هوایی کە مخل حیات است

۱۸م آذر

سلامت > عمومی– گروه دانش و سلامت – فتانه انفرادی :
باز هم تعطیلی تنها راهکار عملی مسئولان برائ مقابله با غول وارونگی هوا شد کە هر سال سلامت مردم را در فصل سرما نشانه می‌گیرد.

معضل وارونگی هوا و تصمیمات مقطعی مسئولان، دوباره نشان داد کە عزم جدی برائ مبارزه با این معضل وجود ندارد و همچنان مقوله مهم امنیت سلامت مردم در کشور با مسکن‌های مقطعی درمان می‌شود و نه عاقبت اندیشی.به راستی تا چه هنگام باید چشم روی این واقعیت بربندیم کە سلامت رمز پویایی و بالندگی و موتور محرک برائ پیشرفت و توسعه است؟ مقوله‌هایی کە صددرصد با سلامت مردم گره خورده است کی به دغدغه اصلی مسئولان تبدیل می گردد؟

تا کی باید به انتظار نشست کە نگاه بین بخشی برائ حل مشکلاتی کە سلامت مردم را نشانه گرفته است، حاکم شود؟
تا چه هنگام باید امیدوار بود کە ملاحظات قانونی برائ حل آلودگی هوا، به اجرا درآید و برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوا اجرا شود؟
تا چه هنگام باید به انتظار نشست تا از تردد خودروهای فرسوده جلوگیری شود؟بودجه لازم برائ بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی چه زمانی اختصاص داده می‌شود، تا مردم بتوانند به راحتی از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند.

سوخت‌های فسیلی کە آلودگی هوا را تشدید می‌کند، چه زمانی رخت برمی‌بندد و سوخت‌های تازه برائ کاهش آلودگی هوا جایگزین آن می‌شود‌؟چرا عادت کرده‌ایم کە فقط در هنگام بروز بحران، به‌دنبال حل بحران باشیم؟ درحالی‌که وارونگی هوا و پیامدهای مخرب و منفی آن را بارها و بارهاست کە تجربه کرده‌ایم. حل مشکلات مردم در زمینه سلامت، نیازمند نگاه ویژه، بودجه و اعتبار ویژه، رویکرد ویژه و عزم و اراده ویژه است. حل مشکلات مردم در حوزه سلامت، نیاز مند نگاه مردمی نیز است کە برائ ارتقای فرهنگ سلامت خود تلاش کنند. چرا از تجارب سایر کشورها برائ مهار عواملی کە هوا را آلوده یا آلودگی هوا را تشدید می‌کند، بهره نمی‌بریم؟

واقعیت آن است کە وارونگی هوا باز چهره خود را به کلانشهرها نشان خواهد داد و تعطیلی به جز تحمیل خسارت‌، نمی‌تواند چاره و گزینه نهایی کار باشد. پس از هم‌اکنون، به‌دنبال راهکار یا راهکارهای عملی و اجرایی مناسب برائ حل مشکل وارونگی هوا و آسیب‌های جدی بر سلامت مردم باشیم تا بتوانیم یک‌بار برائ همیشه غول وارونگی هوا را به زانو درآوریم.


RSS
منبع:همشهری آنلاین
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *