پشت‌پرده گرانی خودرو طی سال ۹۱

۲۹م اسفند ،

پشت‌پرده گرانی خودرو طی سال ۹۱

بازار فعلی خودرو شدیدا مغایر با حقوق مصرف‌کنندگان طراحی شده است و آنچه که هم اکنون شاهد آن هستیم، دستیابی خودروسازان به برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های یک‌ساله‌ای است که به دنبال آن بودند و نتیجه آن، چیزی جز آزادسازی قیمت خودرو در بازار نیست.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از عصرخودرو به نقل از همشهری اقتصاد ، اما متاسفانه کمیته خودرو دور زده شد و جلساتی بدون حضور اعضای این کمیته و مدافعان حقوق مصرف‌کننده در خارج از این کمیته تشکیل شد که نتیجه آن، مصوبه‌ اخیری بود که دولت در حمایت از خودروسازان برای آشفته بازار خودرو صادر کرد که به نظر می‌رسد چندان کار کارشناسی بر روی آن صورت نگرفته است، این در شرایطی است که خودروسازان با علم به این موضوع، از دو تا سه هفته قبل از ابلاغ مصوبه، عرضه خود به بازار را قطع کرده و صحنه‌گردانان اصلی قیمتها در حاشیه بازار شدند. هم اکنون نیز بعد از ابلاغ مصوبه، آنها تلاش کرده‌اند تا قیمت را به میزان ۹۵ درصد قیمت حاشیه بازار برای خود محاسبه کنند و بر این اساس، مصرف‌کنندگان متضرر شده و با مصوبه‌ای مغایر با اصول حمایت از حقوق مصرف‌کننده مواجه می باشند که حقوق آنها را زیرپا می گذارد.

در نهایت مصرف‌کنندگان و انجمن ملی حامی آنها، با آزادسازی قیمت خودرو مخالف نیست، اما به نظر می‌رسد که آزادسازی قیمت خودرو در شرایط فعلی نیازمند فراهم آوردن فضای رقابتی در بازار و صفر شدن تعرفه واردات خودرو است. به این معنا که اگر امروز، آزادسازی قیمت خودرو در بازار صورت می‌گیرد، پشتوانه آن صفر شدن تعرفه‌ها باشد تا مصرف‌کنندگان در یک فضای رقابتی محصول خود را انتخاب کرده و وارد بازار شوند.

از سوی دیگر، خودروسازان نیز در این فضا مکلف خواهند بود که اصول رقابتی و حرفه‌ای را در بازار خودرو رعایت کرده و ثبات قیمت و کیفیت مناسب را به مصرف‌کنندگان هدیه دهند. در نهایت آنچه که امروز در بازار خودرو ملاحظه می‌شود و شدیدا مشکل‌زا شده است، بازاریغیررقابتی و مغایر با اصول حرفه‌ای حمایت از مصرف‌کنندگان است و یکجانبه تنها حقوق تولیدکنندگان را در نظر می‌گیرد.

پنجشنبه ۱ فروردین   ۱۰:۱۷

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ