هفته آخر مهر هفته ازدواج شد

این روزها وزارت ورزش و جوانان به صورت تمام قد به بحث شیرین اما پر حاشیه ازدواج جوانان ورود پیدا کرده است.

به نوشته روزنامه ابتکار راه اندازی مراکز مشاوره ازدواج، صدور مجوز برای سایت‌های همسریابی، تدوین سازو کارهایی پیشنهادی برای آموزش‌های قبل از ازدواج، برگزاری هفته ملی ازدواج از جمله اقداماتی است که در یک سال اخیر از سوی وزارت ورزش و جوانان در این خصوص کلید خورده است. بر اساس اعلام مدیران ارشد این وزارتخانه، دولت هفته اول ذی الحجه که از۲۶ مهر ماه امسال آغاز می‌شود را هفته ملی ازدواج نام نهاده است. 

به فاصله دو هفته پیش از آغاز هفته ازدواج، صبح روز گذشته همایش سراسری مراکز مشاوره ازدواج با حضورعباسی وزیر ورزش و جوانان در هتل المپیک برگزار شد تا پس از سال‌ها موازی کاری و ابهام، به طور رسمی متولی ازدواج جوانان مشخص گردد. آنگونه که محمد باقر پیشنمازی معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان گفته است وزارت جوانان برای هفته ملی ازدواج تدارکات مفصلی دیده است. در این راستا «ازدواج آگاهانه، آسان،پایدار و به هنگام» به عنوان شعار روز ملی ازدواج از سوی وزارت ورزش و جوانان انتخاب شده است و قرار بر این است که همایش ملی هفته ازدواج در مصلی تهران برگزار شود. این همایش از خادمان و خیرین ازدواج تجلیل خواهد کرد. 

برپایی کارگاههای تخصصی ازدواج و معرفی اقدامات تحقیقاتی و تالیفی شیوه‌های تسهیل و حمایت از ازدواج از دیگر برنامه‌های جانبی و نمایشگاهی وزارت جوانان در هفته اردواج خواهد بود.از سوی دیگر در حالی که وزارت ورزش به صورت تمام عیار به مساله ازدواج جوانان ورود پیدا کرده است روز گذشته و درهمایش سراسری مراکز مشاوره ازدواج وزیر ورزش و جوانان به خبرنگاران گفت: وزارت ورزش متولی همسرگزینی جوانان نیست و دولت و حاکمیت تنها نظم را در این زمینه ایجاد می‌کند و اقدامات تخصصی در این زمینه توسط متخصصان روانشناس انجام می‌شود.

وزارت ورزش در انتظار آئین نامه مشاوره و همسریابی

محمد عباسی در اولین نشست سراسری «مراکز مشاوره‌ ازدواج و تحکیم خانواده با رویکرد بومی و اسلامی» گفت: باید در هر موضوعی به سراغ متخصص آن رفت و ضروری است که نگاه مکتبی، مذهبی، تخصصی و دینی در امر انتخاب و ساماندهی مراکز مشاوره مورد توجه قرار گیرد. وی با بیان اینکه تمامی تلاش‌ها برای تهیه پیش‌نویس آیین‌‌نامه ساماندهی مراکز مشاوره و تحکیم خانواده در حوزه معاونت فرهنگی – تربیتی وزارت ورزش وجوانان انجام شده است، اظهار کرد: این آیین‌نامه بعد از ۱۸ جلسه کارشناسی تدوین شده و در انتظار تصویب است.عباسی با بیان اینکه یک سوم جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند، اظهارکرد: همه دستگاه‌ها باید به موضوع ازدواج جوانان بپردازند تا با بکارگیری همه فرصت‌ها نیاز این بخش از جمعیت کشور برطرف شود. وزیر ورزش و جوانان در ادامه با تاکید بر اینکه تحکیم و تشکیل خانواده در هر عصری مهم است، افزود: باید همواره جلساتی برای برطرف کردن مشکلات جوانان برگزار شود.عباسی در ادامه با بیان اینکه آیین‌نامه ساماندهی مراکز مشاوره‌ی ازدواج جوانان هنوز به تصویب نرسیده است، گفت: اما یکسری اقدامات در وزارت ورزش و جوانان آغاز شده است تا آیین‌نامه پس از تصویب به شکل اصولی و حرفه‌ای پیگیری شود.

همسرگزینی در کلان‌شهرها دشوار است

وی در ادامه ساماندهی مراکز همسرگزینی را توقعات اجتماع از متولیان امور جوانان دانست و در ادامه با تاکید بر اینکه در کلان‌شهرها شرایط برای همسرگزینی دشوار است و انسان‌ها با یکدیگر ارتباط رو در رو ندارند، عنوان کرد: مراکز مشاوره‌ می‌توانند در انتخاب همسر به جوانان کمک کنند.عباسی اضافه کرد: برای حل مسائل مربوط به همسرگزینی باید مشاوره‌های جدی صورت پذیرد. در گذشته نگاه خانواده به این مسئله نگاه افراط و تفریط بود، اما در حال حاضر خانواده‌ها تمامی مسائل را به دست جوانان سپرده و آنها را راهنمایی نمی‌کنند.وزیر ورزش و جوانان در ادامه سخنانش با اشاره به روند اخذ مجوز مراکز مشاوره‌ی ازدواج در گذشته، عنوان کرد: در گذشته برخی از مراکز از سازمان ملی جوانان و برخی دیگر از وزارت کشور مجوز می‌گرفتند و وجود مراکز مشاوره‌ای نشان از ضرورت ارائه مشاوره به جوانان دارد.

مسئول حل مشکل ازدواج جوانان کیست؟

وی گفت: تصور همه این است که وزارت ورزش و جوانان مسئول حل مشکل ازدواج جوانان است، اما تمام دستگاه‌ها مسئول این امر هستند. مشاوره‌های قبل از ازدواج از بروز خطاهای جبران ناپذیر جلوگیری می‌کندعباسی در ادامه با اشاره به نتایج تحقیقاتی پیرامون علل طلاق، گفت: طلاق تنها به دلیل بی‌پولی و بی‌مسکنی انجام نمی‌شود، بلکه ریشه در مشکلات دیگری دارد و بسیاری از مشکلات ریشه در اصول رفتاری خانواده‌ها دارد. وزیر ورزش و جوانان در ادامه تاکید کرد: شکل‌گیری مشاوره‌های قبل از ازدواج از بروز خطاهای جبران ناپذیر در زندگی مشترک جلوگیری می‌کند.

در کار وزارت ارشاد دخالت نمی‌کنیم

محمد عباسی در حاشیه نشست سراسری مراکز ازدواج و تحکیم خانواده در پاسخ به مهر درباره دلایل طرح استیضاحش توسط نمایندگان مجلس و این که اعضای فراکسیون جوانان در مورد عملکرد شما در حوزه جوانان انتقاد دارند، توضیح داد: انتقادات نمایندگان بیشتر ورزشی است و مجلس انتقادی از عملکرد حوزه جوانان ندارد. عباسی درباره زمان تصویب آئین نامه ساماندهی مراکز مشاوره از سوی دولت هم توضیح داد: تصویب آئین نامه چندان طول نخواهد کشید و به زودی آئین نامه تصویب و ابلاغ می‌شود که پس از ابلاغ ما از مراکز مشاوره می‌خواهیم تا اطلاعات خود را برای دریافت مجوز در اختیار ما قرار دهد. وی درباره تسهیلات دولت برای ازدواج جوانان گفت: وام قرض الحسنه یکی از تسهیلات دولت بوده که هم اکنون نیز از سوی بانک مرکزی داده می‌شود. همچنین پیش از این قرار بود صندوق حمایت از جوانان تشکیل شده که پس از راه اندازی صندوق مهر امام رضا این موضوع منتفی شد. وزیر ورزش و جوانان درباره برگزاری جلسات هماهنگی میان این وزارتخانه و وزارت ارشاد توضیح داد: کار صدور مجوز سایت‌ها برعهده وزارت ارشاد است و ما در این امور به هیچ عنوان دخالت نمی‌کنیم.


Tabnak.IR | تابناک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ