“استیون هاوکینگ” ادعایش را در مورد خدا پس‌گرفت

هاوکینگ در گفتگو با کانال D ترکیه در پاسخ به پرسشی در خصوص وجود خداوند بر خلاف ادعای قبلی خود که خدا را رد کرده بود تصریح کرد: “حقیقت این است که تشکیل کائنات بر پایه علوم شکل گرفته، ولی در هیچ صورتی نمی‌توان گفت کسانی که قوانین علمی را تدوین می کنند یا ابداع می‌کنند از طرف خداوند خلق نشده‌اند و مخلوق خدا نیستند.”

ممتازنیوز: استیون هاوکینگ فیزیکدان معروف معاصر در گفتگو با یک شبکه ترکیه‌ای ادعای قبلی خود در مورد خلقت را تغییر داده و تصریح کرده که خالق دنیا خداوند است.

http://www.momtaznews.com/wp-content/plugins/wprobot/images/5003a__814340_orig.jpg

به گزارش ممتاز نیوز، استیون هاوکینگ در مصاحبه با کانال “D” ترکیه باور قبلی خود در خصوص خلقت و عدم وجود خداوند را تغییر داده است.

استیون هاکینگ یکى از دانشمندان معروف معاصر است که مفلوج بوده و هم‌اکنون در دپارتمان ریاضیات کاربردى و فیزیک نظرى به عنوان استاد کرسى “لوکازین” ریاضیات در دانشگاه کمبریج فعالیت می کند. زمینه‌ پژوهشی اصلی وی کیهان‌شناسی و گرانش کوانتومی است. از مهمترین دستاوردهای وی مقاله‌ای است که به رابطه‌ سیاه‌چاله‌ها و قانونهای ترمودینامیک می‌پردازد.

هاوکینگ دانشمندان علوم را حاملان پرچم کشف معارف انسانی می داند. به عبارت دیگر او می‌گوید که این دانشمندان علوم می باشند که توان پاسخگویی به سؤالات انسان را دارند.

علم گرایی محض هاوکینگ را می توان در اظهارات او در مورد پیدایش جهان ملاحظه کرد. او در کتاب خود ادعا کرده بود که خداوند جهان را نیافریده و “انفجار بزرگ” پیامد اجتناب ناپذیری از قوانین فیزیک بوده است. به ادعای او قوانین فیزیک به این معنی است که در واقع لازم نیست معتقد باشیم خدا در انفجار بزرگ دست داشته است!

هاوکینگ در این اثر نوشته بود، “چون قانونی مثل جاذبه وجود دارد، جهان تاکنون توانسته و خواهد توانست که خود به خود، از هیچ به وجود آید. ایجاد خودبه‏خودی، سبب وجود چیزها است.”

این در حالی است که هاوکینگ در گفتگو با کانال D ترکیه در پاسخ به پرسشی در خصوص وجود خداوند بر خلاف ادعای قبلی خود که خدا را رد کرده بود تصریح کرد: “حقیقت این است که تشکیل کائنات بر پایه علوم شکل گرفته، ولی در هیچ صورتی نمی‌توان گفت کسانی که قوانین علمی را تدوین می کنند یا ابداع می‌کنند از طرف خداوند خلق نشده‌اند و مخلوق خدا نیستند.”

بر اساس تحلیلی که این کانال آورده بعضی کارشناسان معتقدند صحبتهای اخیر هاوکینگ به این معناست که نظریه‌ای که پیش از این در مورد خلقت داده اشتباه است و دیدگاه اخیر وی با آن چیزی که قرآن در حدود ۱۴۰۰ سال پیش در خصوص خلقت با ارائه موارد علمی ارائه داده، منطبق است.


..
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۸۱نظر ثبت شده
 1. m گفت:

  مگه دنیا یه حباب نبوده بعدش بیگ بنگ به وجود اومده اون حباب رو کی به وجود آورده پس؟ غیب و نهان هارو انسان ها نمیتونن ببینن

 2. ROTOSH گفت:

  این آقا دانشمنده خیرسرش……آدم تو سن بلوغ خدارو حس میکنه….این آقا بعد چند سال وجودخدا براش اثبات شده…ظریب هوشیش زیر دهه

 3. مسعود گفت:

  سلام
  اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله .
  من فقط چند نکته رو به دوستان بگم
  اول اینکه ما با حرف اینا خدا رو قبول نکردیم که با حرف اینا نعوذ بالله خدا رو نادیده بگیریم .
  دوم این که این حرفا که اینا تازه بهش میرسن و خیلیم به خودشون مینازن خداوند ۱۴۰۰ سال پیش به پیامبرش گفته
  سوم این که ان شاء الله هاوکینگ هم مثل هزارن دانشمندی که علمشون رو در مقابل قرآن و حدیث قطره به دریا دیدن مسلمان میشه .

  موفق باشید .

 4. مخاطب گفت:

  چیه الکی دعوا می کنید استیون هاوکینگ که نمی تونه حرف بزنه از کجا معلوم این حرفا ماله خودشه و بهش نسبت ندادن

 5. مخاطب گفت:

  استیون هاوکینگ که نمی تونه حرف بزنه از کجا معلوم این حرفا ماله خودشه و بهش نسبت ندادن

 6. unknown گفت:

  به نظر من که بجای این جرو بحث های الکی باید به عمق مطالب توجه کنید از نظر من که همون دانشمندی که برخی با حرف های نسنجیده شون بهشون توهین می کنن فقط گفته که خدا وجو دنداره ولی آیا در مطالبی جمله آورده شده که منبع آفرینشی وجود نداره. بیاین صادق باشیم همانطور که میدونین خدا هزار و یک ام داره اما استیفن هاوکینگ فقط گفته خدا وجود نداره . از دیدگاه من منظورش این بوده خدا در حرف و مادیات نمیگنجه بلکه میشه از خدا به عنوان یک منشا و منبع عظیم آفرینش یاد کرد . از نظر من هر چیزی که منشا پدیده باشه برای خودش و در جایگاه خودش خدا محسوب میشه گوی سبزی که در قران آورده شده اشاره ای جزیی به خدایمان داره چون برای خودش منشا حیات محسوب میشه پس از این حرف ها میتونیم نتیجه بگیریم البته از نظر من که بله خدا میتونه یک نیرو و منبع عظیمی از انرژی باشه .

 7. ترمه گفت:

  )

 8. por گفت:

  این خبر کاملا دروغ و تحریف شده ست ،من برای این سایت که این خبر جعلی رو منتشر کرده به هیچ وجه متاسف نیستم چون کار این سایت و امثالهم نشر اخبار کاذب، جعلی و تحریف شده است،تاسف من برای افرادیه که این اخبار درپغ رو بدون هیو تحقیقی میپذیرند

 9. نامه دانشمند کشورمان به هاوکینگ قبل از پس گرفتن ادعاش گفت:

  «آیت‌الله جعفر سبحانی»، فیلسوف، متکلم و فقیه شیعی که دارای تالیفات متعدد در مباحث فقهی و کلامی مانند «الهیات»، «مدخل در مسایل جدید کلامی» و «تفسیر موضوعی قرآن» است و همواره دغدغه پاسخگویی به شبهات جدید را از دیرباز در پرونده علمی خود دارد، از دیگر پاسخ‌دهندگان به هاوکینگ است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا علم فیزیک می‌تواند ماورای طبیعت را نفی کند؟ در نامه‌ای اینگونه می‌نویسد: «علومی که انسان با آن سر و کار دارد، بر دو نوع است: ۱٫ علم مادی و تجربی، علمی است که می‌توان موضوعات آن را در آزمایشگاه تجربه کرد و آثار آن را به دست آورد و با نظم و نظام آن آشنا شد.

  این نوع از علوم فقط می‌تواند در مسائل مادی، قضاوت و داوری کند و بگوید فلان مولکول از چند عنصر تشکیل شده و یا مثلاً عنصر فلانی در آن موجود نیست. این نوع داوری از او پذیرفته می‌شود. چرا؟ چون آزمایش و آزمایش کننده، و مورد آزمایش همگی از سنخ واحدی هستند یعنی ماده و مادی می‌باشند؛ ۲٫ دانشمند زیست‌شناس با ابزاری که در اختیار دارد، نمی‌تواند درباره وجود روح و یا عدم آن داوری کند؛ مثلاً بگوید من در تشریح بدن انسان به روح برنخوردم، و چاقوی تشریح من، در فعالیت مستمر خود، به چنین واقعیتی نرسید؛ زیرا ابزاری که در اختیار دارد نمی‌تواند در موضوعات خارج از ماده نفیاً و اثباتاً داوری کند. یک فیزیکدان اگر بخواهد با دریافت‌های خود، وجود ماوراء طبیعت را نفی کند، به‌سان جنینی است که در رحم مادر، خارج رحم را انکار کند و بگوید: آسمان و زمین و دریا و اقیانوسی وجود ندارد.

  جهان و شرق و غرب آن، همین رحم است که من در آن پرورش می‌یابم. ولی این قضاوت از او پذیرفته نیست. آیت‌الله سبحانی پس از مطرح کردن دیدگاه هاوکینگ که می‌گوید: «کشف منظومه‌های دیگری نظیر منظومه خورشیدی ثابت کرد که منظومه ما که دربرگیرنده یک خورشید و سیاره‌هایی است که پیرامون آن می‌چرخند، یک پدیده منحصر به فرد نیست. این واقعیت نشان داد که وجود حالت فیزیکی ایده‌آل بین خورشید و کره زمین و پیدایش انسان روی کره زمین، یک پدیده از پیش‌طراحی شده و دقیق برای موجودیت و رفاه انسان نیست».

  می گوید: «حاصل دلیل او این است که ما منظومه خورشیدی دیگری به‌سان منظومه خورشیدی خودمان کشف کرده‌ایم. این امر ثابت کرد که پیدایش انسان، روی کره زمین، یک پدیده از پیش طراحی شده نیست؟!» اصولاً دلیل خداشناسان این نیست که فقط ما یک منظومه شمسی داریم و انسان هم در کره زمین زندگی می‌کند تا با کشف منظومه‌های دیگر، برهان آنان باطل شود. اگر علم صدها منظومه خورشیدی دیگر کشف کند، کوچک‌ترین خراشی در براهین فلسفی خداشناسی وارد نمی‌شود.» سپس آیت الله سبحانی برای اثبات وجود خدا از این براهین بهره می‌گیرند:

  ۱٫ برهان امکان و وجوب

  ۲٫ برهان حدوث ماده از طریق حرکت جوهری ۳٫ نظام هدفمند در عالم ماده که حاکی از دخالت شعور در پیدایش آن است. ۴٫ برهان صدیقین که خود برهانی برتر است که فقط ذائقه انسان‌های برتر آن را می‌چشد. ۵٫ برهان محاسبه احتمالات که پیدایش نظم نوین عالم را در پرتو تصادف به حد صفر می‌رساند و براهین دیگر. در پایان، ایشان می‌افزایند که اتفاقاً حکیمان الهی، و پیش از آن‌ها وحی آسمانی بر نظم هدفمند، که هر دو در زمین و آسمان رخ می‌دهد، تکیه می‌کنند و خردمندان را بر تفکر و اندیشیدن در آن دعوت می‌نماید.[۲۱]

 10. nobad@ گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان.آره او به وجود خدا شک کرد و خودش رفت تحقیق کرد و به وجود خدا پی برد و حرفش پس گرفت.این خیلی خوبه که آدم خودش به خدا پی ببره نه از روی تقلید و آداب و رسوم

 11. Vahid گفت:

  باسلام خدمت دوستان این یک نظریه است باید ثابت بشه

 12. farhad گفت:

  درود به همه عزیزان . در مورد رد یا قبول خداوند هیج کس نمیتونه اثبات یا ردش کنه . مکاشفه واقعی از طریق ایمان حاصل میشه . ابراهیم با ایمان به حقیقت رسید نه با استدلال و باید دعا کرد تا این فیض داده بشه. آمین آمین که به همه دوستان عزیز داده بشه .

 13. ی گفت:

  قطعا دانش ما در حدی نیست که لایق انتقاد به ایشون باشیم. فقط میتونم بگم این نظریه انقلابیست

 14. علی گفت:

  اقا بهداد عزیز و دوستان گرامی ، کسانی که ادعا میکنند و نظریه های مختلف میدن… باید این رو در نظر داشته باشن که ایا نظریه هاشون با اصول و قواعد کتاب پیامبران و دینشون همخوانی داره ؟ خب وقتی نوح (ع) نقشه ساخت کشتی رو از طریق وحی از خداوند دریافت میکنه… دیگه استوین هاوکینگ چطور میتونه بگه خدا صرفا فقط وجود داره و در پدیدار شدن کیهان و کهکشان ها دست نداشته ؟ استوین و داربین و دانشمندان امسالشون جنبه علم رو ندارن! یعنی وقتی به یه نتیجه علمی میرسند فکر میکنند همه فن حریف شدن و مغرور میشن درست مثه شیطان ،اما نیوتون حرف جالبی در مورد خدا گفته : در وجود خالق تردید نکنید ، زیرا اتفاقات و حوادث نمیتوانند جهان و فضای بین ستارگان را به وجود بیاورند ; خداوند قدرت و علم و دانش خالص داره و تنها چکه ای از دانش خودش رو به ما انسان ها عطا کرده ، اصلا خدا خودش خاق علم و دانش و فیزیک کوانتومه پس یه بنده حقیر نمیتونه در مورد خالق یکتا نظر بده! ; دوستان ما انسان ها اولین مخلوق خدا نیستیم امام علی (ع) در جواب سوالی گفتند که انسان بخدا سوگند که تو اولین مخلوق نیستی و قبل از تو صد هزار انسان خلق شده اند و اکنون ادم اخرین مدله انسان میباشد که خداوند بعد از خلقش گفته است افرین به ما که چنان موجود هوشمندی خلق کردیم ! خدا رو قبول داشته باشین و با جون و دل عاشقی و بندگی کنید که جواب سوالات و کنجکاوی هاتون رو خواهد داد . کسانی که میخوان معرفت الهی شامال حالشون بشه ۴۰ روز بندگی خداوند رو بکنن ، یعنی چهل روز از ته دل و عاشقانه خالصانه نماز بخونند و روزه بگیرند و با خدا درد و دل کنند بعد از ۴۰ روز در رحمت و معرفت و علوم عرفان در دلتون به اذن خدا عطا میشه و به قدرت های خارقالعاده میرسید مانند علم کیمیا ، علم کهکشان و ستارگان ، علم طی لارض و … انشالله . خداوند حافظ و نگهدارتون.

  • مهشید گفت:

   بهتره که شما بدونین استیون هاوکینگ از همان دوران دانشجویی به وجود خدا اعتقادی نداشت نه از زمانی که به درجه ی دکترا رسید
   من نمیگم که حق با ایشونه یا نه ولی مطمئنم که اگر روزی ایشون بتونن اثبات کنن که خدا وجود نداره ما باید از ایشون استقبال کنیم که ما رو با حقیقت روبرو کرد
   درضمن شما به حرفی از نیوتن اشاره کردید که خب باید در این زمینه بگم علم پیشرفت میکنه و استیون هاوکینگ از نیوتن و حتی انیشتن اطلاعاتش بیشتره چون در عصر جدیدتری زندگی میکنه همون طور که اگه نابغه ترین دانشمند ۴۰ سال دیگه از استیون هاوکینگ با اطلاع تره
   درضمن اگر یک وقت خواستید کسی رو به خدا معتقد کنید ابتدا باید از اعتقادات اون برای اثبات خدا استفاده کنید؛ با گفتن چند تا از احادیث امامان ما به یک فیزیکدان که اصلا اعتقادی به امامان ما نداره قاعدتا اون به خدا معتقد نمیشه و از نظر من فقط یک فیزیکدان با قوانین فیزیکی میتونه ایشون رو معتقد کنه
   و در ضمن بدونین که ایشون بر این اساس میگن که خدا وجود نداره که چون بنظرشون تمام اتفاقات جهان رو میتونن با قوانین فیزیک توجیه کنن و دلیلی بر وجود خدا نمیبینن
   و یک درخواستم از کسی که این مطلبو تو سایت گذاشته میخوام اونم اینه که لینک منبعی بزاره چون من یک همچین حرفی از استیون هاوکینگ توی سایت های انگلیسی زبان ندیدم

   • غریبه گفت:

    حرف شما یعنی تقلید محض آدم باید فکرکنه برای هر نظریه ای که میخونه دلیل نمیشه چونکه هاوکینگه هرچی بگه درسته التماس تفکر

    • نامی گفت:

     استیفون هاوکینگ هیچوقت نڟرش رادرموردخداپس نگرفته وشماالکی اینونوشتی درضمن شماکه گفتی التماس تفکر،آیاخودت باتفکرخداودین وقرآن راقبول کردی وپذیربتی یافقط تقلیدوترس وتعصب وموقعیت جغرافیایی ونیاکان وبلکه شایدهم منافع دینی

 15. یاری گفت:

  اگر بره یک امامزاده تو ایران حتما شفا پیدا میکنه.

  • peyman گفت:

   خخخخخخ آفرین لایک داشت

 16. بهداد گفت:

  مطمئن باشید افراد علمی مثل هاوکینگ اگر روزی به شواهد علمی برای وجود داشتن خدا دسترسی داشته باشن،خیلی زودتر از منو و شما ها به خدا اعتقاد پیدا خواهند کرد. در علم تعصب جایگاهی ندارند حتی روی خود علم و همین ویژگی های علم هست که هر روز بیشتر طرفدار پیدا میکند.

 17. بهداد گفت:

  لازم به ذکر هست در دنیای علم،هیچگاه چیزی ثابت نمیشود و فقط با توجه به شواهد علمی موجود،تایید یا رد میشود. کسانی که تفاوت این دو تا را با هم نمیدانند،بهتر از از پایه شروع کرده و کتابهای روش تحقیق مطالعه کنند. خبرنگاران نیز همیشه به دنبال چیزی میگردند که کنجکاوی مردم را برانگیزاند. هاوکینگ توی نظریه اش میگه که الزاما برای به وجود آمدن بیگ بنگ نیازی به یک طراح هوشمند یا خالق نداریم(تا حالا نگفته که به هیچ وجه خدا وجود ندارد). بعد یه سری خبرنگار میرن یه جایی دیگه ازش میپرسن آیا خدا وجود داره؟خب جواب اون معلومه. جواب هاوکینگ اینه:خدا برای به وجود آمدن دنیای زیستی و تمامی گیاهان و جانوران،نه وجود نداره چون تمامی این موارد قابل توجیه هست با نظریه تکامل. خدا برای به وجود آمدن کیهان و کهکشانها و … دوباره جواب خیر است چون دوباره با نطزیه علمی توجیه میشوند. اما حتی خود استفن هواکینگ هم میگه من واقعا دوست دارم بدونم چرا این همه چیز وچود داره؟؟؟پس نحوه سوال مهمه.

  • سپهر گفت:

   درود ب شما ب نظرم تحلیل خوبی بود

 18. علیرضا گفت:

  خداوند خودش مکان و زمان آفریده پس قطعا خودش به این امور مسلط هست و غیرممکن داخلش گیر کنه پس یه دانشمند در این موضوع نمیتونه نظر بده مثل اینکه یک دکتر با چاقو کل اجزای بدن بررسی کرده بعد بگه روح پیدا نکردم پس وجود نداره.

 19. مهدی گفت:

  بنام خدا دوستان حتی نظریه تکامل(فرگشت) هم نمی تواند خدا را انکار کند .گیریم که تکامل هم باشد(هرچند معلوم نیست ) .این فراز و فرود واین فعل وانفعال کار کیست ؟ مثال لامپ شارژی که شارژ می کنیم ودرون کلید است به محض اینکه برق می ره اون لا مپه اتوماتیک روشن میشه.انسان ظاهر بین می گه خودش همینطوری روشن شد .اما عاقل می گه سازنده جوری تنظیم کرده وروش کار کرده که اتوماتیک روشن میشه. نظریه تکامل هم اگر صحت داشته باشه خدا اورا روی اتوماتیک قرار داده وخدا خودش کنار نشسته وحال می کنه .

 20. مازیار گفت:

  با سلام خدمت دوستان گرامی نمیدونم از کجا شروع کنم ولی خدا وجود دارد همانطور که شما توسط مادرتان به دنیا می آیید توسط مرگ هم به آن دنیا می روید این آقای استپون هاوکینگ اینا ادعا هارو درباره ی خدا گفت فلج شد و خیلی واضحه این ادعا ها برای تضعیف روحیه ی مسلمانان است خدا در ما حتی در اینترنت هم وجود دارد؟مگر ممکن است شما با تماس تصویری همیدیگر را مشاهده کنید؟ یعنی حضرت محمد و۱۲۴ هزار پیامبر و امام دارن دروغ میگن و این استپون فلج راست میگه یعنی قرآن.انجیل.تورات…. وغیره دروغ میگن و این حیوان راست میگه از حیوانم کمتره چون حیوان هیچ چیزی نمیگه فقط یک نکته در آخر میگم:اینا همش توتعه است توسط دشمن و میخواهن ایمان شما را تضعیف کنند حتی اگر آن دنیا هم وجود ندشته باشد که استغفر الله وجود دارد شما چه ضرری میکنید؟ صلوات

  • بهداد گفت:

   تو کلا حالت خوب نیست. فعلا ک میبینی همین حیوان فلج با حرف درست و منطقی،حرفای امثال شما را زیر سوال برده. نبین که میگوید ببین چه میگوید.

   • غریبه گفت:

    فیزیک درمورد مادیات نظر میده چطور میتونه درمورد مسائل معنوی نظر بده مثل یه جنین میمونه که با اطلاعات محدودش درمورد خارج رحم مادر نظر میده با فیزیک نمیشه خدارونفی یا اثبات کرد چراکه وسیله ش مادیه و مخصوص مادیات برای اینکار باید از منطق و فلسفه استفاده کرد اینکار مث اینه تو روز بخای از عینک دید درشب استفاده کنی عزییییزم

    • علی گفت:

     با عرض سلام. همونطور که گفتید فیزیک برای مادیات هست و نمیتونه غیر مادیات را توضیح بده.جهان ما یک جهان مادر هست , صد در صد مادی . هیچ عنصر غیر مادی در جهان وجود ندارد و نمیتوان روی جهان ما تاثیر بگذارد زیرا اگر تاثیر بگذارد جهان ما از مادی بودن خارج میشود . پس چه نیازی به غیر مادیات هست ؟ بهتر نیست بجای صرف وقت روی چیز های غیر مادی به یاد گرفتن و توسعه دادن علم بپردازیم ؟ شما گفتید باید از منطق و فلسفه استفاده کرد , منطق بسیار محدود هست و نمیشه بهش اطمینان کرد برای مثال اگر در مورد مکانیک کوانتوم مطالعه کنید منطق شما خلاف آن را میگوید. اصلا چرا باید غیر مادیات برای ما مهم باشند ؟ شما دارید اشتباه میکنید . هیچ کس دنبال رد کردن وجود خدا نیست چون هنوز وجود خدا ثابت نشده است که بخواهیم ردش کنیم.

   • زهرا گفت:

    سلام
    باید بگم ک درسته یک حرف میتونه برای شما درست و منطقی باشه از لحاظ فیزیک و غیره اما این حرف فقط در محدوده ی دانش و تفکر محدود انسان هست.انسانی که با دانش اندک خودش میخاد از چیزی سر دربباره که خداوند بهش گفته دربارش فکر نکن چون از حد و حدود عقل تو خارجه و به جنون میفتی.به لحاظ منطقی میخای بحث کنی خب طبق منطق هرچیز مادی رو میتونیم اثبات کنیم چون ذهن ما قادر به درکشه اما چیزهای معنوی رو نمشه با ذهن بلکه با قلبت باید درک کنی ما انسان هستیم در وجودمون روحی جاودانه هست که از خدا سرچشمه گرفته.این روحه که ب قلبت وصله مثل لحظه هایی که میتونی فقط با قلبت معجزات خداتو حس کنی فقط درک و اثباتش به این شکل ممکنه نه مثل یک انسان ماشینی که انگار روحی نداره و فقط مثل یک ربات بر اساس داده ها صحبت میکنه وگرنه انسان دیگه انسان نبود

    • کوروش گفت:

     مازیار کامنتت خنده دار بود اون صلوات اخرش ولی برید منو از خنده

  • ندانام شما... گفت:

   شما به یه دانشمند با هر نظریه ای که داره نمیتونی احترام بذاری…خدا تو دین خودش گفته به بنده های من اسم حیوون بذارید و منو آفریده منو زیر سوال ببرید؟ شما اصلا یک درصد اطلاعات اون رو دارید که اسم حیوون روش میذارید و تمسخر میکنید فلج بودنش رو؟ ادعا میکنی که مسلمونی اما ثابت میکنی که فقط اسمت مسلمونه رفتارت خلاف ی مسلمونه! میتونستی خیلی راحت نظرتو بگی بدون هیچ تمسخری هر کسی یه نظر و عقیده ای داره و نمیتونه با ی خط نوشتن شما به گفته شما ایمان بیاره…فکر میکنید شما چطور موجودی هستین با این تفکرتون؟ کوته فکر نیستین؟ ادب و احترام و تمسخر نکردن و ضعیف ندونستن هیچ کسی از هر چیزی مهم تره حالا چه برسه به ی دانشمند با هر نظریه ای که داره! قبولش نداری باورش نکن نیازی به این حرفا نیس…

 21. محمد گفت:

  اگه این خبر درست باشه واقعا خیلی خوبه که بالاترین فیزیکدان دنیا به این حقیقت از نظر علمی پی برده
  این یعنی ایمان واقعی
  ایمانی که از روی علم و دانش باشه نه از روی تقلید

 22. م گفت:

  آیا قبول دارین این جهان از وقتی به وجود اومده تا الان داره اداره میشه؟؟؟؟ خب پس چه کسی غیر از خدا از همون ابتدا این جهان رو داره اداره میکنه.این نظر منه .آینده روشنی رو می بینم که حجت عالم حضرت مهدی ظهور میکنه و جواب تمام سوال های ما رو میده و اونجاست که تمامی دانشمندان شگفت زده خواهند شد و انگشت به دهان خواهند ماند و تمام مسائل فیزیک رو که بهترین ها قادر به حلش نیستن رو حل میکنه.

 23. ابراهیم گفت:

  دوستان سلام .همین واقعه شقالقمر که ۱۴۰۰سال پیش روی داد تازه ناسا با علم توانسته اثباتش کنه.آیا این واقعه یا صدها واقعه اینجوری نمیتونه دلیل وجود خدا باشه؟

 24. سعيد گفت:

  سلام داستان خداوند مثل داستان کوه سیمرغه واگه در این مسله افراط و تفریط کنی از اصل دور خواهی شد که اصل انسان بر پایه تعادله هم بودن و هم نبودن ولی شاید هدف حرکت باشه و خدا دلیل حرکت و قطعا در حال حاضر نسل انسان قادر به درک درستی از معنی خداوند نیست ولی از نظر من دنیا پر پایه منطق ریاضی بنا شده

 25. mhmoodsabri77@gmail.com گفت:

  چه کسی این مجموعه هستی را از زمان خلقت تا لحظه حاظر با این دقت ریاضی اداره میکند ایا هستی یک کل واحد زنده در حال رشد ریاضی نیست

 26. ‪mhmood sabri‬‏ گفت:

  سوال من این نیست که چه کسی جهان را خلق کرده سوال من این است که چه کسی این جهان بهم پیوسته ریاضی را اداره میکند

  • بی نام گفت:

   اونایی که از جهالت میگین خدا نیست اگر جوابی دارین بگین! چه کسی خودت تو رو که الان داری خدا رو رد میکنی افرید؟ ایا خود به خود به وجود امدی؟ چه کسی قبل از بیگ بنگ اون ذره رو افرید تا کهیان ما تشکیل بشه نکنه اینم خودش به وجود اومده؟چه کسی قبل از اینکه علم برخی چیز رو اثبات کنه گفت که اینا اینجورین؟ و هزاران سوال دیگه که جوابش میشه خدا همون چیزی که فقط وقتی مشکل داری ازش کمک میخوای و تنها امیدت همونه. من از اون ادم های مذهبی که یقه لباسشون تا حنجرشون دکمه هاش بستس نیستم ولی حداقل مطمئنم که اونی که اینقدر مهربونه که اجازه میده با اون همه بزرگی در موردش مضخرف بگیم هستش. حتی اگر همه دنیا قبولش نداشته باشن من یکی از ته دل عاشقشم و قبولش دارم و تا الانم موفق و بسیار شاد بودم.

   • علیرضا گفت:

    سلام دوست بی نام استیون هاکینگ میگه قبل از بیگ بنگ اصلا زمان وجود نداشت که آفریدگاری باشه زمان بعد از بیگ بنگ شروع شد هاوکینگ میگه شما نمیتوانید به زمانی قبل تر از بیگ بنگ برگردید چون قبل از بیگ بنگ قبلتری وجود نداشته ما در نهایت به چیزی رسیدیم که علت نداشته زیرا زمانی برای وقوع علت وجود نداشته این برای من به این معناست که امکانی برای وجود خالق وجود نداشته چراکه زمانی برای موجود بودن یک آفریننده وجود نداشته است…از آنجا که خود زمان از لحظه وقوع بیگ بنگ شروع شده این واقعه یعنی بیگ بنگ پدیده ای بوده که نمیتوانسته معلول،مخلوق یا آفریده کسی یا چیزی بوده باشد بنابرین علم پاسخی را که در جستجویش بودیم به ما داد..پاسخی که بشر برای یافتنش ۳۰۰۰ سال تلاش کرد…اگر مردم از من بپرسند خدا جهان را آفریده است؟من به آنها خواهم گفت سوالشان بی معناست چرا که زمان قبل بیگ بنگ وجود نداشته و قاعدتا زمانی وجود نداشته که در آن خدا بتواند جهان را بیافریند

 27. ‪mhmood sabri‬‏ mhmoodsabri77@gmail.com گفت:

  اگر وجود شیطان و جن و روح و تمام موجودات غیبی را با علم اثبات کردید شاید بتوانید در مورد خدا که غیب مطق است سخن بگویید

  • محمد گفت:

   تعریف علمی خدا دقیقا یعنی عاملی که قوانین فیزیک رو درست کرد تا جهان با اون به وجود بیاد و اون رو با انفجار بیگ بنگ آغاز کرد

 28. علی گفت:

  تحریریف علنی . در متن پاسخر استفان هاوکینگ یه هیچ وجه نشان داده نشده که هاوگینگ نظرش را تغییر داده است.
  ولی شمایان اسرار داریدتا از اینراه سلطه توهم و فریبه های دین و مذهب که کلا در تضاد مستقیم با علم هستند را اشاعه بیشتر دهید تا حکومتها بیشتر دیکتاتوری و بهرکشی شان از بشر راحفظ کنند. خودتان هم خدا را باور ندارید و فقط با خدا کاسبی تان را رونق میدهید

 29. م دوست گفت:

  سلام هم وطن های گل
  من توی دوران کارشناسی فیزیک خوندم و ارشدم رو فلسفه دین از دانشگاه تهران… موضوع پایان نامم هاوکینگ و خدا بود تمام آثارش رو با دقت بررسی کردم و در نهایت به یک نتیجه رسیدم. اینکه استیون هاوکینگ با همه تلاشی که برای درک قوانینن فیزیک در این عالم کرده متاسفانه اصلا درک درستی از خدا نداره و همین باعث میشه که در کتاب طرح بزرگش ادعا کنه برای توضیح عالم نیازی به خدا نیست… که البته ریشه این نوع نگاه به خداوند کاملا به تاریخ دین مسیحیت در غرب برمیگرده و اینکه اون ها حضرت مسیح(ع) رو پسر خدا می دونند… اگر بخوام خلاصه بگم نظریات علمی هاوکینگ توی کتاب آخرش به هیچ وجه قابل اثبات نیست که خودش هم اذعان داره… اما حتی بر فرض پذیرش نظریات علمیش به هیچ وجه نمیشه نتیجه ای که در مورد خدا گرفته رو ازش گرفت…خیلی جالبه این ها خدا رو به فرض قبول تنها در حد همون ساعت سازی می دونند که در ابتدای امر ساعت رو میسازه یعنی نعوذ باالله خداوند رو اینطور میشناسند که بر فرض وجودش شبیه یک انسان، دنیایی رو خلق کرده و نشسته کنار… برای همین هاوکینگ تمام تلاشش رومیکنه تا نقش خداوند رو در ابتدای خلقت حذف کنه اما حتی همین کار رو هم نمیتونه انجام بده. چون تمام نظریات علمیش و نظریه بینهایت جهان های ممکن و…رو بر پایه نظریه کوانتوم و اصل عدم قطیت بنا میکنه اما آخرش نمیتونه به این سوال پاسخ بده که خود قوانین کوانتوم از کجا آمده اند و تلویحا خودش هم اعتراف میکنه اما در کلیپی که سال ۲۰۱۲ در این باره ازش منتشر شد آخرش این نکته رو میگه که بر اساس قوانین فیزیک متوجه میشیم که اگر در زمان به عقب برگردیم هر چه به لحظه بیگ بنگ نزدیک تر بشیم سرعت حرکت ودر واقع زمان کندتر و کندتر میشه تا اینکه در لحظه انفجار بزرگ متوقف میشه یعنی نمیشه قبلی برای اون لحظه متصور بود که این در واقع عین اعتراف به باور های ما در مورد خداوند و خلقت جهانه اما هاوکینگ در کمال ناباوری نتیجه میگیره که پس خدا وقتی نداشته که جهان رو بیافرینه!!! پس خدایی نیست!
  من که از قبل ها از طرف دارای پروپاقرصه هاوکینگ بودم خیلی دلم براش سوخت و ترسیدم از اینکه منیت چقدر میتونه چشم انسان رو بروی حقایق آشکار ببنده…
  ما ظهور خداوندیم و او نه تنها در لحظه آفرینش جهان بلکه در آن به آن در تمام ذرات هستی و به نحو کامل آن در انسان متجلی استتت.
  به قول امیرالمومنین(ع) کور است چشمی که تو را نبیند…
  یا علی

  • بهداد گفت:

   یا رشتت فیزیک نبوده یا از رشتت چیزی نمیدونی که هیچ،از روش علمی هم سر در نمیاری. بیشتر مطالعه کن جوان

 30. شاهرخ گفت:

  من عمرمو گذاشتم برا این سوال و فهمیدم خدایی در کار نیست و وقتی این واقعیت رو فهمیدم زندگیم متحول شد شادی به وجودم روی اورد و تونستم واقعا به موفقیتهای بزرگی دست پیدا کنم واقعا همم همینطوره و روز به روز دارم بزرگتر میشم در حالی که یه ادم بدبخت بی پول فقیر بودم که هیچکی قبولم نداشت اونم از راه انسانی و از راه عقل نه از راه نادرست

  • ایکس گفت:

   تو یخته سرچ کن میفهمی داری … میگی

 31. Arshia گفت:

  نظرات همتونو خوندم و میتونم جوابه تک تکتون رو با علم و منطق بدم ولی نمیتونم توضیح بدم چون طولانیه خودتون دنباله جوابه خودتون بگردید.

 32. Arshia گفت:

  او کاملا منطقی حرف میزنه و حرفش رو در مورد خدا پس نگرفت و این فقط یک برداشت اشتباه است.جهان میتونه بی خدا باشه.

 33. مهدی گفت:

  خدا جسم نیست پس فیزیک نمیتونه اثبات کنه وجود داره یا نه.از طریق علم نمیشه معلومی که نا معلومه را اثبات کرد.

  • محمد گفت:

   قوانین رو خدا خلق کرده و اون قوانین از طریق فیزیک میتونه کشف بشه

 34. مجید گفت:

  در سوره ۳۰ ایه جلوتر ان میگه و در روی زمین کوهای استوار قرار دادیم تا خلق را از اضطراب حفظ کنددانشمندا میگن کوها از بسیاری از زلزله ها جلوگیری میکنند مثل میخی هستند دو پوسته زمین به هم وصل میکنند اگر کوها نباشند زمین همیشه در حال زلزله استقبلا این قاره زمین به هم وصل بودن و به مرور زمان ازهم جدا شدن و کوها چون روی پوسته زمین هستن انها در حال حرکتندودر ایه قران میگه کوها را میبینی ساکن ولی انها مثل ابر در حرکتند

 35. مجی گفت:

  ۵۰ سال پیش نظر غالب جامعه علمی این بود که جهان ازلی است وهیچ شروعی نداشته یعنی هر چیزی که الان داریم میبینیم هست همیشه بوده۱۴۰۰سال پیش در قران میگه شروعی داشته سوره انبیا ایه ۲۹ میگه ایا کافران ندیدند که اسمانها وزمین بسته بود ما انها را بشکافتیم و از اب هر چیز را زنده گرداندیم چرا باز به خدا ایمان نمی اورید پس چرا باز بخداایمان نمی اوریداگر ۵۰ سال پیش میگفتیم در دانشگاه کرسی استادی در دانشگاه از دست میدادیم اقای ارنوپیزیاس ورابرت ویلسون در ارمایشگاه بل در نیوجرسی امریکا پژواک مهبانگ را کشف کردندباقیمانده انرژی مهبانگ که توسط جورج گامو در شصت سال قبل پیش بینی شده بود. که جهان از انفجار یک هسته کوچک و داغ تشکیل شده باشد و چگالی انرژی رفته رفته کم خواهد شدو در سوره ۳۰ ایه جلوتر ان میگه و در روی زمین کوهای استوار قرار دادیم تا خلق را از اضطراب حفظ

 36. Farzad گفت:

  منبع لطفا…

 37. باشنده گفت:

  سلام خدمت همه دوستان:
  هاوکینگ میگه همه چیز از هیچ درست شده و این دقیقا درسته
  چون در خیلی از آیات قرآن آمده همه چیز رو از هیچ آفریدیم
  و شکل دادیم تا اینجا مشکلی نیس ولی مشکل اینه هاوکینگ فکر میکنه خدا باید در عین کار دیده بشه این غیر ممکن هس
  به گفته پیامبر هیچ چشمی او را نمیبیند و توی ذهین هیچکس نمیگنجد و هرگز به ذات خدا فکر نکنید که هیکس قادر به درکش نیست و نه جسم دارد نه روح نه نور ، اینطور که پیامبر توصیف کرده شبیه به یک نیروی فوق الاده است ، خدا هم فرموده من از جا و مکان پاکم و جای من فقط در قلب یک مومن است.

 38. Sm گفت:

  برای جواب خیلی از دوستان متاسفم.
  شاید ما بتونیم ادای فهمیده هارو در بیاریم اما شاید حقیقتا جاهل باشیم و قبول کردن جهل هم هم نعمته هم عالی چون راه و بره فهمیدن بیشتر باز میکنه…
  کسانی صحبت و نظر میدن که عاشق واقعیت هستند.
  یکی میکه علم و اعتقاد جداست که این به نظرم فاجعس
  مسلمانترین انسانها دانشمندانن..
  شک اونا به خدا امثال مارو داره به یقین خدا میرسونه
  ینی اونا نمیشینن بکن ما همه جیو میدونیم و خدافظ
  اونا به حیات و انسان و هستی خداوند عشق دارن و عمرشون و باش میذارن
  شاید اکه مام ذره از هوش این انسان هارو داشتیم همین کارو میکردیم
  تا اینکه بخواییم ادای فهمیده هارو دراریمو با حرفامون ثابت کنیم یه جاهل تمام عیاریم

 39. fkh گفت:

  به نظرمن نیازی نیس که ایشون یاهرکس دیگه ای ثابت کنن که خدا وجودداره یا بگن که خداوجود نداره یه کور هیچ وقت نمیتونه خورشید رو ببینه ولی میتونه بفهمه که خورشید وجود داره واون هم به خورشید نیاز داره ولی باچشاش نمیتونه ثابت کنه کع خورشید وجود داره واین به معنای این نیست که چون اون شخص نابینا نمیتونه خورشید رو باچشاش ثابت کنه پس خورشید وجود نداره.البته هرکس یه سری عقاید داره.مخ من که بیشتر از این نمیکشه

  • مهشیدنام شما... گفت:

   محض اطلاع شما کور هم نور رو میتونه تشخیص بده

 40. ناشناس گفت:

  بالاخره همه چیز رو باید بیارن به قرآن ربط بدن دیگه!!

  • محمد گفت:

   این رو به قرآن ربط دادن چون این ها در قرآن هست

 41. امیر گفت:

  ایشون دچار سردر گمی شدن . بنظر من فلسفه دلیل تراشی های انسان برای ممانعت درمقابل دین است البته انسان هم حق دارد چراکه خدای ندیده را نمی توان قبول کرد اما نکته قابل توجه این است که احساس از عقل برتر است چراکه امام حسین یک حرکت احساسی کردند واگر عقل ومنطق بطور مطلق برانسان حاکم باشد انسان از مادر خود بابت مهر مادری دلیل میخواهد ومشکل ایشان این است که نمیتوانند بی نظی خلقت یعنی نظریه ی کوانتوم و نسبیت را یکجا بپذیرند اما خدوند خدای صغیر وکبیر است خلاصه که خداوند رابیشتر از لحاظ احساسات و عواطف میشود درک کرد وحدیث پیامبر اکرم را که میفرمایند درذات خدا فکر نکنید رااز یاد نبرید

 42. شکیبا گفت:

  انیشتن هم سخنان تامل برانگیزی درباره خداوند داره.بعلاوه بیشتر دانشمندان منطقی (بجز ریچارد داوکینز که کلا خیلی تند میره)معتقدن همونطور که نمیشه قطعا وجود خدا رو در علم اثبات کرد عدم وجودشم نمیشه اثبات کرد هاوکینگ هم جزو همیناس البته من بنظرم با اون نقدهایی که از کتابش خوندم یه جاهاییش انگار عجله زده بود میخواست سریع همه چیو بهم ربط بده کتابو تموم کنه بره پی کارش حتی طراح نظریه ام هم نظرش فرق داشته.برای اثبات خدا بهتره به فلسفه ارسطو مراجعه کنید و بحث های فلسفی مثل موجودات مجرد.خیلی چیزها به اثبات وجود خدا کمک میکنن خیلی چیزام میتونن نفیش کنن.اما خدایی شما خودتون اگه دانشمندا حرفی از خدا تو کتبشون نمیاووردن یه درصدم فکر میکردید علم رقیبیه برای خدا؟من که خودم بینگ بینگ رو که فهمیدم اصلا به وجود یا عدم وجود خدا ربطش ندادم دنیای مادی با معنوی فرق داره

  • مسعود گفت:

   بیگ بنگ؟ سوره والفجر اوایلشو بخون… فجر = dawn = طلوع- آغاز

 43. یارمحمدی گفت:

  همانطور که عقل،درد،اختیار،عشق،نفرت،زیبایی و خیلی چیزهای دیگه با علم فیزیک قابل فهم و شناخت نیستن خدا هم همینطوره حالا آقای هاوکینگ میتونه بگه اختیار یا عشق یا زیبایی وجود نداره چون نمیشه باقوانین فیزیک ثابتش کرد؟

  • محمد گفت:

   خیلی زشته که شما این حرف رو میزنید
   وجود خدا قطعیه ولی اینکه شما میاین روی بزرگترین دانشمند معاصر لقب بی سواد رو میزارین به هیچ وجه کار درستی نیست

  • نام شما...ehsan گفت:

   باید بگم شما بی سوادی ! چون از طریق علم نه فقط فیزیک بلکه پزشکی ،میشه تمام حالت های انسان رو که حاصل واکنش های عصبی و ترشح هورمون هاست ، مثل عشق ، تنفر و …. ، ثاابت کرد. حتی درد هم که به نظر شما نمیشه اثبات کرد ! سیستم عصبی از نورون هایی تشکیل شده که پیام عصبی رو از اندام های مختلف به مغز میبرند م بالعکس که درد هم یکی از این حس ها هستش که از طریق علمی ثابت شده و حتی تو کتابهای درسی هم هست !

 44. نگار گفت:

  میشه منبعشو بدین؟؟کلیپی چیزی از مصاحبش تو نت هست؟؟

  • محمد گفت:

   اگر شما کمی تحقیق کنید میبینید که توسط اساتید مطرح جهان وجود خدا با دلایل کاملا علمی اثبات شده

 45. رضا گفت:

  سلام…واقعا همه تون درست میگید و من از این بیشتر خوش حالم که حد اقل این فیزیک دان ( که همین دیشب داستانه زندگیشو توسطه یه فیلم دیدم و خیلی بهش علاقه مند شدم ) به راه راست رو کرد .. و به وجود خدا پی برد .. ممنون دوستان.

  • زین العابدین گفت:

   سلام انیشتین اخر عمری براساس رساله انیشتین شیعه شد و انشاالله هاوکینگ به این واقعیت غیرقابل انکار پی میبره ولاتقف مالیس لک به علم برانچه نمیدانی استواری نکن بهتره در دین خود تحقیق کنیم ولی اشتباه نکنین وجود خدا با فیزیکم قابل درکه اگه عقل کنارش باشه یاعلی

   • بهداد گفت:

    این جوک را از کجای خودتون در میارید. انیشتین شیعه شد!!!!!مردم ما کی میخان یاد بگیرن وقتی یه چیزی رو میشنون،برن منبع اصلیشو چک کنن ببینن درسته یا نه. کشور ایران کشور شایعات و خرافات بوده و هست و اینطور که پپیدا خواهد بود.

    • ندا گفت:

     ینی یکی یه راهیو بره و تهش چاه باشه و بگه من میدونم تو این راه چاهی نیس بقیه هم صف میبندن پشتش و میرن دنبالش
     نمیگن اینجایی که میریم واقعا چاهه یا راهه تهش

 46. محمد گفت:

  خدا چیزیه که باید توی قلبت دنبالش بگردی نه تو قوانین فیزیک…اثبات وجود خدا فقط با میل درونی ممکنه …هر موجودی ذاتا به دنبال خدا میگرده…واین بهترین اثباته واسه وجوده خدا…انسان اگه تمام علوم رو هم فتح کنه تازه به جهان دیگه میرسه…که قوانین اون با این دنیا فرق میکنه…صحبت کردن انسان در مورد خدا مثل صحبت کردن ماهی درمورد آب میمونه…با تشکر

  • مسعود گفت:

   اوه اقا محمد جمله تاریخو گفتی…

 47. محمد گفت:

  کاملاَ قابل احترام هستند. اما اینکه ایشون بیشتر از ما میفهمه معنیش این نیست که هرچی بگه درسته. ما نیاز داریم که با دید خودمون به دنیا نگاه کنیم نه آقای هاوکینگ یا هرکس دیگه.
  اگر خدا هست خودش دست ما رو میگیره، اگر هم نیست باید مطالعه و تفکر داشته باشیم تا به درکی نسبی برسیم. پس باید با صداقت و صبر در طلب حقیقت جدی باشیم. اگر میخوایم پرونده حقیقت رو سه سوت بدیم زیر بغلش، خودمون رو گول زدیم.

 48. arian گفت:

  اتفاقا فرق ندارند ..دین خدا را خالق میدونه

  حرف های دین رو چه کسی میتونه ازمایش کنه

  دقیقا کاره انسان بی سواد همینه

 49. احمد گفت:

  او گفت براى خلق عالم خدایى لازم نیست نگفت که خدایى نیست ،این دو باهم فرق دارند
  لااقل من اینطور فکر مى کنم
  دانشمندان در محدوده اى مى توانند وارد شوند که آزمایش بتواند وارد شود
  اعتقاد به خدا ربطى به دانش ندارد مگر انسان بى سواد نمى تواند به خدا اعتقاد داشته باشد؟
  اعتقاد وعلم دو موضوع جداازهمند

  • محمد گفت:

   اتفاقا این دو کاملا مرتبط اند
   بزرگترین راه و بهترین راه اثبات وجود خدا علم است
   هیچ چیز بهتر از علم نمیتونه اینکار رو انجام بده

  • بهداد گفت:

   در تاریخ علم موضوعات زیادی وجود داشته که روزی از حوزه علم فراتر بوده اند اما با پیشرفت علم،در زمره موضوعات عادی و روزمره علمی قرار گرفته اند. بحث وجود یا عدم وجود خدا نیز از این قائده مستثنا نیست. روش علمی،ویژگی هایی دارد که آن در برابر بقیه روشهای دانستن و کسب دانش برتری میدهد مثل ابطال پذیری،رد فرضیات جایگزین،امساک و ….کسانی که از روش علمی اطلاع ندارند،صلاحیت اظهارنظر درباره بالطبع نخواهند داشت.

  • مهدی گفت:

   خدا به ان معنی که معنی میشود نیست
   این دانشمند یا هر کسی دیگر

   اول از این اینکه خالق خود را بشناسد باید خود را بشناسد !

   چگونه به وجود امده ؟ چرا به وجود امده؟ یک سیستم انسانی که همه مشاهده میکنند

   چگونه بوجود امده؟ چه کسی میتواند انرا به وجود اورده باشد؟

   تو فیزیک یا شیمی داریم که اتم یا ماده ن بوجود میاید نه خود به خودی از بین میرود!!
   چشم و گوش و دهن ادمیان و این دانشمندان چگونه بوجود امده؟

   ایا قران قانع کننده نیست؟؟

   ایا مگر با خواندن نماز بار الکترو مغناطیسی تخلیه نمیشود که دانشمندان اروپایی خود اعتراف به این امر کرده اند که با انجام عمل های نماز بار تخلیه و باعث سلامتی انسان میشود و از سرطان ها جلوگیری میشود

   و حدیث هم داریم که میگوید که نماز بخوانید تا عمرتان طولانی شود؟؟

   ایا این دو یکی نیستند؟؟؟؟؟

   و خیلی مسایل دیگر که وجود دارد حال علم , علم انرا ندارد که به دین برسد؟

   • پخ پخ گفت:

    یعنی تو داری به ایشون یاد میدی فیزیک چیه و دانشمندان اروپایی در مورد بار الکتریسیته چی گفتن و …؟
    واقعا که، ایرانی بودن یه چیزی. ولی اینکه بیایم بیشتر از سطح سوادمان بریم رو منبر و برای یکی که ۲۰۰ برابر سطح سوادش از ما بالاتر روضه بخونیم یه چیزیه؟
    باید تو را تو کتاب گینس ثبت کنن!
    داداش من، طرف کارش همینه که نظریه بده و نظریه های قبلی را رد کنه تا اینطوری به جواب برسه. توقع اینو نداشته باش که بیاد ازت سوال کنه و با راهنمایی های تو پیش بره.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *