ورزش های آیروبیک و شنا در کاهش آرتروز موثرند

شنبه ۱۳ خرداد – ۰۲:۵۶:۲۴ ب.ظ

نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس
نظرات شما ارسال به دیگران چاپ بدون عکس چاپ با عکس

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

بزرگنمایی:  

خبرگزاری آریا-  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: انجام ورزش هایی مانند شنا و آیروبیک در کاهش آرتروز موثرند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از وب دا،  سید احمد رئیس السادات نایب رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: در مورد ترتیب استفاده از درمانهای غیر جراحی و جایگاه آنها در درمان آرتروز زانو هنوز اتفاق نظر کلی وجود ندارد، اما در این میان اثرات کاهش وزن در افراد چاق، انجام ورزشهای هوازی (ایروبیک)، ورزش های آبی و تمرینات مقاومتی و تقویتی کاملاً ثابت شده است و به شدت در افراد مبتلا به آرتروز توصیه می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: انواع مختلف ورزش هم از میزان درد می کاهند و هم سبب  بهبود حرکت و عملکرد مفاصل آرتروزی می شوند. نکته مهم این است که ورزش درمانی برای هر فرد متناسب با شرایط سنی و جسمی، بیماریهای همراه، شدت آتروز  و معاینات فیزیکی وی تجویز می شود.
رئیس السادات گفت: درست مثل هر نسخه دارویی که در آن شکل دارو، دوز، زمان استفاده و ملاحظات و احتیاطات حین مصرف دارو مشخص است، تجویز ورزش در بیماران  نیز باید توسط پزشک انجام شود و در هرنسخه ورزشی نوع ورزش، شدت، طول مدت هر جلسه  و تعداد جلسات در روز و هفته و احتیاطات حین ورزش مشخص باشد.
این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: از یک سو آرتروز زانو سبب می شود به دلیل کم تحرکی ناشی از درد، قدرت عضلات پیرامون زانو کاهش یابد از طرف دیگر کاهش قدرت عضلات خود سبب ایجاد و افزایش شدت آرتروز می شود همچنین در بسیاری از بیماران عدم تناسب بین قدرت و انعطاف پذیری عضلات سبب تشدید آرتروز می شود بنابراین علاوه بر ورزشهای تقویتی عضلات به ویژه عضله چهار سر  و نزدیک کننده های ران، تمرینات کششی برای افزایش انعطاف پذیری عضلات پشت و کنار ران و حتی تمرینات تعادلی می تواند مفید واقع شود.
دبیر دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو افزود: پیاده روی یکی از مناسب ترین  ورزشها در مبتلایان به آرتروز زانو است اما باید از حرکت بر روی سطوح شیبدار به ویژه سر پایینی پرهیز شود.
رئیس السادات در مقایسه استفاده از  تردمیل و دوچرخه ثابت در مبتلایان به آرتروز گفت: دوچرخه ثابت با ارتفاع بلند صندلی به دلیل اینکه بخشی از وزن بیمار توسط صندلی دوچرخه تحمل می شود و از فشار بر زانوها می کاهد به ویژه در افراد چاق مناسب تر است.
وی در آخر در خصوص ورزش و انجام آن توسط مبتلایان به آرتروز زانو  افزود: وسایل ورزشی  و تجهیزاتی که قابلیت تنظیم بر اساس شرایط فیزیکی بیماران را ندارند از جمله وسایل نصب شده در پارکها ممکن است به سلامت سالمندان آسیب برسانند.
لازم به ذکر است دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تاریخ پنجشنبه  ۲۵ خرداد ماه در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران(سعادت آباد) برگزار خواهد شد. این سمپوزیوم دارای امتیاز بازآموزی(حد اکثر ۵ امتیاز) جهت پزشکان عمومی، متخصصین داخلی، ارتوپدی، طب فیزیکی، جراحی عمومی، بیهوشی و کارشناسان و مقاطع بالاتر فیزیوتراپی، کاردرمانی،ارتوپدی فنی ، پرستاری است اساتید رشته های مختلف ارتوپدی، روماتولوژی، طب فیزیکی و توانبخشی، تغذیه، فیزیوتراپی و طب سوزنی بر اساس آخرین دستاوردهای علمی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان آرتروز در این سمپوزیوم به سخنرانی خواهند پرداخت.
اپیدمیولوژی و بار بیماری، عوامل خطر و روشهای  پیشگیری از آرتروز، اصول بیومکانیک، روشهای تصویر برداری، اندیکاسیون های جراحی، درمانهای دارویی  مرسوم و نوین، رویکرد مبتنی بر شواهد، مدالیتی های فیزیکی از جمله لیزر درمانی، ورزش درمانی ، طب سوزنی، کاربرد اورتز و  تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(PRP) در درمان آرتروز ازجمله مباحثی است که در این سمپوزیوم  به آنها پرداخته خواهد شد.
گفتنی است علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر اطلاعات و ثبت نام تلفن ۲۲۳۶۰۶۳۵ و  یا به سایت اداره کل آموزش مداوم وزارت بهداشت  www.ircme.ir(شناسه برنامه:۱۴۵۳۷) و سایت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران www.ispmr.org مراجعه کنند.

کد خبر: ۲۰۱۲۰۶۰۲۱۴۵۶۲۴۲۹۹


خبرگزاری آریا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *