پیشنهاد‌های تازه آمریکا به ایران در مذاکرات هسته‌ای فاش شد

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

در آستانه برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، خبرها گوناگون و متنوعی دربارهٔ محتوای پیشنهادهای هر یک از دو طرف‌ ارائه می‌شود؛ اما در آخرین خبر، بعضی منابع آگاه گزارش داده‌اند که آمریکا مجموعه‌ای از پیشنهاد‌های تازه را به ایران داده‌ که دربردارنده امتیازات مهمی برای ایران خواهد بود.

در آستانه برگزاری مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، خبرها گوناگون و متنوعی دربارهٔ محتوای پیشنهادهای هر یک از دو طرف‌ ارائه می‌شود؛ اما در آخرین خبر، بعضی منابع آگاه غربی گزارش داده‌اند که آمریکا مجموعه‌ای از پیشنهاد‌های تازه را به ایران داده‌ که دربردارنده امتیازات مهمی برای ایران خواهد بود.

در شرایطی که طرفین مذاکرات هسته‌ای روز سه‌شنبه ژنو اظهار می‌دارند که هنوز هیچ پیشنهاد رسمی میان دو طرف منتقل نشده، ‌برخی منابع آگاه غربی از ارائه پیشنهادهایی از سوی آمریکا به ایران خبر می‌دهند که تفاوت‌های مهمی با پیشنهادهای سابق دارد.

به گفته این منابع، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، موافقت اصولی خود را با ادامه ‌برنامه هسته‌ای ایران ‌ از جمله ادامه غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد‌ اعلام کرده است؛ بنابراین، هم‌اکنون آنچه دو طرف دربارهٔ آن دچار اختلاف نظر می باشند، حجم اورانیوم غنی شده و نوع سانتریفیوژهای به کار رفته در تأسیسات هسته‌ای ایران است.

افزون بر این، اوباما مایل است تأکید ایران بر این موضوع را که برنامه هسته‌ای کشور صرفاً دارای مقاصد صلح‌آمیز است و ایران هرگز در پی دستیابی به بمب هسته‌ای بر‌نخواهد آمد ‌بپذیرد؛ محور اصلی این رویکرد، پذیرش فتوای مقام معظم رهبری در ممنوعیت سلاح هسته‌ای از سوی اوباما خواهد بود.
 
به این ترتیب، مهم‌ترین مسأله‌ای که هم‌اکنون باید دربارهٔ آن توافق شده، ادامه فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۲ ایران و در واقع شمار این سانتریفیوژ‌ها برای ایران است. حجم اورانیوم غنی شده‌ای که ایران می‌تواند ذخیره کند، موضوع دیگری است که باید دربارهٔ آن توافق شود.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ