وضعیت سقوط سهام در روسیه بعد از اشغال بخشی از اوکراین , پدیده قوی سیاه در بازارهای مالی

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

کارشناسان بازارهای مالی بر این باورند که، بحران اوکراین تبدیل به ” قوی سیاه” برای بازارهای سهام شده است بعضی از کارشناسان بازارهای مالی بحران اوکراین را یک چالش بزرگ برای نظم جهانی قلمداد می کنند بر اساس گزارش فوربس، تحولات اوکراین به مثابه اتفاق “قوی سیاه” در بازارهای مالی عمل کرده است

خبراقتصادی-احسان شمشیری: کارشناسان بازارهای مالی بر این باورند که، بحران اوکراین تبدیل به ” قوی سیاه” برای بازارهای سهام شده است.   بعضی از کارشناسان بازارهای مالی بحران اوکراین را یک چالش بزرگ برای نظم جهانی قلمداد می کنند.  نقش ایالات متحده که برای بازسازی اروپا در قالب طرح مارشال پس از جنگ جهانی دوم ایفا کرده است  آلمان باید همان نقش را برای اوکراین بازی کند. اگر چه نباید روابط روسیه و اوکراین را نباید نادیده گرفت و اینکه اروپا وابستگی شدید به گاز روسیه دارد که از طریق اوکراین انتقال می گردد.

آنگونه که نسیم طالب نویسنده مشهور کتاب قوی سیاه که قبلا معامله گر بازارهای سهام نیز بوده بیان می کند این اتفاقها سه ویژگی مهم دارند؛ اول اینکه بسیار نادرند و اغلب توسط مدل های آماری قابل شناسایی و پیش بینی نیستند.دوم اینکه اقوهای سیاه با وجود نادر بودن تأثیرات شگرفی در زندگی شخصی و حرفه ای ما دارند و شاید به نوعی تعیین کننده ترین رخدادهای زندگی می باشند.

سوم اینکه باوجود غیر قابل پیش بینی بودن قوهای سیاه، انسانها تمایل دارند پس از رخ دادن آنها به گونه ای وقوع آنها را قابل پیش بینی جلوه داده و به اصطلاح توجیه کنند. وقایعی همچون حملات یازده سپتامبر، جنگ های جهانی، بحران مالی سال ۲۰۰۸ و وقایعی از این دست از این اتفاقها می باشند. بازارهای مالی نیز بنا به طبیعت خود از این قاعده مستثنا نیستند و اتفاقا جزو حوزه هایی می باشند که وقایع به اصطلاح نادر در آنها بیش از حد انتظار رخ می دهد!

  برخی از کارشناسان بازارهای مالی بحران اوکراین را یک چالش بزرگ برای نظم جهانی قلمداد می کنند.  نقش ایالات متحده که برای بازسازی اروپا در قالب طرح مارشال پس از جنگ جهانی دوم ایفا کرده است  آلمان باید همان نقش را برای اوکراین بازی کند. اگر چه نباید روابط روسیه و اوکراین را نباید نادیده گرفت و اینکه اروپا وابستگی شدید به گاز روسیه دارد که از طریق اوکراین انتقال می گردد.

حال، هرگونه تشدید بحران در اوکراین به مثابه “قوی سیاه” عمل خواهد کرد که صدمه جدی به تمایلات سرمایه گذاران برای فعالیت وارد خواهد کرد که این امساله ممکن است پول نقد خود را برای ایمنی بیشتر نگه دارند. فعالیت سرمایه گذاران در روز یک شنبه همراه با تشدید شدن بحران در اوکراین منجر به افت شدید شاخص بازارهای سهام شد.

علاوه بر تحولات اوکراین، سرمایه گذاران در میان بسیاری  از شاخص های اقتصادی، در انتظار گزارش ایجاد اشتغال ماهانه ایالات متحده در ماه فوریه، گزارش بانک فدرال از شرایط اقتصادی و طرح بودجه اوباما در سال ۲۰۱۵ بسر می برند.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ