پرداخت اقساط دارایی‌های مسدودشده ایران توسط هند

گردآوری توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز

بینا: هند اقساط باقی‌مانده دارایی‌های مسدودشده ایران را که قرار است به‌موجب توافق هسته‌ای ژنو پرداخت شود طی سه ماه آینده واریز خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، چهار منبع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند قرار است هند طی سه ماه آینده مبلغ ۱٫۶۵ میلیارد دلار به ایران بپردازد. این پول بخشی از ۴٫۲ میلیارد دلاری است که باید بر اساس توافق هسته‌ای ژنو به حساب ایران واریز شود.
در این توافقنامه که در سوم آذرماه در ژنو بین ایران و کشورهای ۱+۵ منعقد شد تصریح شده ایران در صورت پایبندی به مفاد این قرارداد به ۴٫۲ میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی مسدود شده خود در بانک‌های خارجی در قالب ۸ قسط دسترسی خواهد داشت.
تا کنون چهار قسط توسط ژاپن و یک قسط توسط کره جنوبی مجموعاً به‌مبلغ دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار به ایران تحویل داده شده است.
قسط‌های بعدی باید به‌ترتیب در ۲۴ اردیبهشت، ۲۷ خرداد و ۲۰ تیر سال به حساب ایران واریز شوند.
سه منبع آگاه به رویترز گفته‌اند دولت هند از پالایشگاه‌های مشتری نفت ایران خواسته اولین قسط را تا اواسط ماه مه واریز کنند.
یکی از منابع آگاه به رویترز گفته ایران از دولت هند خواسته که پرداخت‌ها را با ریال عمان به حساب بانک مرکزی ایران واریز کند.
کشورهای غربی به‌رهبری آمریکا با طرح این ادعا که برنامه هسته‌ای ایران جنبه‌های نظامی دارد تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرده‌اند.
تهران همواره ادعاها دربارهٔ برنامه هسته‌ای خود را رد و بر مصارف صلح‌آمیز این برنامه تأکید کرده است.
جمهوری اسلامی ایران از امضاکنندگان پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. بازرس‌های آژانس تا کنون چندین بار از تأسیسات هسته‌ای ایران دیدن کرده‌اند اما هرگز شواهدی مبنی بر انحراف آن به‌سمت مقاصد نظامی ارائه نکرده‌اند.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ