بوده است لذا این فرض که در اثر انفجار توسط آمریکا ایجاد شده باشد کاملاً مردود است. حتی فرض تحریک منطقه و وقوع زلزله طبیعی نیز برای یک زلزله بزرگ هفت ریشتری بسیار بعید است.»

هارپ و زلزله

زلزله‌های ایران هیچ ربطی به هارپ ندارد

مهران فاطمی استادیار گروه جغرافیا دانشگاه یزد ،با اشاره به تعداد زمین لرزه های بالای  ۳ ریشتردر بازه زمانی ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۷ در ایران (این اطلاعات از وب سایت«پژوهشگاه زلزله شناسی ایران» گرفته شده است) معتقد است که  تعداد زمین لرزه ها در ایران بعد از سال ۱۳۷۷ (۱۹۹۸) یعنی سالی که پروژه هارپ تکمیل شد ؛ ۴/٢٠۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

هارپ و زلزله

فاطمی مدعی است در آلاسکا، که مجموعه ی هارپ در آن واقع است افزایش بسیار غیر طبیعی را در سال ١٣٨١ مشاهده می کنیم که تعداد زمین لرزه ها به یکباره چهار برابر سال های قبل می شود. این تغییر ناگهانی شاید به دلیل آزمایشات تحقیقاتی مسئولین هارپ در این ایالت باشد.

هارپ و زلزله

به گفته فاطمی ارتعاشات رادیویی هارپ باعث سرخ شدن لایه یونوسفر شده و این لایه را به نوسان در می آورد و موجب ایجاد صدا با فرکانس های کوتاه از ١ تا ٢٠ هرتز می شوند که فرکانس (ELF/ULF)  نام دارند. این فرکانس ها پس از نفوذ به زمین، زلزله ایجاد می کنند. و با توجه به ازدیاد درصد زلزله در سطح ایران که متجاوز به ۴/٢٠۶ % بوده است میتوان به وجود تاثیرات دیگری در ایجاد زلزله های مصنوعی پی برد، خصوصا آنکه این ازدیاد پس از آغاز فعالیت های هارپ واقع شده اند.

 با وجود گزارش های متعدد درباره پروژه هارپ و استفاده از آن به عنوان یک سلاح ، کم نیستند کسانی چون ” جسی ونتورا ” که پروژه هارپ  و خبرسازی درباره آن را در قالب ” تئوری توطئه ” تحلیل می کنند و معتقدند که استفاده از هارپ به عنوان یک سلاح ، تنها ساخته و پرداخته ذهن های به شدت تخیلی و ضد آمریکایی است .

آیا هارپ باعث زلزله های ایران شده است؟

زلزله های اخیر ایران به حدی جدی شده است که بازار شایعات را نیز داغ کرده است، عده ای این روزها می گویند زلزله های اخیر به دلیل آزمایش سلاح هارپ آمریکا است ، موضوعی که جز شایعه چیزی نیست و با بررسی پیشینه آن می توان واقعیت را دریافت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ