آخرین اخبار وام مسکن در مرداد ۹۹ | سود وام مسکن

در این مطلب آخرین اخبار وام مسکن در مرداد ۹۹ و همچنین جدیدترین تغییرات سود وام مسکن منتشر میگردد

وام مسکن مهر

دریافت وام مسکن مهر ۴۰ میلیون تومانی

وزیر راه و شهرسازی گفت: با ابلاغ روز گذشته به بانک‌های مسکن، متقاضیان دریافت وام مسکن مهر می‌توانند از روز شنبه برای دریافت وام ۴۰ میلیون تومانی مسکن به بانک‌ها مراجعه کنند.

وی گفت: وام مسکن مهر به واحدهایی که تمام نشده و فروش اقساطی نشده‌اند، تعلق می‌گیرد.

ماجرای افزایش سود وام مسکن مهر

در ابلاغیه اخیر بانک مرکزی به بانک مسکن اعلام شده که می‌تواند نرخ سود تسهیلات اعطایی در قالب مسکن مهر را با توجه به عدم تامین یارانه سود تسهیلات جدید، افزایش دهد که در این شرایط در برخی موارد تا سه برابر هم افزایش می یافت. رسانه‌ای شدن این بخشنامه در حالی حاشیه‌ساز شد که بانک مرکزی چندی پیش دستور لغو آن را به بانک مسکن داده است.
به گزارش ایسنا، در مهرماه سال جاری بانک مرکزی به بانک مسکن اعلام می‌کند که موضوع یارانه سود تسهیلات مسکن مهر در جلسه کمیسیون اعتباری این بانک مطرح شده است و با توجه به عدم ارسال تضمین‌نامه و مصوبه‌ای درخصوص یارانه نرخ سود تسهیلات مسکن مهر از سوی دولت، این کمیسیون تصمیم می‌گیرد تا بانک مسکن با توجه به تاکیدات قبلی همچنان نسبت به اعطای تسهیلات با نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار اقدام کند. در این حالت این نرخ‌ها ۱۱ و ۱۲ درصد برای مشارکت مدنی و فروش اقساطی خواهد بود.
البته بانک مرکزی در ابلاغیه خود به بانک مسکن تاکید می‌کند که در صورت ارسال مصوبه‌ای از سوی دولت مبنی بر تامین یارانه سود، موضوع مورد اقدام قرار خواهد گرفت.
این در حالی است که قبلا و در جریان پرداخت تسهیلات تا سقف ٢۵ میلیون تومان، بخشی از سود در قالب یارانه از سوی دولت تامین شده و نرخ‌ها بین ۴ تا ٩ درصد بسته به شرایط تعیین می‌شد.
اما در جریان این دستورالعمل  و رسانه‌ای شدن آن حواشی‌ پیش آمد مبنی بر افزایش چند برابری نرخ سود تسهیلات وام‌های مسکن مهر که در سال گذشته با مصوبه شورای پول و اعتبار از سقف ۲۵ میلیون به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته بود. البته بانک مرکزی در رابطه با چرایی این جریان توضیحاتی ارائه کرد که نشان می‌دهد دستور لغو بخش نامه مربوطه در مهرماه را صادر کرده است و اکنون با وجود اینکه تامین یارانه سود سقف افزایش یافته تسهیلات، هنوز در دولت تصویب نشده، وام‌ها به روال قبل پرداخت می‌شود.
بنا بر اعلام بانک مرکزی براساس مصوبات هیات دولت، تسهیلات پرداختی بابت مسکن مهر تا سقف ٢۵ میلیون تومان مشمول تضمین یارانه نرخ سود بوده است که بر این مبنا، نرخ سود این تسهیلات برای شهر تهران معادل ۹ درصد، برای مراکز استان ها ۷ درصد و برای سایر شهرها و روستاهای کشور معادل ۴ درصد است.
اما پس از افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از ٢۵ میلیون به ۴٠  میلیون تومان طی دو مرحله و تصویب آن در شورای پول و اعتبار، نرخ سود این تسهیلات نیازمند طرح و تصویب در جلسه هیات وزیران بابت تضمین یارانه سود تسهیلات بوده تا این بخش از تسهیلات نیز مشمول نرخ‌های سود یارانه ای قبلی شود. به عبارت دیگر، پرداخت مابه التفاوت نرخ سود تسهیلات مسکن مهر از ۲۵ میلیون تومان به ۴۰ ملیون تومان تا نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار به عهده دولت است.
بر این اساس پیشنهاد بانک مسکن، دایر بر موافقت دولت با تضمین یارانه مازاد ٢۵ میلیون تومان به معاون اول رییس جمهور ارسال شده و به موازات آن به بانک مسکن دستور داده شد نسبت به لغو بخشنامه شماره ۹۶.۲۱۶۳۱۸ مورخ ١٣ مهر ١٣٩۶  اقدام کند.
این در حالی است که موضوع در نوبت طرح در جلسه هیات وزیران قرار دارد و با توجه به نظر مثبت دولت و در صورت تصویب، تاییدیه مورد نیاز برای اقدام به روال گذشته به بانک مسکن ارسال خواهد شد.
همچنین بانک مرکزی اعلام کرد که  از زمان تصویب افزایش سقف این تسهیلات و ابلاغ آن به بانک مسکن، تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار فقره متمم قرارداد با نرخ های سود یارانه‌ای مطابق گذشته، تعهد و منعقد شده است.

 

 

تا این لحظه ۵نظر ثبت شده
 1. فرهاد چراغی گفت:

  دولت اگر تا یکماه دیگر وام ۳۰ میلیونی نکند چندین برابر ضرر خواهد کرد و دولت تدبیر امید در اینده باید جوابگو باشد لذا هم منابع دولت از بین می رود هم ملت و توصیه رهبر انقلاب را جدی بگیرند

 2. محمد زينالي گفت:

  معلوم نیست این عزیزان چه فکری در سرشون میپرورونند چون خودشون هم میدونند که بدون افزایش وام بیش از نود درصد پروژه ها نیمه تمام میمونه ولی دوستان دارن مساله رو بی خودی کشش میدن…

 3. عبدالعزيز محمودزاده گفت:

  پرداخت وام ٣٠ میلیون تومانی ضروری است تا بتوان پروژه های بالای هشتاد درصد پیشرفت فیزیکی را به اتمام رساند بخصوص پروژه های بلند مرتبه تا امکان تحویل به اعضا و استفاده از ان میسر شود. وباید عرض کنم در این باره شک وتردید وچندین ماه مطالعه لازم نیست

 4. دانیال گهروسی گفت:

  بسیار عالی است و موافقم. لطفا” اعلام فرمائید آنهائی که کد پروژه آنها برای وام مهر (۴%)ثبت شده است وام به آنها داده میشود و حدالممکن زمان واگذای را مبذول فرمائید.

 5. محمدمصطفی زاده گفت:

  باسلام واقعا وام مسکن همه راصاحب خانه کرد ولی درشهر ما وام گرفتن خیلی سخت است می خواهم یک خانه یک سرویسه بسازم لطفا طریقه وام گرفتن مسکن را به من راهنمایی کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ