واردات ۱٫۲ میلیون تن برنج در سال/جشن هندی‌ها در بازار برنج ایران!

۲۱فروردین۱۳،

102-131.jpg

در سال بالغ بر یک میلیون و ۲۸۹ هزار تن برنج به ارزش تقریبی یک میلیارد و ۳۰۹ میلیون دلار وارد کشور شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در سال قبل واردات برنج به کشور از نظر وزنی ۱۴٫۹۶ درصد کاهش یافت اما از نظر ارزشی با رشد ۴٫۲۱ درصدی مواجه شد.

برنج در سال قبل از نظر ارزشی سهمی معادل ۲٫۰۳ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

هند اصلی‌ترین مبدا واردات برنج ایران در سال ۱۳۹۰ بود. به طوری که سهم این کشور از واردات برنج ایران از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب به ۶۷٫۴۶ و ۷۲٫۰۶ درصد رسید. در سال قبل حدود ۸۷۰ هزار تن برنج به ارزش تقریبی ۹۴۳ میلیون دلار از هند وارد ایران شد.

امارات و پاکستان نیز به ترتیب از نظر وزنی ۱۳٫۱۵ و ۱۰٫۴۵ درصد از واردات برنج ایران را به خود اختصاص دادند. ۸٫۹۴ درصد از واردات برنج ایران در سال قبل نیز از طریق دیگر کشورها انجام شد.

در همین حال وال استریت ژورنال به نقل از فعالان تجاری اعلام کرد که تقاضای بالای ایران سبب افزایش شدید قیمت برنج باسماتی شده است.

ایران و هند در ژوئن سال قبل مکانیسمی را برائ نقل و انتقالات مالی بین خود تعریف کردند تا با این کار ضمن دور زدن تحریم‌های غرب بتوانند به مبادلات تجاری خود در حوزه‌های محصولات کشاورزی و غذایی به ویژه برنج، سویا و محصولات پتروشیمی ادامه دهند.

آر اس شادری، مدیر یک شرکت صادرکننده برنج باسماتی در هند در این باره گفت: هند به سبب ایجاد مکانیسم پرداخت با روپیه احتمالا تنها تامین‌کننده برنج موردنیاز ایران است.

به گفته وی مکانیسم مالی به وجود آمده بین ایران و هند می‌تواند به رشد ۲۰ درصدی صادرات برنج هند به ایران در سال مالی جاری کمک کند. سال مالی جاری از اول آوریل امسال آغاز شد.

شادری افزود: تخمین زده می‌شود که ایران هم‌اکنون ماهانه حدود ۱۳۰ هزار تن برنج باسماتی هند را خریداری می‌کند. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود واردات برنج ایران از هند در سال مالی فعلی به ۱٫۲ میلیون تن برسد.

برنج باسماتی سهمی ۲۰ درصدی از کل ارزش صادرات برنج هند را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ایران واردکننده تقریبا یک سوم از کل برنج باسماتی صادراتی هند است.

پیش‌بینی می‌شود صادرات برنج باسماتی هند امسال با رشد ۶٫۵ درصدی به حدود ۳٫۲ میلیون تن برسد.

در همین حال قیمت برنج پوسا ۱۱۲۱ که یکی از انواع پرطرفدار باسماتی است تا ۱۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و به تنی ۱۵۰۰ دلار رسید.

ویجای ستیا، یکی از فعالان بزرگ صنعت برنج هند گفت: ما هیچ مشکلی را برائ صادرات برنج هند به ایران طی ماه‌های آینده نمی‌بینیم. دو کشور از طریق مکانیسم مالی ایجاد شده به تبادلات تجاری خود ادامه می‌دهند.

افزایش تقاضای ایران برائ خرید برنج هندی به هند کمک می‌کند تا بار دیگر جایگاه خود را به عنوان بزرگترین صادرکننده برنج در دنیا تثبیت کند. جایگاهی که هند و تایلند برائ گرفتن آن با یکدیگر رقابت نزدیکی دارند. اگرچه در سال قبل خشکسالی به بعضی از کشتزارهای برنج در هند آسیب زد. تقاضا برائ برنج هندی از سوی بازارهای عربستان و عراق نیز افزایش یافته است.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *