والدین اولین و مهمترین عامل مؤثر در کاهش میزان اُفت تحصیلی فرزندان می باشند

گردآوری توسط گروه آموزش ممتازنیوز

 

خبرگزاری آریا- والدین، اولین و مهمترین عامل مؤثر در کاهش میزان مشکل تحصیلی در فرزندان می باشند.

به گزارش خبرگزاری آریا، کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان تاکستان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: والدین در مواجهه با اُفت تحصیلی فرزندان خود باید انعطاف پذیر بوده و از بروز رفتارهای خشونت آمیز با آنها پرهیز کنند.

کبری نیک نامی در ادامه گفت: والدین باید هنگام کسب موفقیت های تحصیلی هر چند کوچک توسط فرزندشان، او را تشویق کنند زیرا همیشه حضور پاداش و تقویت اهمیت بسزایی در بروز و تکرار مجدد رفتار تقویت شده دارد و با این کار روحیه اعتماد به نفس فرزند افزایش یافته و نسبت به درس خواندن هدف و انگیزه پیدا می کند.

وی به نقش والدین در تحصیل فرزندان اشاره کرد و گفت: والدین به سه دسته هدایت کننده، قدرت مدار و آسان گیر تقسیم می شوند.

کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهرستان تاکستان تأکید کرد: از جمله نقش های دیگر والدین که در امر تحصیل فرزندان بسیار مهم است، نگرش والدین نسبت به تحصیل نوجوانان و فرزندان خود می باشد که آیا فرزندان را به منظور یادگیری و کسب دانش به مدرسه می فرستند یا برای نمره و مدرک گرفتن است.

نیک نامی اضافه کرد: والدین باید به این امر توجه کنند که ملاک درس خواندن یادگیری است نه نمره و هدف از یادگیری کسب مهارت های لازم برای داشتن یک زندگی موفق در آینده، داشتن نظم و تربیت و اجتماعی شدن است.

این کارشناس تصریح کرد: محققان با مطالعه دانش آموزانی که به اُفت تحصیلی دچار شده اند دریافته اند که مسایل خانوادگی به ویژه از هم گسیختگی خانواده، کم سوادی والدین، مشکلات عاطفی، جوّ اجتماعی و روانی ناسالم حاکم بر خانواده، عدم ارتباط صمیمانه دانش آموز با والدین و اولیاء مدرسه، کم بودن درآمد و عدم اشتغال سرپرست خانواده و در نتیجه عدم توانایی در ارضاء و برآورده کردن نیازهای اولیه فرزندان، از جمله مهمترین عوامل مهم مؤثر بر این واقعیت می باشند.

به گفته این کارشناس از مهمترین مشکلات نظام آموزشی افت تحصیلی است که همه ساله به صورت های گوناگون بخش عمده ای از استعدادهای بالقوه انسانی و منابع اقتصادی جامعه را به هدر می دهد.

 


خبرگزاری ممتاز به نقل از آریا
باز نشر: پایگاه اینترنتی خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *