وزارت نفت نیازمند مدیریتی یکپارچه است/ سازندگان داخلی توان ساخت قطعات وتجهیزات نفتی مورد نیاز را دارند

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه صنعت نفت با سابقه صد ساله هنوز نتوانسته اکثر تجهیزات مورد نظر را از داخل تامین کند،گفت: متاسفانه مسولان نفتی و دولتی هنوز به توان داخلی اعتماد کامل ندارند باید در این راستا چاره ای اندیشیده شود.

احمد سجادی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، در خصوص موضوع طرح حمایت از سازندگان تجهیزات نفتی گفت: هیچ گونه طرح منسجمی در مجلس و وزارت نفت در این زمینه وجود ندارد، بطوری که اکثر نمایندگان تاکید برآن دارند که زمینه را برای ارائه طرح حمایتی از سازندگان تجهیزات نفتی فراهم کنند.

نماینده مردم سرخس و خراسان رضوی، تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم تحریم ها را در کشور خنثی سازیم، باید از سازندگان داخلی و تولید ملی حمایت همه جانبه داشته باشیم تا موانع موجود بر سرراه سازندگان داخلی برداشته شود.

سجادی با اشاره به اینکه صنعت نفت با سابقه صد ساله هنوز نتوانسته اکثر تجهیزات مورد نظر را از داخل تامین کند، افزود: متاسفانه مسولان نفتی و دولتی هنوز به توان داخلیرا بطور کامل درک نکرده اند باید در این راستا تدابیری هوشمندانه اتخاذ شود.

وی با اشاره به موفقیت جوانان ایرانی در وزارت دفاع و انرژی هسته، گفت: با توجه به اینکه کشور ما سال ها درگیر جنگ بوده، اما با برنامه ریزی و استفاده از دانش بومی توانست بسیاری از تجهیزات جنگی را در کشور بسازد همچنین به دانش انرژی هسته دست یابد که این موفقیت در سایه حمایت و با تشکیل سازمان خودکفایی در این حوزه ها محقق شد تا بتوانیم با مدیریت ویژه، در بین کشورهای خارجی و اروپایی و امریکایی حرفی برای گفتن داشته باشیم.

نماینده مردم سرخس ، فریمان و خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: متاسفانه در وزارت نفت انسجام و همبستگی و مدیریت یکپارچه حاکم نیست مسولان وزارت نفت اکثر تجهیزات و قطعات را بصورت روزمره برای پالایشگاه وپتروشیمی ها از خارج تهیه می کنند بدون اینکه از توانمندی داخلی استفاده کنند.

سجادی با اشاره به عملکرد تاثیرگذار سازمان خودکفایی وزارت دفاع در عرصه‌هایی همچون خودکفایی و بومی‌سازی صنعت جنگ‌افزار، اظهار داشت: تنها راه حل این معضل، تشکیل سازمان خودکفایی نفت با مدیریت ویژه و منسجم در این وزارتخانه است تا براساس آن بتوانیم ضمن حمایت از صنعت داخلی زمینه خودکفایی در ساخت تجهیزات نفتی را در کشور فراهم سازیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، خاطرنشان کرد: بی شک ایجاد سازمان خودکفایی در صنعت نفت نیز می‌تواند زمینه رابطه دو سویه نخبگان دانشگاهی را با ساخت و سازهای صنعت نفت فراهم سازد.

سجادی ادامه داد: توجه به سه عامل اکتشاف، حفاری و تولید در صنعت نفت به عنوان لازمه خودکفایی در این صنعت است که در کنار این امر می‌توان توجه به مدیران متخصص و با تجربه را نیز عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر صنعت نفت به بیش از ۲ میلیون قطعه نیازمند است اظهار کرد: متاسفانه وزارت نفت بیشتر تجهیزات حفاری، اکتشاف و دکل را از چین تهیه می کند، در حالیکه تمام این قطعات با استفاده از توان داخلی در کشور تولید می گردد، اگر وزارت نفت این واقعیت را باور داشته باشد، سازندگان داخلی با رغبت کامل به سراغ ساخت تجهیزات متناسب با تکنولوژی حرکت می کنند و می توانند با شرکت های مرتبط رقابت سالم داشته باشند.

وی گفت: اکثر نمایندگان مجلس چندین بار به مسولان تذکر داده اند ولی مسولان نفتی این موضوع را نادیده گرفتند و بی توجهی بهانه بی مورد آنها مبنی براینکه این تجهیزات استاندارهای جهانی را ندارد سبب شده یک عده اشخاص سودجو سوء استفاده کنند و کالای چینی را وارد کشور کنند.

سجادی اضافه کرد:« تنها راه برون رفت از واردات بی رویه و دور زدن تحریم ها شکل گیری سازمان خودکفایی در این صنعت است.

سجادی یادآور شد: اگر می خواهیم آینده کشور را بسازیم باید ارتباط بین داشگاه و صنعت و سازندگان داخلی در کشور شکل گیرد در غیر اینصورت این صنعت صد ساله از هم پاشیده خواهد شد.

نماینده مردم سرخس ، فریمان و خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی در خصوص صندوق حمایت از سازندگان داخلی گفت: صندوق حمایت از داخلی زمانی در کشور نمود پیدا می کند که مدیریت قوی در این صنعت حاکم باشد تا زمانی که این امر مهم شکل نگیرد، توسعه اقتصادی و صنعت کشور محال است.

انتهای پیام/


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ