هنگام استرس و فعالیت بدنی شدید، آزمایش قند خون ندهید.

انجام آزمایش در هنگام استرس شدید باعث عدم صحت آزمایش قند خون می شود. آزمایش قند خون بهتر است در شرایط استرس زا و انجام فعالیت های بدنی انجام نگیرد.

انجام آزمایش در هنگام استرس شدید باعث عدم صحت آزمایش قند خون می شود.
به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، دکتر علیرضا احمدی،‌ دکترای علوم ‎آزمایشگاهی و عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان ضمن بیان این مطلب گفت: اگر فردی با ناراحتی شدید ناشی از خبری بد برای آزمایش مراجعه کند ممکن است بطور طبیعی قند خون وی بسیار بالا و حتی تا ۳۰۰میلیگرم درصد گزارش شود در حالیکه قند خون طبیعی وی ممکنست مثلاً ۹۰میلیگرم درصد باشد.

دکتر علیرضا احمدی به بیماران توصیه کرد: قبل از انجام آزمایش از انجام ورزش ‎شدید و هر گونه فعالیت شدید بدنی و مصرف مواد مخدر و کافئین‎دار و الکل خوداری کنند زیرا در نتیجه آزمایش تاثیر می گذارد.

وی در خصوص ناشتایی نیز تاکید کرد: بیماران می توانند حدود ساعت ۹شب غذایی سبک میل کرده و سپس حدود ساعت ۸ صبح برای گرفتن نمونه خون به آزمایشگاه مراجعه کنند و در بین این ساعات باید از صرف هرگونه غذا خودداری کنند. نکته مهم در اینجا اینست که گرسنگی طولانی مدت نیز می تواند سبب اختلال در آزمایش شود لذا نباید زمان ناشتائی خیلی بیشتر از حد شود.

وی تصریح کرد: بیماران در صورت استفاده از داروی خاص حتماً باید آزمایشگاه از نوع داروی مصرفی مطلع کنند. به عنوان مثال مصرف داروهائی چون‎ کورتیکواستروئیدها داروهای خوراکی ضد بارداری، ایندومتازین و پروپرانولول می تواند سبب افزایش قند خون می شوند. و مصرف داروهائی مثل استامینوفن و آسکوربیک اسید سبب کاهش قند خون می‎شوند.

دکتر احمدی افزود: باتوجه به اینکه غلظت قند خون بطور طبیعی در صبح با سایر اوقات متفاوت است بهتر است برای رسیدن به یک جواب قابل اطمینان حتماً در صبح به آزمایشگاه مراجعه کرد.

وی در پایان از بیماران خواست: هرگونه اطلاعاتی که به نوعی در جواب آزمایش می تواند مؤثر باشد را حتما با آزمایشگاه در میان بگذارند.

اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *