وزارت علوم از دانشجویان تعهدنامه ازدواج می گیرد؟+عکس

۰۲خردادماه،

ممتازنیوز: با آغاز مصاحبه‌های بورسیه دکتری ۹۲، وضعیت تاهل دانشجویان بورسیه دکتری همچنان مورد سوال داوطلبان این دوره‌هاست.

 ایسنا نوشت:چندی پیش در بعضی از منابع خبری تصویر تعهدنامه‌ای با مهر دفتر امور حقوقی وزارت علوم مبنی بر ازدواج دانشجویان بورسیه دکتری تا شش ماه پس از دریافت اولین مقرری انتشار یافت که از سوی این منابع، «ازدواج اجباری بورسیه‌ها» نامیده شد.

اما چندی پس از انتشار یافتن این خبرها مدیر کل بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم در این باره در پاسخ به ایسنا با صراحت تاکید کرد که اداره کل بورس وزارت علوم هیچ‌گونه تعهدی مبنی بر ازدواج از دانشجویان نمی‌گیرد و اگر چنین تعهدی نیز گرفته می‌شود، توسط اداره بورس نیست.

دکتر حسن مسلمی نایینی با اشاره به فرم تعهدنامه انتشار یافته، گفت: همانطور که در این تعهدنامه ملاحظه می‌شود، هیچ نشانه و اثری از اداره کل بورس نبوده و اطلاعی نیز در این خصوص به این اداره داده نشده است.

به گفته وی، اداره کل بورس وزارت علوم اعتقادی نیز بر گرفتن تعهد برای ازدواج از پذیرفته شدگان نداشته، چرا که ازدواج را امر بسیار مهمی دانسته که نیاز به زمان، تدبیر و آینده نگری دارد و نباید برای اعزام و بورس دست به این کار زد.

مدیرکل بورس وزارت علوم، خاطرنشان کرد: این گونه تصمیمات و سیاست‌ها در قبل نیز نتایج مثبتی به همراه نداشته است. ضمنا در اداره کل بورس نیز تاکنون برای پذیرفته شدگان اعزامی که مجرد می باشند، مشکلی ایجاد نشده است.

اما از سوی دیگر رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پاسخ به ایسنا گفت: بر اساس قانون دانشجویان مقطع دکتری که بورسیه وزارت علوم می باشند، بهتر است که متاهل باشند.

البته محمود ملاباشی در عین حال تاکید کرد که تا به حال مقرری هیچ دانشجوی بورسیه‌ای به سبب مجرد بودن قطع نشده است و روال به این شکل نیست که مقرری دانشجو قطع شود؛ اما ترجیحا باید متاهل باشند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: تعهدنامه اخذ شده از دانشجویان تعهدنامه محضری نیست.

حال باید دید که منظور رییس سازمان دانشجویان از تعهد محضری چه نوع تعهدی است، آیا تعهدی که دفتر امور حقوقی وزارت علوم از دانشجو می‌گیرد، محضری محسوب نمی‌شود؟

اگرچه رییس سازمان دانشجویان عنوان کرد “تعهد اخذ شده هیچ ربطی به دفتر حقوقی وزارت علوم ندارد”، اما مهری که بر روی این تعهدنامه به چشم می‌خورد حاکی از داستان دیگریست.

سومین موردی که در این باره به ذهن می‌رسد، رعایت نشدن قوانینی است که بعضا تصویب کننده هم اعتقاد راسخی به آن ندارد! در بسیاری از نهادها، سازمان‌ها و حتی در میان عامه مردم قانون‌هایی وجود دارد که هیچ وقت رعایت نشده و نمی‌شوند. بنابراین اگر تا به حال مقرری هیچ دانشجویی به سبب تجرد قطع نشده است، اصلا چه سببی دارد که این تعهد از وی گرفته شود؟

ضمن آنکه موضوع «ازدواج» امر خطیریست که بخش اعظمی از زندگی و آینده یک فرد را تشکیل می‌دهد. ازدواج بدون شناخت کامل و حتی شتاب‌زده بعضا می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شود. از سوی دیگر طرح اینگونه تعهدنامه‌ها می‌تواند سبب ایجاد ازدواج‌های صوری و ناپایدار شود.

در حالی که به نقل از مدیر کل بورس وزارت علوم، نتایج نهایی بورس ۹۲ در اوایل تیر ماه اعلام خواهد شد، باید منتظر ماند و دید که موضوع “تعهدنامه ازدواج” در حد “توصیه” باقی می‌ماند یا آنکه یکی از “شروط” پذیرش دانشجویان بورسیه دکتری می‌شود؟


باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ