پرونده نگین غرب به کجا رسید؟ دیون مالباختگان پرداخت می‌شود؟

پس از انتشار یافتن آگهی پیش‌فروش پروژه نگین غرب حدود ۵ هزار نفر اقدام به پرداخت وجه و خرید واحد در این مجتمع کردند که قرار بود ساختمان‌های پیش فروش شده طی ۲۴ ماه به متقاضیان واگذار شود، امری که البته پس از گذشت چند سال از زمان مقرر هنوز محقق نشده است.

پرونده نگین غرب به کجا رسید؟ دیون مالباختگان پرداخت می‌شود؟به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، ماجرای پروژه نگین غرب از سال ۱۳۷۹ و در پی انتشار یافتن آگهی پیش فروش واحدهای تجاری و مسکونی مجتمع نگین غرب انجمن انبوه سازان شفق آغاز شد.

ناکامی پروژه نگین غرب و آزادی متصدی این امر

پس از انتشار یافتن این آگهی حدود ۵ هزار نفر از مردم تهران و کرج اقدام به سرمایه‌گذاری برای ساخت و ساز در این مجتمع کردند بر اساس قول و قرار سازندگان این مجتمع مسکونی قرار بود ساختمان‌های پیش فروش شده طی مدت زمان ۲۴ ماه به متقاضیان واگذار شود، امری که البته پس از گذشت چند سال از زمان مقرر هنوز این واحدها واگذار نشده است.

تأخیر در ساخت ساختمان‌های از پیش قول داده شده سبب شد تا متقاضیان واحدهای مسکونی مجتمع نگین غرب در تاریخ یازدهم اسفندماه سال ۸۶ تجمعی را در برابر قوه قضاییه برای رسیدگی به اعتراض خود مبنی بر رسیدگی به درخواستشان برگزار کنند.

پس از اولین شکایت جمعی ازدست اندرکاران مجتمع نگین غرب، متصدی ساخت واحدهای مسکونی این مجتمع دستگیر شد

به گزارش ممتاز به نقل از میزان، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، در رابطه با آخرین وضعیت پرونده نگین غرب گفت: قوه قضائیه در این پرونده به لحاظ گستردگی و اهمیت موضوع، ایثار کرده است.

وی افزود: دستگاه قضا می‌توانست با صدور حکم و ابلاغ و اجرای دادنامه تا آنجا که امکان اجرای آن بود، امر دادرسی این پرونده را مختومه اعلام کند.

این مسئول عالی قضایی در ادامه بیان کرد: پیگیری، اجرا و احقاق حقوق و تامین خواسته‌های مالباختگان این پرونده برخلاف میل دستگاه قضایی به قوه قضائیه محول شد و همکاران ما عهده دار این مسئله شدند.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین گفت: تا به امروز اکثریت طرف‌های پرونده یا واحد ساختمانی و یا براساس جداول تنظیمی، وجه دریافت کرده‌اند و همچنین گروه دیگر نیز باقی مانده‌اند.

وی با بیان اینکه تلاش‌های زیادی برای شناسایی اموال انجام شد، افزود: برخی اموال متهمان این پرونده به تاخیر شناسایی شد و آن‌ها سعی در مخفی کردن اموال خود داشتند و این موضوع باعث شد تا تلاش‌های زیادی برای شناسایی اموال صورت گیرد.

اسماعیلی اضافه کرد: تیم و هیئتی که متولی این موضوع است، استنباطشان این بود که برخی از اقدامات اجرایی در حوزه فروش املاک و اموال شناسایی شده و با تبدیل به وجه، به اشخاص تقدیم شود یا اینکه وجوه صرف پروژه‌های نیمه تمام شود و واحدها نیمه تمام و با تکمیل عملیات ساختمانی در اختیار افراد قرار گیرد.

وی گفت: اقداماتی در حال انجام است و وضعیت بازار مسکن نیز دیده می‌شود. وقتی از فردی زمینی با کاربری مسکونی یا غیر مسکونی شناسایی می‌شود این زمین را نمی‌توان بین متقاضیان متعدد تقسیم کرد این نیز به نوعی تبدیل به پرونده و دعوا بین کسانی که زمین به صورت گروهی به آنها واگذار می‌شود، شده است.

اسماعیلی اضافه کرد: این زمین در شرایط بازار باید بفروش برسد که مشتری ندارد و برخی به قیمت نامناسب مدعی خرید می‌شوند.

وی با اشاره به علت طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده گفت: این موضوع که پول بین افراد توزیع شود یا صرف پروژه‌های نیمه تمام گردد و پس از تکمیل در اختیار افراد قرار گیرد، باعث طولانی شدن فرآیند رسیدگی به این پرونده شده است.

اسماعیلی اضافه کرد: طولانی شدن این پرونده همکاران قضایی  راخسته کرده است و باعث گلایه مندی طلبکاران این پروژه نیز شده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: اگر دستگاه قضایی این مسئولیت را به عهده نمی‌گرفت، حکم حبس طویل المدت برای متهمان پرونده صادر می‌شد و در داخل زندان می‌ماندند که این موضوع برای طلبکاران پول و مسکن نمی‌شد. در ابن رابطه تلاش شده و بخش زیادی از اقدامات، انجام و ادامه فرایند نیز در حال رسیدگی است.

باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۳۵نظر ثبت شده
 1. محمد ماکویی :

  ظاهرا پول ۱۰ هزار نفر را داده اند و ۲۰۰۰ نفر را هم صاحب خانه کرده اند.من مانده ام و ۲۹۰۰ نفر دیگر که نمی دانیم اولویت بندی ها چگونه بوده است و تا کی دیگر باید منتظر بمانیم.کاش دست کم می گفتند قرعه کشی کرده اند برای پول با وفق معیاری دیگر که مردم پذیر باشد اولویت بندی کرده اند.

 2. نصرت عرفاتی :

  در ماه شهریور ۹۳انصراف دادم که پولم را بگیرم،و در اطلاعیه مورخ ۲۹/۹/۹۳اسم من نفر هفدهم است،مبنی بر اینکه منتظر باش تا صدات کنیم و بیایی پولت رو بگیری ،که هنوز در انتظارم،آخه چی شده که به ما نمیرسید؟کمی رحم و مروت داشته باشید،آخه چقدر صبر کنیم ؟آیا ۱۶سال کافی نیست؟حتما لازمه به قرن برسه؟

 3. فرهاد فرهاد زادهfarff :

  عالی

 4. محمد ماکویی :

  دادن پاسخ “فعلا منتظر بمانید” حتی از جواب “پولتان پرداخت نخواهد شد” بدتر است زیرا ناامید دست کم دست به کاری می زند اما معلق بین زمین و هوا از اینجا مانده و از آنجا رانده خواهد بود!

 5. نام شما... :

  ضمن تشکر از پیگیری جهت احقاق حقوق مالباختگان توسط دادگاه به استحضار میرساند
  ۱- اگر دادگاه از روز اول نمی گفت( که گفت) پول و زمین به اندازه کافی از فروغی و ریاضی برای تسویه حساب با همگی موجود است، ما هم چند سال پیش تسویه حساب کرده بودیم.
  ۲- اگر دادگاه به جای اعلام مهلت(طی مدت ۱۵ روز از تاریخ ۲۷/۸/۸۷ جهت تعیین واحد و اخذ تائیدیه محضری به دفتر خانه شماره ۶۴۴ مراجعه کنند)که ما بی خبر بودیم به ترتیب تاریخ عقد قرارداد و واریز پول بدون تاخیر ملاک واگذاری واحدهای مسکونی آماده قرار گرفته بود ما الان صاحب خانه خود بودیم.
  ۳- چند سال است که دادگاه برای ما تعیین واحد در بلوک و طبقه هم کرده ولی همچین ساختمانی وجود خارجی نداشته و ندارد. پس فروغی چه همکاری داشته است که هنوز ۵ هزار نفر شاکی ذیحق که به موقع به تعهداتشان عمل کرده اند سرشان همچنان بی کلاه مانده
  ۴- به جای مصاحبه های پر طمطراق مسیولین که هی بگویند ما چه کردیم و چه نکردیم که دیگر خیلی تکراری شده و ما هم میدانیم که چه کرده اند و هزاران دفعه هم از آنان سپاسگزاریم یک راه حل برای نجات ما ۵ هزار نفر مالباخته در کوتاه مدت بدهند.
  سپاس و منتظریم

  • نام شما...salam :

   سلام
   بعضی از مشترکین در سامانه شان تعیین واحد شده اند ولی واحدی به آنها تحویل داده نشده…
   تکلیف این افراد چیست؟
   جزء کدام دسته خواهند شد؟تسویه حسابی ها یا تحویل واحدی ها؟!

 6. سعید :

  سایت قوه قضاییه ۲ سال است بروز رسانی نشده است

 7. سيدعلي عبدوي :

  سلام دوستان عزیز، بنده هم یکی از مالباختگان نگین غرب هستم که از بهمن ٨١ درگیر این کابوس میباشم، بخدا پیرمون کردن، لطفا اگر کسی کانال تلگرام مربوط به هماهنگی اعضاء و اخبار نگین غرب سراغ داره به بنده هم اطلاع بدین تا از این بلاتکلیفی خارج بشم، ممنون میشم. mazda_abdovi@yahoo.com ایمیل بنده

  • karimi :

   سلام به من ایمیل بزن لطفا کانال رو معرفی کنم

 8. مال باخته نگین غرب :

  معنیش اینه که کسی به دادمون نمیرسد و خودمون باید پاسخگوی سوالات و نظراتمون باشیم

 9. رنجبر سلام اين لغت باسخ دادن كه بعد از هر بيامي امده به جه معني است :

  سلام این لغت باسخ دادن که بعد از هر بیامی می اید به جه معنی است

 10. رنجبر :

  سلام به نظر میرسد مسولین دیربط بس از برداخت وجه کروهی از مالباختکان نسبت به برونده الباقی جدیت سابق را ندارند ویکی دوسالی است از حل مشکل مالباختکان خبری نیست و باسخی واطلاعیه ای هم صادر نمیشوداز منظری همه حرف ها تکراری است جون مو ضوع یکی است

 11. رنجبر :

  سلام به نظر میرسد مسولین دیربط بس از برداخت وجه کروهی از مالباختکان نسبت به برونده الباقی جدیت سابق را ندارند ویکی دوسالی است از حل مشکل مالباختکان خبری نیست و باسخی واطلاعیه ای هم صادر نمیشود

 12. مالباخته بلاتکلیف :

  مالباختگان آمادگی دارند تا در صورت صلاحدید قوه محترم قضائیه در جلسه ای برای روشن شدن زوایای مختلف مشکلات خود در ظلم بزرگ نگین غرب؛ توضیحات خود را در اختیار قرار دهند.

 13. علی صفری :

  با سلام-با توجه به گذشت ۱۶ سال از بلاتکلیفی اعضا نگین غرب و گذشت ۸ سال از صدور رای وعدم پاسخگویی مسیولین ذیربط قوه قضاییه و پیرو سلسله تجمعات اعضا مقابل شعبه ۳۶ دادگاه تجدید -تجمع بعدی بنا به تصمیم اعضا ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه مورخ ۲۰ مرداد مقابل دادگاه انقلاب در خ معلم برگزار خواهد شد.بدیهی است این تجمعات در روزها و هفته های اینده تا حصول نتیجه در دیگر اماکن و بیوت ادامه خواهدداشت.متمنی است اقدام لازم را جهت پوشش خبری مبذول فرمایید

 14. مال باخته نگین غرب :

  سلام آیا کسی میداند موضوع تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن نگین غرب در مقابل مجلس چه بوده است آیا به همین مشکل ما ربط دارد؟آیا ما تعاونی مسکن نگین غرب داریم ؟

  • یکی دیگر از مالباختگان :

   طی ۱۶ سال عمر این اختلاس؛ بسیاری به شعور و درک ما توهین کردند و سکوت ما را دلیل بر ؛ بلانسبت ؛ نفهمی ما دانستند.
   منظور از تعاونی مالباختگان یعنی پرونده ۱۴۰۰۰ خانواده ای نگین غرب است که حرف و حدیث های فراوانی پیرامون خود دارد.
   عجب صبری خدا دارد….
   دعا میکنیم هرچه زودتر حقایق بر ملا شود تا سیه روی شود آنکه در او غش باشد.

 15. يوسف :

  سلام

  از جراید و سایتهای خبری تقاضا دارم این موضوع را زنده کنند واقعا” دست ما زیان دیده ها به هیچ جا بند نیست بعضی مواقع فکر تبانی قوه قضاییه اذیتم میکند چرا شفاف سازی نمیشود

 16. علیرضا :

  سلام
  سالهای متوالی است که دنبال گرفتن حق هستم اما متاسفانه هردفعه به بهانه های مختلف مرا رد می کنند، حداقل شرایطی قائل شوند و کسانی مثل من که مستاجر هستن و هیچ ملکی ندارن را در الویت قرار دهند
  به امید ان روز
  باتشکر

 17. مالباخته اهمال و بی عدالتی :

  تا امروز ۱۳۹۵/۴/۲ حق مرا نداده اند.
  خدا از دروغگو ها نگذرد

 18. كهزاد رنجبر :

  بیش از دوسال است انصراف داده ام متاسفانه هیج جوابی دربافت نکرده ام به نظر میرسد مسولین مرتبط نسبت له یرنو شت الباقی مالباختکان بی تفاوت شده اند

 19. كهزاد رنجبر :

  بیبیش از دوسال است انصراف داده وتقاصای دریافت وجه کرده ام ولی متاسفانه هیج باسخی دریافت نکرده ام

  • سعید :

   اگر از ۲ سال پیش ساخت و ساز را شروع می کردند تا حالا واحد ها ساخته شده بود

 20. اعضا نگین غرب :

  اقدام و عمل -امیدواریم قوه قضاییه با تاسی به پیام امسال مفام معظم رهبری تکلیف پرونده های بلاتکلیف از جمله نگین غرب را روشن و۶ هزار نفر از افراد بلاتکلیف را به حقوقشان که بنا به تفسیر ریاست محترم قوه قضاییه که همان مال(اپارتمان) خریداری شده است برساند.بی شک شعار سال مختص قوای دیگر نیست و پرونده ۱۶ ساله در قوه قضاییه را هم شامل میشود

 21. مالباختگان :

  امیدواریم حناب اقای اژه ای در شانزدهمین سال بلاتکلیفی ۵ هزار نفر در نگین غرب جواب قانع کننده ای بدهند و اعلام کنند بالاخره عاقبت توقیف ۱۱۷۵ قطعه از املاک متهم که در سال ۱۳۸۷ به نفع مردم ضبط شده که ارزش انها بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است و همچنین اخذ ۵۲۰۰ فقره جواز ساخت توسط دادگاه بنام مالباختگان که قرار بود با فروش چند املاک متهم ساخته شود؟ داشته باشند. از ارباب جراید می خواهیم در اولین مصاحبه مطبوعاتی از ایشان بپرسند

 22. مال باخته نگین غرب :

  از دادگاه محترم واقعا تقاضا میکنم به داد ما برسد.اسم اینجانب در تاریخ۲۹/۹/۹۳ در لیست ۱۰۰ نفری اومده که منتظر اعلام جهت مراجعه برای تسویه حساب باشم ولی قریب ۱۵ ماه هنوز اعلام نکردند پس باید چکار کرد؟منکه در شهریور ۹۳ انصراف دادم لطفا پاسخ دهید تا کی؟انتظار باید کشید؟و چکار باید کرد؟بعد از ۱۴ سال انتظار و خوش حسابی خودم که داشتم،اخه یکی جواب بده

 23. ملباخته نگین غرب :

  از دادستان محترم کل کشورحاج اقا رییسی به عنوان ارشدترین عضومدعی العموم کشور میخواهیم پرونده نگین غرب را که یبش از ۵ هزار نفر را ۱۵ سال گرفتار خود کرده و ۷ سال از صدور حکم شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب میگذردو ۷سال پرونده با وجود توقیف هزاران مییارد تومان اموال متهم شامل املاک وی در شعبه ۳۶ تجدید نظر معطل مانده است رسیدگی و مردم را از بلاتکلیفی نجات دهند. بسیاری از مالباختگان به سن کهولت رسیده اند که تعداد زیادی به رحمت خدا رفته اند کمک کنید اینهایی که فعلا زنده اند به وصال خانه خود برسند

 24. مالباخته اهمال و بی عدالتی :

  تا امروز(۱۵/ ۱۱ /۱۳۹۴)ما هنوز به حقمان نرسیده ایم

 25. مالباخته :

  عدالت را سر بریدند ۱۴ سال در انتظاریم شاید اگر به قوه قضائیه شکایت نکرده بودیم بهتر بود با تاسف!!!

 26. عضو بلاتکلیف :

  با سلام ، اکنون قریب به ۱۴ سال است که اعضا نگین غرب با مشکل عدم تحویل واحد ها و یا تسویه حساب نقدی عادلانه ، دست به گریبانند.نزدیک به ۷سال است که پرونده در اختیار قوه محترم قضائیه است .ضمن تشکر از تلاشهای این عزیزان ، میخواستم به اطلاع دادگاه محترم ۳۶ تجدید نظر تهران برسانید که اعضا صغیر و مجنون و … نیستند که نیاز به قیم داشته باشند ، لطفا اعضا را محرم بدانید و مشکلات و تصمیم گیری ها را با اعضا در میان بگذارید و با اعضا ستمدیده ، برخورد محترمانه داشته باشید و انصاف را در تسویه حساب ها ملاک قرار دهید. متاسفانه حساسیت ها انقدر کم شده که صدای “هل من ناصر ” اعضا را کسی نمیشنودو این یعنی “فاج_______________________عه”. خیلی متاسفم.نگذارید که خوسته های برحق روی هم انباشته شود.

 27. حسین :

  بسمه تعالی
  با سلام و دعای خیر
  در یکی از سازمانهای معتبراین ممکلکت کار میکردم ما حصل عمرم را صرف تحصیل چهار فرزند و نگین غرب نمودم . واقعا دیگر هیچی برایم باقی نمانده جز چهار فرزند تحصیل کرده بیکار و غم وغصه ظلم فروغی های آشکار و نهان . درد حامیان قدرت بدست نهان بیشتر داغم میکند . خدا برای اربابان داخل و خارجتان خوش نخواهد که بشما مجوز میدهند تا این چننین راحت با مال و شرف این ملت بازی میکنید . اگر قدرت و مال بی حساب مردم بینائی شما را مختل نموده است یاد آور میشوم ایمان بیاورید خدا هست و جزا هم .اقای قاضی القضات پس ازسیز ده سال !!!!!!!!!!!!!فکری بحال نگین غرب نما حدیث دزد و ذین اسب مولی علی را شنیده ای ؟!حل من ناصر… وا اسفا!!

 28. حسین :

  بسمه تعالی
  با سلام و دعای خیر
  در یکی از سازمانهای معتبراین ممکلکت کار میکردم ما حصل عمرم را صرف تحصیل چهار فرزند و نگین غرب نمودم . واقعا دیگر هیچی برایم باقی نمانده جز چهار فرزند تحصیل کرده بیکار و غم وغصه ظلم فروغی های آشکار و نهان . درد حامیان قدرت بدست نهان بیشتر داغم میکند . خدا برای اربابان داخل و خارجتان خوش نخواهد که بشما مجوز میدهند تا این چننین راحت با مال و شرف این ملت بازی میکنید . اگر قدرت و مال بی حساب مردم بینائی شما را مختل نموده است یاد آور میشوم ایمان بیاورید خدا هست و جزا هم .اقای قاضی القضات پس ازسیز ده سال !!!!!!!!!!!!!فکری بحال نگین غرب نما حدیث دزد و ذین اسب مولی علی را شسنیده ای ؟!حل من ناصر… وا اسفا!!

 29. يكي از مالباحتهكان :

  با سلام دلمان خوش بوذ که نظرسایرمالباخته کان رادرسایت
  بخوانیم لطفاکمک کنید ارتبات ما قطع نشود. با تشکر

 30. عضو بلاتکلیف :

  با سلام،دادگاه محترم شعبه ۳۶ تجدید نظر تهران فراخون جهت تسویه حساب با نگین غربی ها داده است.در فرمول تسویه بابت آپارتمانهایی که ساخته نشده است ۱۰%تورم در نظر گرفته شده و بابت وجوهی که اعضا واریز کرده اند حدود۱۵%بدحسابی کسر شده و مبنای قیمت ها سال ۸۸ در نظر گرفته شده است واز طرفی بابت محوطه ساخته نشده ،۲۶میلیون تومان از اعضاکسر میگردد.جرایمی که در صورت دیرکرد ساخت در قرارداد پیش بینی شده رانیز پرداخت نمی کنند.در نهایت یک رقمی ناچیز به اعضا داده و با آنها تسویه حساب چهارمیخه می کنند.
  شنیده شده است که کلیه زمین های مرغوب اعضا را که مجوز ساخت ۶۰۰۰واحدراداشتندرا به ارگان ها و نهاد ها با قیمتی ناچیز و بصورت اقساطی واگذارکرده اند.
  اکنون فریاد”هل من ناصر”اعضا بلند است ، لطفا به این فریاد مولایمان لبیک گفته و مشکلات مارا با مسئولین رده بالای قوه قضائیه مطرح فرمایید. حسرت نبودن در کربلا را نخوریم زیرا هرجا بی عدالتی وجود دارد و فریادمظلومی بلند است آنجا کربلاست و اگر به ندای مظلومان پاسخ دادید، عاشورایی هستیدوحسینی در غیر این صورت…

 31. مالباخته :

  تا امروز ۱۳۹۳/۲/۰۶ ، بعد از ۱۴ سال، هنوز آپارتمانی به بنده تحویل نشده است ولی املاک متهم حراج شده و در حال حراج شدن است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *