پربارترین شهرهای کشور از نظر علمی/ تهران در صدرتولیدات علمی فارسی

گردآوری توسط گروه آموزش ممتازنیوز

پربارترین شهرهای کشور از نظر علمی/ تهران در صدرتولیدات علمی فارسی

پربارترین شهرهای کشور از نظر علمی/ تهران در صدرتولیدات علمی فارسی

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: استان تهران در سال با ۷۳۲۷ مقاله فارسی ثبت و نمایه سازی شده در ISC بیشترین سهم از تولیدات علمی کشور را به دست آورده که معادل ۴۲ درصد از کل تولیدات علمی کشور به زبان فارسی است و براین اساس این استان در جایگاه اول کشوری قرار گرفته است.

به گزارش ممتاز به نقل از مهر، دکتر جعفر مهراد ، با بیان اینکه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از سال ۱۳۸۷ رسما تاسیس شد و پردازش استنادی نشریات جهان اسلام و بویژه جمهوری اسلامی ایران را در رأس برنامه های خود قرار داده است، افزود: اکنون سیستم به گونه ای مملو از اطلاعات است که به آسانی می توان اطلاعات مربوط به استان ها، شهرستان ها و نیز دانشگاه ها و موسسات پژوهشی را به تفکیک و یا حتی در سطح ملی استخراج و ارائه کرد.

وی اظهار داشت: استان تهران در سال با ۷۳۲۷ مقاله فارسی ثبت و نمایه سازی شده در  ISC بیشترین سهم از تولیدات علمی کشور را در امسال به دست آورده که معادل ۴۲ درصد از کل تولیدات علمی کشور به زبان فارسی است و بر این اساس این استان در جایگاه اول کشوری قرار گرفته است.

سرپرست مرکز منطقه ای تصریح کرد: استان تهران ۱۶٫۷۳ درصد از جمعیت کل کشور، ۱۶٫۳۲ درصد از کل دانشجویان کشور، ۴۲ درصد از تولیدات علمی فارسی کشور و ۱۳٫۱۶ درصد از دانشگاههای کل کشور را به خود اختصاص داده است؛ اختلاف بسیار بسیاری بین درصد تولیدات علمی فارسی این استان با سایر شاخص ها و در سطح ملی آن وجود دارد که نشان می دهد به نسبت تعداد دانشجویان، جمعیت یا دانشگاه آن، تولیدات علمی فارسی این استان انتشار یافته در نشریات معتبر که در ISC ثبت و نمایه سازی شده در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وی با بیان اینکه استان تهران در همه شاخص ها رتبه اول را به خود اختصاص داده است گفت: تولیدات علمی فارسی استان تهران را هم می توان به تفکیک شهرهای این استان نشان داد. شهر تهران با تعداد ۷۱۴۳ مقاله تولید علمی مقاله فارسی در همان سال در صدر قرار دارد و بعد از آن با فاصله بسیار بسیار شهرهای رودهن، ری، فیروزکوه، ورامین و پیشوا قرار دارند. سایر شهر های این استان تولیدات علمی درخور توجهی نداشته اند.

مهراد گفت: بیشترین سهم از تولیدات علمی استان تهران مربوط به دانشگاه های دولتی وزارت علوم با تعداد ۳۹۹۱ مقاله فارسی بوده است. دانشگاه های پزشکی این استان با تعداد ۱۳۶۳ مقاله علمی فارسی و آزاد با تعداد ۱۴۰۶ مقاله علمی فارسی در رتبه های بعدی قرار دارند. پژوهشگاه ها و موسسات علمی این استان بالغ بر ۴۶۰ مقاله علمی فارسی که در ISC ثبت و نمایه سازی شده اند، داشته اند. دانشگاه پیام نور با ۱۰۷ تولید علمی فارسی در رتبه بعدی قرار دارد.

سرپرست ISC ادامه داد: نسبت تولید علم به جمعیت در استان تهران نشان می دهد که این استان در شهر های تهران ( معادل هر ۱۰۸۰ نفر = یک تولید علمی)، رودهن ( معادل هر ۲۴۴ نفر = یک تولید علمی)، شهر ری ( معادل هر ۳۲۵۷ نفر = یک تولید علمی) ، فیروزکوه ( معادل هر ۴۶۵ نفر = یک تولید علمی)، کمتر از میانگین کشوری ( هر ۸۷۹۷ نفر = یک تولید علمی) و ( ورامین معادل هر ۹۹۳۲ نفر = یک تولید علمی)، بیشتر از میانگین کشوری است. همچنین توزیع جمعیتی تولید علم در این استان نشان می دهد جز در شهر ورامین در سایر شهر های استان تهران، تولیدات علمی به زبان فارسی ثبت و نمایه سازی شده در ISC در وضعیت مطلوبی است.

/۱۱۱/


اخبار ممتاز / دانشگاه
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ