هشدار جدی وزارت بهداشت نسبت به توزیع الکل متانول توسط قاچاقچیان

۱۲خردادماه۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز : مدیر کل سلامت روان وزارت بهداشت اخطار داد: به سبب گران شدن ارز،قاچاقچیان الکل به سمت تولید الکل‌های دست ساز با متانول و الکل چوب رو آورده و آنها را در شیشه‌های خارجی بسته بندی می‌کنند. این الکل‌ها بسیار خطرناک و مرگ آور می باشند که فقط در یک مورد در کرمان جان ۷ نفر را گرفت و صدها نفر را به شدت مسموم کرد.

عباسعلی ناصحی در گفت‌وگو با فارس، دربارهٔ مسمومیت با الکل‌های تقلبی و مشروبات تقلبی طی هفته قبل پاسخ داد و گفت: در بعضی از شهرهای استان کرمان حجم وسیعی از مشروبات تقلبی به فروش رسید و توسط عده‌ای از مردم مصرف شد که تعداد قابل توجهی از این مصرف‌کنندگان دچار مسمومیت‌های شدید شدند.

وی با اشاره به اینکه این مشروبات غیرقانونی و قاچاق بوده است گفت: با افزایش نرخ دلار عده‌ای از سودجویان و قاچاقچیان اقدام به تولید مشروبات الکلی دست ساز کرده‌اند و آنها را در شیشه‌های خارجی قرار می‌دهند و با عنوان مشروبات خارجی در بازار قاچاق به فروش می‌رسانند.

ناصحی گفت: این مشروبات قاچاق به میزان بسیاری آلوده به الکل چوب یا متانول است. که بسیار خطرناک است.

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: مسمومیت ایجاد شده در شهرهای کرمان به وسیله مصرف الکل چوب یا متانول بوده است که سبب فوت ۷ نفر و مسمومیت شدید صدها نفر شده است.

ناصحی گفت: الکل چوب در تولید الکل‌های دست‌ساز سبب کوری، نارسایی کلیوی و مرگ می‌شود بنابراین مردم از مصرف هر گونه الکل اجتناب کرده به خصوص در هفته‌های اخیر که الکل‌های تقلبی وارد بازار قاچاق شده‌اند پرهیز کنند.

ناصحی افزود: مصرف‌کنندگان با دیدن علائم مسمومیت باید سریعاً به واحد مسمومیت وزارت بهداشت و مراکز مستقر در شهرها مراجعه کرده و سریعاً تحت درمان قرار گیرند.

ناصحی در مورد علائم مسمومیت با متانول گفت: نیم ساعت تا چهار ساعت علائم اولیه مسمومیت ایجاد می‌شود که به صورت تهوع ، درد شکمی، سردرد، گیجی، استفراغ، خواب‌آلودگی و تضعیف دستگاه اعصاب مرکزی همراه است.

وی ادامه داد: این علائم به سبب اینکه خود به خود بهبود می‌یابد اشخاص به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند اما باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند. چرا که دوره نهفته در مسمومیت وجود دارد.

مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت گفت: دوره نهفته ۶ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف طول می‌کشد علائم عمده‌ای ندارد اما سبب اختلال در کارکرد بینایی در طیفی از تاری دید، هراس از نور، دوبینی و حتی کوری کامل نمایان می‌شود.

ناصحی گفت: گاهی آغاز علائم تا ۷۲ ساعت با تأخیر ظاهر می‌شود و در صورت شدت علائم ممکن است به سبب تضعیف اعصاب مرکزی و تغییرات متابولیسم فرد مصرف‌کننده فوت کند.

وی ادامه داد: بنابر این تمام اشخاصی که در هفته قبل دچار مسمومیت با متانول شده‌اند توسط بیمارستان‌ها و مراکز مسمومیت استان تحت درمان قرار گرفته‌اند اغلب آنها درمان شده بعضی دچار عوارض شده و بعضی فوت کرده‌اند.

ناصحی ادامه داد: تعداد بسیاری از این اشخاص نیز تحت درمان با دیالیز قرار گرفته‌اند. بنابر این به مردم پیشنهاد می‌کنیم به طور کلی از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنند و اگر دچار علائم مسمومیت شدند هر چه زودتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ