وزارت ارشاد مطبوعات را به رعایت قوانین درج آگهی‌های پزشکی ملزم نمی‌کند

تیر ۱۳۹۹
ممتاز نیوز: مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی می‌گوید: با وجود اینکه قانون سازمان نظام پزشکی را متولی نظارت بر آگهی‌های پزشکی در رسانه‌ها می‌داند، اما وزارت ارشاد مطبوعات را ملزم به اخذ مجوز برای درج آگهی‌های پزشکی نمی‌کند.

شهریار خاقانی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: بر اساس بند ب ماده سه قانون نظام پزشکی مصوب سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی سازمان نظام پزشکی متولی نظارت بر تبلیغات در رسانه‌ها است و قبل از چاپ و انتشار یافتن آگهی در مجلات و رسانه‌ها باید اشخاص در این حوزه از سازمان نظام پزشکی مجوز داشته باشند.

 مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: اما متأسفانه وزارت ارشاد در این خصوص و اجرای این ماده همکاری نمی‌کند. وزارت ارشاد باید نشریات را ملزم کند تا قبل از انتشار یافتن آگهی تبلیغات پزشکی از سازمان نظام پزشکی مجوز داشته باشند.

وی افزود: در همین راستا مجبوریم تا خودمان همه نشریات و مجلات را رصد کرده و در صورت ملاحظه درج آگهی‌های بدون مجوز، تبلیغات نادرست و ادعاهای دروغین برای فرد منتشر کننده آگهی و نشریه مذکور احضاریه و تذکر ارسال کنیم.

فقط یک چهارم آگهی‌های پزشکی در مجلات تبلیغاتی مجوز دارند

وی افزود: بیشترین تبلیغات حوزه پزشکی در مجلات تبلیغاتی محلی به چاپ می‌رسد و مطالعات ما نشان می‌دهد در سال ۹۱ از حدود هزار آگهی که در این مجلات به چاپ رسیده فقط ۲۵۰ مورد مطابق با مجوزهای سازمان نظام پزشکی بوده است.

چاپ آگهی محصولات قاچاق و خطرناک برای سلامت

به گفته خاقانی حتی در بعضی موارد آگهی محصولات قاچاق و در ۸ مورد آگهی محصولات خطرناک برای سلامت به چاپ رسیده است.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ