پوتین برای دیدار با روحانی راهی تهران می‌شود

ایران > سیاست – ممتازنیوز:
منابع روسی از سفر ولادیمیر پوتین به تهران برای دیدار با حسن روحانی و مذاکره با وی خبر دادند.

به گزارش ایسنا، روزنامه “کامرسانت” به نقل از منابع مطلعی که برنامه سفر رییس‌جمهور روسیه را آماده می‌کنند، گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در تاریخ ۱۲ اوت (۲۱ مرداد) برای مذاکره با حسن روحانی، رییس جمهور تازه ایران دربارهٔ برنامه هسته‌ی ایران به تهران سفر می‌کند. کرملین امیدوار است رییس جمهور تازه ایران بن‌بست در خصوص برنامه هسته‌‎ای ایران را بشکند.

بنا بر این گزارش پوتین همچنین دربارهٔ نیروگاه بوشهر مذاکراتی خواهد داشت و انتظار می‌رود که انتقال سیستم‌های آنتی -۲۵۰۰ به جای سیستم‌های اس-۳۰۰ به ایران نیز از موضوع مذاکرات باشد. پوتین تلاش خواهد کرد ایران را متقاعد کند از شکایتش علیه روس آبارون اکسپورت که به تعهدش برای فروش این سیستم‌ها به ایران عمل نکرد، صرف نظر کند.

روس‎ها اذعان کرده‌اند که از هیچ شانسی برای پیروزی در این پرونده حقوقی برخوردار نیستند.

طبق این گزارش یک منبع نزدیک به وزارت امور خارجه ایران گفت که این سفر برای تاریخ ۱۲ و ۱۳ اوت برنامه ریزی شده است. یک منبع کرملین این اطلاعات را تایید کرد و گفت که بسته به دستور کار سفر، سفر پوتین یک یا ۲روزه خواهد بود.

پوتین در اکتبر ۲۰۰۷ نیز به عنوان نخستین رییس جمهور روسیه بعد از سال ۱۹۴۳، برای شرکت در کنفرانس خزر به تهران سفر کرد و با رییس جمهور و رهبر معظم ایران دیدار و مذاکره کرد. احتمال می رود که او نخستین رییس جمهوری باشد که با حسن روحانی پس از مراسم تحلیف وی در تاریخ چهارم اوت دیدار می کند.

پوتین در ماه ژوئن تاکید کرد که ایران به قواعد هسته‌‌ای پایبند است و هیچ مدرکی که نشان دهد ایران به دنبال مقاصد غیر صلح آمیز هسته ‌ای است وجود ندارد.


RSS
منبع:همشهری
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *