پیش‌بینی رشد ۶۰ درصدی صادرات سیمان/پایان دوره بحران در صنعت سیمان

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

http://www.bananews.ir/عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اعلام این پیش‌بینی که صادرات سیمان کشور تا پایان سال جاری با رشد ۶۰ درصدی به ۲۰ میلیون تن خواهد رسید گفت: از زمان واگذاری قیمت گذاری سیمان به انجمن تولیدکنندگان سیمان ارزش بازار و سهام شرکت‌های سیمانی در سال جاری رشد چشمگیری را تجربه کرده است.

به گزارش ممتاز (BanaNews.ir) مرتضی لطفی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه در سال‌های قبل به سبب نگاه انقباضی حاکم بر صنعت سیمان فاصله بسیاری بین سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با ارزش بازار سیمان در کشور به وجود آمده بود، گفت: وضعیت به گونه‌ای بود که احساس خطر شد که سرنوشت صنعت سیمان به سرنوشت صنعت نساجی دهه ۷۰ تبدیل شود، چرا که ارزش بازار سیمان تا قبل از سال جاری به نسبت قیمت تمام شده تولید آن بسیار پایین بود.

وی با اشاره به اینکه اگر قیمت گذاری سیمان به انجمن سیمان واگذار نمی‌شد در تولید و صادرات سیمان دچار مشکل می‌شدیم و دلال‌ها سود اصلی فروش سیمان را می‌بردند، افزود: بعد از هدفمندی‌ یارانه‌ها بیشترین تاثیر متوجه دو صنعت فولاد و سیمان شده و عرصه به ویژه بر صنعت سیمان تنگ شد؛ به طوری که بسیاری از واحدها حتی در تامین هزینه‌های روزمره خود دچار مشکل شده‌ بودند.

لطفی با بیان اینکه در حال حاضر دوره بحران در صنعت سیمان ایران سپری شده است، گفت: در حال حاضر عرضه بر مصرف سیمان در بازار داخلی پیشی گرفته است و در سه ماهه اول امسال صادرات سیمان کشور بالغ بر ۵٫۳ میلیون تن شد و پیش‌بینی می‌شود امسال صادرات سیمان کشور از مرز ۲۰ میلیون تن بگذرد که در صورت تحقق این هدف شاهد رشد ۶۰ درصدی صادرات سیمان خواهیم بود.

مدیرعامل هولدینگ سیمان فارس و خوزستان در ادامه از حل مشکل صادرات سیمان ایران به عراق خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد توقف چند روزه صادرات سیمان به عراق بیشتر جنبه سیاسی داشت که این موضوع حل شده است. از سوی دیگر افزایش سه تا ۱۰ دلاری قیمت هر تن صادرات سیمان سبب بهبود عملکرد صادراتی و مالی تولیدکنندگان سیمان شده است.

به گفته وی صنعت سیمان ایران باید از همین الان به فکر صادرات به آفریقا باشد که در این زمینه شرکت کشتیرانی باید امکانات لازم جهت صادرات سیمان به کشورهای آفریقایی را فراهم کند.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: امیدواریم وزارت امور خارجه دولت یازدهم دیپلماسی تجاری را فعال کند و زمینه برای رشد هرچه بیشتر صادرات سیمان ایران را طی سال‌های آینده فراهم شود.

بنانیوز – ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ