هلاکت مهره اصلی عربستان در سوریه /عکس


پورتال خبری ممتاز نیوز: زهران علوش سرکرده گروه تروریستی موسوم به جیش الاسلام در حمله هوائی به مقر این گروه در حومه دمشق به هلاکت رسید. علاوه بر زهران علوش، جانشین او و سخنگوی گروه جیش الاسلام هم در این حمله کشته شده‌اند. جزئیات بیشتری از عملیات منجر به کشته شدن سرکرده جیش الاسلام مخابره نشده است.

هلاکت مهره اصلی عربستان در سوریه /عکس

زهران علوش در استان ریف دمشق به فعالیت تروریستی می پرداخت و دوما و عوطه شرقی واقع در حومه دمشق از مهمترین مراکز فعالیت این گروه است. علوش متولد دومای سوریه و پدرش از مفتیان سلفی این کشور به شمار می آید. جیش الاسلام با حمایت های مالی و تسلیحاتی عربستان سعودی ایجاد شده و گفته می‌شود از مستشاران پاکستانی نیز استفاده کرده است.
“محمد زهران عبدالله علوش” سال ۱۹۶۰ در غوطه در خانواده‌ای وهابی و افراطی به دنیا آمد. پدر اول “عبدالله علوش” یکی از مهمترین سران وهابی اخوان المسلمین در سوریه بود. زهران دارای مدرک “شریعت اسلامی” از دانشکده شریعت دانشگاه دمشق است. وی پس از تکمیل تحصیلات دانشگاهی در سوریه، به عربستان سفر کرد و در آنچا زیر نظر شیوخ معروف وهابی سعودی به تحصیل پرداخت. افرادی مانند “عبدالعزیز بن باز” (که در آن زمان مفتی عربستان بود) و “عبدالله بن عبدالعزیز العقیل” (که رئیس هیئت دائمی شورای عالی قضایی عربستان بود) از استادان زهران در عربستان بودند.
زهران علوش پس از آن به سوریه بازگشت و با یک شریک سعودی، شرکتی را تحت عنوان خدمات ساخت و ساز راه اندازی کرد. در همان زمان نیز به صورت مخفیانه فعالیتهای امنیتی خود را به نفع اخوان المسلمین و اطلاعات عربستان آغاز کرد. وی پس از تأثیرگذاری بر جوانان دوما و غوطه، آنان را به سوی وهابیت کشاند تا بتواند هسته‌های تروریستی کوچکی را تشکیل دهد. به دلیل همین فعالیتها از سال ۱۹۸۷ تحت تعقیب سرویسهای اطلاعاتی سوریه قرار گرفت.
زهران علوشدر سال ۲۰۰۹ به اتهام دست داشتن در برنامه ریزی برای انجام عملیات تروریستی دستگیر شد. علوش به خاطر همین اتهام به زندان افتاد، اما در ژوئیه ۲۰۱۱ مشمول عفو عمومی ریاست جمهوری شد و توانست به همراه شمار قابل توجهی از کسانی که در جریان ناآرامی‌ها به دلیل دست داشتن در اقدامات مسلحانه زندانی شده بودند، از زندان خارج شود.
تائید کشته شدن علوش از این جهت دارای اهمیت است که گروه تحت فرماندهی وی یعنی جیش الاسلام از جمله گروه‌هایی است که کشورهای غربی تلاش دارند در فهرست گروه‌های تروریستی تعیین شده در جریان مذاکرات بر سر آینده سوریه، از آن نامی برده نشود. از احرار الشام و جیش الاسلام به عنوان نمونه‌هایی از این گروه‌ها یاد می‌شود ولی این در حالی است که این گروه‌ها با شبه نظامیانی چون جبهه النصره نیز همکاری داشته‌اند و حتی با آن‌ها ائتلاف تشکیل داده‌اند.
پیش از این قرار بود در نشست پاریس، فهرستی که اردن بعد از جلسات متعدد با مقام های امنیتی ترتیب داده و فهرست گروه های تروریستی تازه ای را تهیه کرده و شامل «جند الاقصی»، «جیش المجاهدین و الانصار»، «جیش الاسلامی الترکستانی» به همراه داعش و جبهه النصره می شود به عنوان فهرست جدید گروه های تروریستی معرفی شود. برخی کشورهای منطقه ای از افزودن گروه های «احرار الشام» و «جیش الاسلام» به این فهرست مخالفت کرده اند که مورد حمایت ایالات متحده نیز قرار گرفته است. کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه مخالف افزودن این دو شبکه مسلح تروریستی به جمع فهرست گروه های تروریستی هستند.با اخبار بین الملل سایت خبری ممتاز نیوز همراه باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ