واردات میوه ۱۸ درصد کاهش یافت

سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: اجرای سیاست مدیریت واردات و حمایت از تولید داخل از سوی این وزارتخانه در زمینه میوه باعث شد تا شاهد روند کاهش واردات میوه طی دو سال اخیر باشیم.

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از شاتا، سید علیرضا شجاعی برخی انتقادات به تجارت محصولات کشاورزی به ویژه میوه را یکسویه و غیرمستند دانست و تاکید کرد: حمایت از تولید ملی و استفاده حداکثری از توان تولید داخل، اولویت وزارت صنعت معدن و تجارت است و ایجاد هماهنگی میان تشکلهای تولیدی و توزیعی در سال های اخیر و اعلام نرخ مناسب خرید میوه از کشاورزان برای ذخیره سازی از جمله اقدامات در حمایت از تولید میوه و ساماندهی بازار آن بوده است.

وی افزود: این موضوع رضایت تولیدکننده، توزیع کننده و مصرف کننده را در پی داشته است که البته دو نکته مهم در این راستا وجود دارد که باید به آن توجه جدی شود.

وی در بیان نکته اول خود به کاهش تدریجی و نه یکباره واردات پرداخت و اظهار داشت: روند کاهش با توجه به نیاز بازار باید به تدریج صورت گیرد تا شاهد افزایش ناگهانی قیمت برخی محصولات کشاورزی نباشیم. از همین رو در سال ۹۰ بیش از ۲۰ درصد و طی چهارماهه نخست امسال بالغ بر ۱۸ درصد کاهش واردات میوه را شاهد هستیم.

مشاور وزیر صنعت معدن و تجارت، پایداری در تولید را دیگر نکته مهم و قابل توجه بیان کرد و گفت: تولید کیفی پایدار، به میزان لازم، در زمان مورد نیاز و با قیمت مناسب از ضرورت های تنظیم پایدار بازار و قطع واردات است و صرف وجود مشابه داخلی کفایت نمی کند.

وی ادامه داد: میزان تولید به لحاظ حجم، کیفیت و قیمت باید بتواند نقش متعادل سازی قیمت ها به ویژه در زمان اوج مصرف و تقاضا را داشته باشد. شجاعی لازمه تحقق این موضوع را وجود نگاه تجاری در تولیدکنندگان دانست و افزود: تولیدکننده باید بتواند خود را با نیاز و سلیقه مصرف کننده هماهنگ کند، در غیر اینصورت همواره انتظار خواهد داشت تا سیستم دولتی فضای تولید را برای او محقق کند و حتی برخی نگرانی مصرف کنندگان نادیده گرفته شود.

سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی پیرامون ترکیب واردات میوه، گفت: طی چهار ماهه نخست امسال، گروه میوه های گرمسیری و عمدتا موز با ۶۳ درصد، بیشترین سهم را در واردات میوه داشته اند. البته اغلب میوه های این گروه مثل موز در کشور تولید نمی شوند یا تولید آنها بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: گروه مرکبات نیز ۳۶ درصد سهم واردات میوه طی چهار ماهه اول سال را به خود اختصاص داده است و گروه سایر میوه ها تنها یک درصد واردات میوه بوده است.

شجاعی گفت: این در حالی است که در همین مدت حدود ۲۸ هزار تن بیش از مدت مشابه سال گذشته صادرات میوه داشتیم که این میزان، ۱۶ برابر میزان واردات گروه سایر میوه هاست./س


باشگاه خبرنگاران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ