هالک شگفت‌انگیز

هالک شگفت انگیز

قهرمانی تیم های روسی که چند سالی است به پول های هنگفت نوسرمایه داران این کشور مجهز شده و ترکیب شان چندین و چندملیتی شده و هیچ شباهتی به تیم های روسی ندارند در جام یوفای سابق که مدتی است لیگ اروپا نامیده می شود تجربه ای کاملا آشناست و زسکامسکو در ۲۰۰۵ و زنیت سنت پترزبورگ در ۲۰۰۹ انجام دهندگان این مهم بوده اند.

اگر می خواهید بدانید ته دل این باشگاه های روسی چیست باید متذکر شویم آنها همیشه رویای فتح جام اصلی (لیگ قهرمانان) را داشته اند و هر چند امسال فقط یک نماینده در این جام دارند، اما با همان تک تیم یورش بزرگ و جانانه ای به سمت این جام خواهند برد.

با این که از نظر کارشناسان بخت چندانی برای این مهم ندارند، اما از حق نباید گذشت که تیم تحت هدایت لوچیانو اسپاله تی ایتالیایی تیم قدرتمند و واقعا خطرناکی است و به لطف قرار گرفتن در گروه سوم برای صعود به مرحله حذفی بدون شانس نیست.

زنیت سنت پترزبورگ به واقع به صعود صرف هم راضی نیست و سرگروهی را هدف گرفته تا در شروع مرحله حذفی از نعمت بازی برگشت در خانه اش بهره مند باشد.

زنیت برای این گونه اندیشیدن ظاهرا دلایل کافی دارد. از یک سو آث. میلان با از دست دادن حدود ده مهره اصلی اش در تابستان امسال شبیه به هر چیزی هست الا میلان قدر قدرتی که دو سال پیش سری A را فتح کرد و فصل گذشته هم این عنوان را با کمترین اختلاف به یوونتوس واگذار کرد.

اندرلشت هر چیزی جلوه می کند الا یک رقیب بزرگ و مالاگا با این که به لطف سرمایه کلان عرب های خریدار این باشگاه یک پا کهکشانی شده و اخیرا ساویولای آرژانتینی را هم ابتیاع کرده، فاقد هویت یک قهرمان و سرشار از نوسان است.

زنیت در نقطه مقابل نه تنها اکثر قریب به اتفاق مهره های قبلی اش را حفظ کرده در آخرین روزهای مهلت نقل و انتقال های تابستانی دو ماهی درشت تازه را هم به تور انداخت.

یکی هالک مهاجم برزیلی و قوی هیکل پورتوی پرتغال که تمام تیم های بزرگ اروپا او را می خواستند و گذاشتن این نام روی او با اشاره به کاراکتر معروف و کمیک استریپی هالک شگفت انگیز بوده که تا به حال سه فیلم سینمایی پرفروش هم از روی آن ساخته شده است و دیگری الکس ویتسل هافبک ـ مهاجم ۲۳ ساله بلژیکی که از بنفیکا صید شده است.

این دو بازیکن برای زنیت بسیار گران تمام شده اند (به روایتی هرکدام حدود ۴۰ میلیون یورو!) اما با توانی که دارند قادرند زنیت را حداقل یکی دو کلاس بالا بیاورند و به آرزوهای اروپایی اش نزدیک تر کنند.

یک دلیل گرانی خیره کننده هالک و ویتسل صرف نظر از قدرت فنی شان این است که قراردادشان با باشگاه روسی ۵ ساله است و نه کوتاه مدت و هالک که بتازگی مهاجم تقریبا فیکس تیم ملی برزیل هم شده است، در فتوحات سال های اخیر پورتو سهمی عمده داشت و گلزنی چیره دست برای آنها بود و بعد از کوچ رادومل فالکائوی کلمبیایی از این تیم سهم و نقش وی در پورتو عمده تر و محسوس تر شد.

او که از توکیو وردی ژاپن به پورتو آمده بود با این تیم سه بار لیگ پرتغال، سه مرتبه جام حذفی این کشور و یک بار هم لیگ اروپا را فتح کرد و در ۱۶۹ بازی رسمی برای سفید و آبی های پورتو ۷۸ گل زد و ۵۵ پاس گل داد که ارقام خیره کننده ای است.

ویتسل هرچند شهرت جهانی هالک را ندارد ولی تجربه ۳۲ بازی ملی اش برای بلژیک و حضوری کارساز در بنفیکا و استاندارد لی یژ را به سنت پترزبورگ آورده است.

با او و هالک شگفت انگیز، زنیت آشکارا بختی فزون تر برای خودنمایی در لیگ قهرمانان اروپا دارد و بازی امشب تیم روسی با مالاگا در استادیوم روسالدای شهر مالاگا می تواند تاییدی بر این نگرش یا البته نشانگر مشکلات زنیت برای تحقق آرزوی اصلی اروپایی اش باشد، ولی تحت هر شرایطی باید از این پس بیش از پیش از زنیت ترسید، زیرا هالک شگفت انگیز را هم در صف مردانش دارد، هرچند رنگ صورت او در زمان نبردهایش برخلاف کمیک استریپ های مربوطه سبز و هیکل وی به اندازه کینگ کنگ نمی شود!


آخرین مقالات آفتاب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *