وعده های جدید برای زنان شاغل:کاهش ساعت کاری یا دو روز مرخصی اضافه در ماه

مریم مجتهد زاده رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به موافقت هئیت دولت با دو روز مرخصی اضافه برای زنان در هر ماه، از تصویب کاهش ساعت کاری هفتگی زنان دارای فرزند زیر هفت سال و معلول از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
مریم مجتهد زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کاهش ساعت کاری زنان می گوید: زنان شاغل به دلیل شرایط و مسئولیت محیط کار و از سوی دیگر مسئولیت‌های خانوادگی به عنوان همسر و مادر دچار شرایط سختی هستند.کار در خارج از منزل و مسئولیت خانه به طور همزمان موجب فرسودگی جسمی و روحی زنان می‌شود و از طرفی ممکن است موجب تاثیر نامطلوب بر جایگاه و نقش آنها در خانواده شود .
وی ادامه می دهد: زنان به طور میانگین ۵ برابر بیشتر از مردان ساعاتی را در هفته به امور خانگی اختصاص می‌دهند طبق آمار حجم کاری زنان دارای فرزند زیر ۵ سال روزانه به مدت ۱۰ ساعت و بیشتر است.
مشاور رئیس جمهور در امور زنان با اشاره به ضروت کاهش ساعت کاری بانوان به منظور تقویت جایگاه خانواده، می افزاید: اگر چه کاهش ساعت کاری زنان می‌تواند موجب عدم استقبال مدیران به جذب و استخدام آنها و کاهش اضافه کاری شود اما به نظر می‌رسد پیش بینی تمهیدات قانونی به ویژه برای زنانی که دارای فرزند معلول یا سرپرست خانوار هستند باعث حضور به موقع زنان در منزل و ایفای مطلوب وظائف محوله ‌شود.

کاهش ساعت کاری ویژه زنان دارای فرزند زیر ۷ سال
وی می گوید: مرکز امور زنان و خانواده پیشنهاد کاهش ساعت کاری بانوان شاغل در دستگاه‌های دولتی را از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت در هفته بدون کسر حقوق و مزایا و در صورت عدم استفاده از کاهش ساعت کاری استفاده از دو روز مرخصی اضافه در هر ماه را به هیئت دولت تقدیم کرد.
مجتهد زاده می افزاید: موضوع کاهش ساعت کاری مجددا از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بررسی شد و با توجه به ایرادات وارده، مرکز امور زنان و خانواد پیشنهادات اصلاحی و تکمیلی خود را در این خصوص به معاون امور دولت در ۱۲ بند تقدیم کرد که مجددا پس از بررسی در کمیسیون فنی امور اجتماعی دولت در جلسه ۱۲ اردیبهشت ۹۱ بازبینی شد.

رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می گوید: کاهش ساعت کاری زنان اختصاصا برای زنان دارای فرزند زیر ۷ سال یا دارای همسر و فرزند معلول یا صعب العلاج و زنان سرپرست خانوار در هفت بند به تصویب کمیسیون فرعی دولت رسید و در جریان تصویب قرار گرفته است.
۴۵۲۳۲

 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ