پراید در بازار ۱٫۵ میلیون ارزانتر از نرخ کارخانه!

۲۹فروردین۱۳،

این در حالی است که هم‌اکنون به سبب رکود گسترده ایجاد شده در خرید و فروش خودرو، نرخ بازار این محصولات به پایین‌تر از قیمت‌های رسمی تعیین شده از سوی خودروسازان سقوط کرده است.

رویگردانی مردم از خرید خودروهای داخلی به دلیل گرانی سرسام‌آور و بی دلیل آنها، و همچنین اعلام خبر کاهش قریب‌الوقوع قیمت رسمی خودروهای داخلی، کاهش بیشتر نرخ بعضی از این محصولات در بازار آزاد را به دنبال داشته است. 

به گزارش بهار، پیش‌بینی می‌شود ظرف روزهای آینده قیمت تازه خودروهای داخلی اعلام شود و انتظار می‌رود این قیمت‌ها به طور میانگین ۱۰ درصد نسبت به نرخ‌های قبلی کاهش یابد. 

کارشناسان معتقدند در صورتی که نرخ رسمی خودروهای داخلی به طور میانگین حداقل ۱۰ درصد کاهش یابد به همان نسبت نیز شاهد کاهش قیمت محصولات عرضه شده در بازار آزاد خواهیم بود. این در حالی است که هم‌اکنون به سبب رکود گسترده ایجاد شده در خرید و فروش خودرو، نرخ بازار این محصولات به پایین‌تر از قیمت‌های رسمی تعیین شده از سوی خودروسازان سقوط کرده است.

پایان سناریوی تعیین قیمت خودرو

روز قبل رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفته بود: پیش بینی کمیسیون کاهش قیمت‌خودرو بین ۲۵ تا ۳۰ درصد نسبت به قیمت های فعلی است اما کف کاهش قیمت ۲۰ درصد خواهد بود. محمدعلی پورمختار دربارهٔ آخرین وضعیت تعیین دستور العمل قیمت گذاری خودرو توسط شورای رقابت تصریح کرد: بر اساس قانون نحوه اجرای اصل ۴۴، شورای رقابت موظف بود حدود یک الی دوسال قبل نسبت به تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو اقدام می‌کرد که متاسفانه به دلایل مختلف این دستور العمل را تهیه نکرده است. 

نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس با بیان اینکه دلایل تاخیر در تعیین دستور العمل قیمت گذاری خودرو برای ما موجه نیست، افزود: زمانی که با افزایش به یکباره خودرو در سال قبل مواجه شدیم، کمیسیون اصل نود به همراه نمایندگان خودروسازان و وزارت صنعت معدن و تجارت نیز به موضوع افزایش قیمت خودرو ورود پیدا کردیم و مقرر شد تا قبل از هفته پایانی سال قبل شورای رقابت دستورالعمل قیمت گذاری خودرو را تعیین کند که باز متاسفانه این دستور العمل تهیه نشد و موضوع قیمت گذرای خودرو بلاتکلیف باقی ماند. 

وی ادامه داد: در سال جاری به شورای رقابت اعلام کردیم که دستورالعمل تعیین قیمت خودرو باید تا پایان فروردین تهیه شود و این یک تکلیف قانونی برای شورای رقابت است. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر بازار خودرو راکد است، گفت: خودروسازان و مصرف کنندگان در انتظار اعلام قیمت های نهایی می باشند و بسیاری از خریداران نیز نمی‌دانند در شرایط فعلی نسبت به خرید خودرو اقدام کنند یا خیر و این موضوع سبب رکود صنعت خودروسازی شده است. 

وی افزود: ما روز دوشنبه یک ابلاغیه به شورای رقابت ارسال کردیم که بر اساس آن شورای رقابت موظف است تا پایان هفته دستور العمل تعیین قیمت خودرو را اعلام کند. اگر شورای رقابت این دستور العمل را تا پایان هفته اعلام نکند از نظر کمیسیون اصل نود تخلف محسوب می‌شود و قابلیت رسیدگی دارد و دولت نمی تواند منتظر اعلام شورای رقابت باشد و قیمت‌ها اعلام می‌شود. 

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس خاطرنشان کرد: به طور قطعی شاهد کاهش قیمت خودرو خواهیم بود و پیش بینی بنده کاهش قیمت بین ۲۵ تا ۳۰ درصد نسبت به قیمت های فعلی است و کف کاهش قیمت ۲۰ درصد خواهد بود.

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *