واردات خودرو با ارز مرجع خیانت به تولید داخلی است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهارداشت: دولت با پرداخت ارز مرجع برای واردات خودرو بزرگترین ضربه را به تولید داخل زد و به نوعی خیانت به تولید داخل است.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی، موید حسینی صدر در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، درباره آزادسازی قیمت خودرو گفت: قیمت خودرو باید متعادل باشد و آزادسازی یکباره آن شوک تورمی‌به دنبال خواهد داشت.
نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی‌افزود: اختصاص ارز مرجع برای ورود خودروهای خارجی ضمن اینکه موجب خروج ارز زیادی از کشور شد به نوعی خیانت به صنعت و تولید داخل بود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه آزادسازی قیمت خودرو تبعات گوناگونی دارد اظهار داشت: آزادسازی قیمت خودرو اقدام درستی نیست چرا که افزایش یکباره قیمت خودرو باعث شوک تورمی، نارضایتی مردم می‌شود.
موید حسینی صدر با بیان اینکه قیمت ارز به خاطر بی تدبیری و نالایقی رییس کل بانک مرکزی بالا رفته است گفت: قیمت ارز طی سال‌های گذشته پایین نگه داشته شده بود و واقعی نبود و امروز قیمت ارز در سطح بالایی نگه داشته شده است که هردو حالت سمی‌برای اقتصاد به ویژه صنعت خودروسازی کشور است.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه افزود: باید در رابطه با قیمت گذاری خودرو کارشناسی و غیر احساسی برخورد شود و خودروسازان هم تحت فشار نباشند از این رو افزایش اندک قیمت خودرو ایراد ندارد.
وی با بیان اینکه اعمال افزایش قیمت خودروها در سال جاری، بسیار منطقی و منصفانه است اظهار داشت: با توجه به اینکه هم اکنون هزینه نهایی تولید محصولات گروه خودرویی به دلیل بالا رفتن نرخ ارز، افزایش قابل ملاحظه ای یافته است از این‌رو می‌توان گفت که افزایش قیمت خودروهای داخلی امری منطقی خواهد بود.
به گفته نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس چنانچه قیمت این محصولات با افزایش روبرو نشود، موجبات کاهش ظرفیت‌های تولیدی را در این صنایع به بار می‌آورد و در نهایت موجب از بین رفتن صنعت قطعه و خودروسازی می‌شود.
گفتنی است طی ۵ ماهه ابتدای سال جاری ۱۵۷۰۰ خودروی خارجی به ارزش ۳۴۱ میلیون دلار به کشور وارد شد که ۷۸ درصد آن با ارز دولتی بود، همچنین ۵۰ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات نیز در گمرک به ثبت رسیده است.

Share


خودروسازی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *