پاییز متفاوت در معاملات مسکن

۲۳ آبان ،

به گزارش تفسیری نوساز به نقل از دنیای اقتصاد، رکود خفیفی که سرتاسر نیمه‌اول امسال برسر بازار مسکن مسلط شده بود، مطابق آنچه رهگیری پاییزی معاملات مسکن نشان می‌دهد لااقل در ۴۵روز گذشته اثری از آن در بازار ملاحظه نشده است.

خریداران مسکن در پاییز امسال متفاوت از پاییز سال‌های گذشته وارد بازار شده‌اند و حجم معاملات را تقریبا به آنچه در فصل اصلی نقل‌وانتقال –تابستان- انجام شده بود، نزدیک کرده‌اند. در تهران طی بهار و تابستان امسال به ترتیب حدود ۳۵ هزار و نزدیک به ۵۰ هزار واحدمسکونی خریدوفروش شد.

اما این رقم در ۴۵ روز اول پاییز به ۳۴ هزار واحدمسکونی رسید و در صورتی که روند کنونی معاملات ادامه پیدا کند، حجم خرید مسکن در پاییز از سطح تابستان هم فراتر خواهد رفت.

همچنین حجم معاملات خرید مسکن در تهران طی روزهای گذشته از فصل پاییز ۳۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش پیدا کرده این در حالی است که در نیمه‌ اول امسال معاملات تنها ۷درصد افزایش نسبت به نیمه‌ اول پارسال را تجربه کرده بود. بنابراین عبور احتمالی از رکود از مقایسه این دو نرخ رشد به خوبی قابل رویت است. آمارهای سامانه رهگیری را دلالان مسکن نیز تایید می‌کنند و معتقدند: ایستایی بازار در نیمه‌اول سال، برخلاف انتظار، در آغاز نیمه‌دوم تبدیل به حرکت سریع در معاملات شده و تاحدودی به کسب‌وکار بنگا‌ه‌های مسکن رونق بخشیده است.

براساس گزارش تفسیری دریافتی از سامانه رهگیری در یک‌ ماه و نیم اول پاییز حجم کل معاملات مسکن – شامل خرید و اجاره و پیش‌خرید- به ۴۸ هزار فقره رسید. تحولات پاییزی در معاملات مسکن در عین حال بازار شایعه درباره قیمت را نیز داغ کرده است.

در بعضی مناطق تهران که خرید و فروش آپارتمان طی ماه‌های اخیر به مراتب بیشتر و بهتر از وضعیت کل شهر بوده، هم‌اکنون مشاوران‌املاک در اعلام قیمت پیشنهادی فروش به متقاضیان، نرخ‌ها را حداقل ۱۰ درصد ظرف همین یک ماه گذشته بسیار کرده‌اند و با استفاده از شگردهای مخصوص دلالی، قصد القای «نبود فرصت بسیار برای خرید» را به مشتری دارند. دلالان مسکن با اشاره به اینکه قیمت همه نوع کالا از مواد خوراکی تا خودرو طی امسال در چند مرحله وقتی کوتاه افزایش پیدا کرده، می‌گویند: فروشنده‌ها در قیمت‌هایی که هفته‌های گذشته برای آپارتمان‌شان تعیین کرده‌ بودند، تجدیدنظر کرده و آن را بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بالا برده‌اند. اثر تغییر قیمت‌های فروش هنوز در طرف تقاضا قابل رویت نشده، اما این احتمال وجود دارد که معاملات پاییزی قیمت‌های تازه را نپذیرد و حجم آن دوباره کاهش پیدا کند. از طرف دیگر، سناریوی دیگری قابل طرح است. اینکه خریداران، شایعه اخیر در بازار را مقدمه رشد اصلی قیمت مسکن تصور کنند و با تعجیل در خرید، خودشان به افزایش قیمت‌ها دامن بزنند.

هر چند برای آینده بازار مسکن پیش‌بینی‌هایی مبنی بر جذب نقدینگی‌ها از بازار ارز و طلا وجود دارد، اما در حال حاضر که ذهن بازار مسکن روی آرامش نسبی قیمت‌ ملک متمرکز شده و زمینه‌ای برای رشد وجود ندارد، طرح ادعای افزایش قیمت ممکن است وقت تحقق پیش‌بینی‌های فرابازاری را به جلو بیندازد. در عین حال رشد ناچیز قیمت مسکن به سبب بزرگی اصل قیمت آن در مقایسه با قیمت سایر کالاها، در بین متقاضیان دیرهضم خواهد بود، اما از طرف دیگر رونق خرید مسکن در حداقل یک ماه اخیر آن هم به اندازه حجم خریدهای بهاری تاحدود بسیاری اثر بازدارنده رشد اخیر قیمت را کم‌رنگ می‌کند.

«نمی‌گذاریم تجربه شیر در مسکن‌مهر تکرار شود»
شایعه درباره رشد قیمت مسکن در بازار خریدوفروش واحدمسکونی در شهر تهران، به پروژه‌های مسکن‌مهر نیز کشیده شده است. در پروژه‌های مسکن‌مهر که دولت برای فروش آنها به متقاضیان سقف قیمتی برای سازنده‌ها تعیین کرده، قرار است ظرف روزهای آینده نظر نهایی وزارت راه‌وشهرسازی درباره میزان افزایش قیمت اعلام شود. دو هفته پیش مسوولان وزارت راه‌وشهرسازی به خاطر رشد شدید و سه‌رقمی قیمت بعضی مصالح‌ساختمانی، پذیرفتند ارزش قراردادهای انبوه‌سازان مسکن‌مهر را افزایش دهند تا گرانی مصالح به تعطیلی کارگاه‌ها منجر نشود.

در تصمیم تازهتر، اما اعلام شده قیمت تازه برای مسکن‌مهر با اندکی تاخیر تعیین خواهد شد تا روند کنونی کاهش نرخ دلار به بیشترین حد خود برسد و تثبیت آن برای همگان مسجل شود.

عوامل مسکن‌مهر معتقدند: تجربه قیمت‌گذاری شیر در فصل گذشته که به تغییر چندین‌باره قیمت از سوی دولت انجامید نباید در مسکن‌مهر تکرار شود و برای جلوگیری از تکرار این تجربه لازم است قیمت تازه مسکن‌مهر بعد از آرامش بازار ارز و بازار مصالح‌ساختمانی تعیین شود تا نیازی به تغییر قیمت‌های تازه نباشد.

این در حالی است که به درازا کشیده شدن روند قیمت‌گذاری در مسکن‌مهر می‌تواند وقت افتتاح‌ها را هم عقب بیاندازد. وزیر راه‌وشهرسازی سه روز پیش در جمع سازنده‌های مسکن‌مهر در تهران، کندکاری را به ضرر سازنده‌ها توصیف کرد و گفت: «روند تعیین قیمت تازه نباید دست ‌مایه توقف کارگاه‌ها شود. دولت هر موقع قیمت تازه را مصوب کرد به سراسر کشور ابلاغ می‌کند و در قراردادها لحاظ می‌شود.»

اما با این حال از آنجا که بعضی زیرمجموعه‌های این وزارتخانه جدیتی به اندازه وزیر در برخورد با کندکاری و تنبلی پیمانکاران مسکن‌مهر از خود نشان نمی‌دهند، بعید است رخوتی که در بعضی شهرهای تازه اطراف تهران در این پروژه‌ها به وجود آمده، به این سریعی رفع شود.


آخرین خبرها
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ