وام خود اشتغالی ۲۰ میلیون تومان شد

۱۰

بینا- مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) با بیان اینکه وام خود اشتغالی ۲۰ میلیون تومان شده، ‌گفت: امسال ۹ هزار میلیارد تومان برائ اشتغال در نظر گرفته شده است.

به گزارش بنکر (Banker)، مهدی حسین نژاد در یک نشست خبری با اشاره به اینکه ۲۰ درصد کل اعتبارات طرح‌های کارآفرینانه پرداخت می‌شود عنوان کرد: امسال براساس تورم در کشور مشاغل خانگی از ۳ میلیون به ۵ میلیون و خود اشتغالی در شهرهای کوچک از ۱۰ میلیون به ۱۵ میلیون و در شهرهای بزرگ به ۲۰ میلیون افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه اولین ماموریت صندوق ساماندهی وام ازدواج بود تصریح کرد: آسان سازی، پرداخت تسهیلات، انعقاد قرارداد عاملیت با بانک‌ها و افزایش سقف وام از جمله رویکردهای صندوق در سالهای پیش بود و تا سال ۸۸ تمامی تسهیلات ازدواج به روز شد و بیش از ۴ هزار میلیارد تومان به ۲ میلیون نفر متقاضی پرداخت شد.
وی افزود: بعد از سال ۸۸ بانک مرکزی با راه اندازی پایگاه اینترنتیی پرداخت تسهیلات ازدواج را از صندوق گرفت و پس از آن صندوق مهر امام رضا(ع) وارد پرداخت تسهیلات خرد و خود اشتغالی شد.
حسین نژاد تاکید کرد: قبل از پرداخت وام به اشخاص، صلاحیت متقاضیان در سه سطح، قبل و حین پرداخت و بعد از آن نظارت می‌شود و تاکنون بیش از ۸۰ درصد طرح‌های ایجاد شده فعال می باشند و ۵ درصد متقاضیان نیز در اول کار به سبب ملاحظه سطح نظارت صندوق از دریافت وام منصرف شدند.
حسین‌نژاد افزود: ۱۰ درصد پروژه‌های موجود به سبب نوسانات بازار و اقتصاد با مشکل مواجه شده و شکست می‌خورد که امسال نیز برائ این موضوع برنامه ویژه داریم و همچنین ۵ درصد نیز به دلایلی از طریق مسائل حقوقی پیگیری می‌شود.

* امسال ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت می‌شود
مدیرعامل صندوق مهر امام رضا برنامه‌های امسال صندوق را براساس نامگذاری سال حماسه سیاسی و اقتصادی دانست و خاطر نشان کرد: بودجه صندوق برائ اولین بار بعد از ۸ سال در دهه اول فروردین آماده شد و به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است.
وی تاکید کرد: ۹ هزار میلیارد ریال در سه بخش مشاغل خانگی، خود اشتغالی و طرح‌های دانش بنیان و کار آفرینانه مستقر در پارک‌های علم و فناوری است.

* پرداخت تسهیلات کارآفرینی تا ۱۰۰ میلیون تومان
به نقل از حسین نژاد، طرح‌های دانش محور در پارک‌های علم و فناوری تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با معرفی وزارت علوم تسهیلات دریافت می‌کند و حداکثر بازپرداخت این تسهیلات ۶۰ ماهه خواهد که بستگی به نوع طرح‌ها دارد.
وی دو شرط اساسی پرداخت تسهیلات را بیکار بودن فرد و داشتن مهارت دانست و تاکید کرد: در این زمینه از بیمه‌ها استعلام گرفته می‌شود و بررسی محلی صورت خواهد گرفت و همچنین اشخاصی می‌توانند از تسهیلات بهرمند شوند که دارای مهارت در یک رشته باشند.

* وام ۲ هزار میلیاردی به روستا
مدیرعامل صندوق مهر امام رضا از پرداخت تسهیلات به ۱۰۰۰ روستا با همکاری دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری خبر داد و گفت: شعار هر روستایی یک بنگاه اقتصادی در دستور کار است و ۱۰۰ میلیون تومان برائ هر روستا در نظر گرفته شده که تا ۲۰۰ میلیون تومان نیز افزایش می‌یابد که در بخش‌های مشاغل خانگی و خود اشتغالی و ایجاد شرکت‌های تعاونی با ایجاد بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

* پرداخت تسهیلات برائ تعاونی‌ها
وی از دیگر برنامه‌های صندوق مهر امام رضا(ع )را حمایت از تعاونی‌های تا ۱۰ نفر با همکاری بانک توسعه تعاون دانست و افزود: اعتباری بالغ بر ۳۸ میلیارد تومان در استان‌ها توزیع شده تا با سرانه هر نفر ۱۰ میلیون تومان شرکت‌های تعاونی ایجاد شوند.
وی تاکید کرد: مشاغل خانگی ۲۰ درصد کل اعتبارات را به خود اختصاص داده که ۵ درصد آن به مشاغل خانگی مستقل و ۱۵ درصد به گروه‌های پشتیبان مشاغل خانگی به سبب افزایش پایداری مشاغل پرداخت می‌شود.

* طرح تثبیت اشتغال موجود با همکاری صنوف
مدیر عامل صندوق مهر امام رضا همچنین از طرحی برائ تثبیت و حفظ اشتغال موجود در صنوف خبر داد و اظهار داشت: در این راستا طرحی ایجاد شده تا بتوان با سرمایه‌ی صنوف برائ سرمایه در گردش و تهیه ابراز وام در اختیار آنها قرار داد که در مرحله اول برائ مراکز استانها اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل صندوق مهر امام رضا با بیان اینکه سال قبل ۱۹۵ هزار پرونده بررسی شد از پرداخت تسهیلات به ۹۵ هزار پرونده خبر داد و تصریح کرد: مهلت بررسی طرح‌ها ۴۵ روز بوده و همچنین به ازای هر ۱۰ میلیون یک ضامن معتبر اخذ می‌شود و در روستاها به سبب محدودیت در صورت تغییر شورای روستا در سال تسهیلات پرداخت می‌شود.
وی از طرح تازهی برائ فعالیت زیر نظر بانک مرکزی خبر داد و گفت: در صورت اجرای این طرح، صندوق به عنوان یک صندوق اجتماعی شناخته خواهد شد.
مدیرعامل صندوق مهر امام رضا ادامه داد: مراحل اولیه اخذ مجوز در حال انجام است و در آینده عملیاتی خواهد شد.

RSS
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *