پیش‌بینی پلیس ۱۹هزار کشته در سال ۹۱ است

۱۶م اسفند ،

ممتازنیوز: فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: پیش‌بینی ما این است که در پایان امسال، آمار ما در حدود ۱۹هزار کشته در تصادفات باشد.

به گزارش فارس،‌ سردار اسکندر مؤمنی فرمانده پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، در مراسم هشتمین همایش رؤسا و فرماندهان پلیس راهور ناجا که با حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور کشورمان برگزار شد، اظهار داشت: شاخص سنجش آمار تلفات در کشورهای مختلف براساس هر ده هزار نفر وسیله نقلیه است که در دنیا این عدد ۷٫۵ نفر است. در اروپا این عدد حدود ۳ نفر، در آسیا حدود ۱۱ و در ایران تا سال قبل ۸٫۱ نفر بوده است.

سردار مؤمنی افزود: در ایران و از ابتدای دهه هشتاد تا پایان این دهه شاهد افزایش ۴ برابر خودروها بوده‌ایم. تعداد وسیله نقلیه موجود در کشور از ۴ میلیون نزدیک به ۱۶ میلیون وسیله نقلیه رسیده است و همچنین دارندگان گواهی‌نامه رانندگی از ۱۳ میلیون نفر به ۳۰ میلیون نفر در این دهه رسیده است.

سردار مؤمنی در ادامه گفت: مؤلفه‌های مختلفی در تلفات اتفاق‌ای دخیل می باشند که آن را به ۱۰ مؤلفه که اصلی‌رین دغدغه‌های اتفاق‌های رانندگی است تقسیم‌بندی کنند و پس از ۴ دهه در تصویب قانون تازه راهنمایی و رانندگی این مؤلفه‌ها در نظر گرفته شده است که در قانون تازه با اشاره به این مؤلفه‌ها حقوق شهروندان نیز از قبیل نقش خودروی ایمن، راه ایمن و علایم اخطارها در هنگام رانندگی در میزان به وجود آمدن تصادف در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در اولین سال اجرای قانون تازه راهنمایی و رانندگی در حدود بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر راننده تازه وارد شبکه حمل‌و نقل کشوری شده است و در همین سال هم ما شاهد کاهش بیش از ۳ هزار نفر کشته در حوادث رانندگی کشور بودیم و بیش از ۱۵ هزار نفر نیز کمتر مجروح شدند و همچنین ۲۵ درصد تصادفات کمتر شده است.

سردار مؤمنی در ادامه گفت: رتبه‌ای که در این آمار وجود دارد این است که براساس شعار اینکه برای ما جریمه هدف نیست ما شاهد این بودیم که ۲۰ درصد و یا یک پنجم اعمال قانون کمتر شد و در حدود بیش از ۲۰ درصد نیز تصادفات رانندگی کمتر شده است و با این روند ما نوید این را می‌دهیم که در انتهای سال جاری آمار تلفات رانندگی ما از میانگین تلفات جهانی که ۷٫۵ نفر در ازای ۱۰ هزار وسیله نقلیه است کمتر شود.

فرمانده راهور ناجا گفت: در ابتدای دهه هشتاد ۲۰ هزار نفر در ایران در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند که این آمار در اواسط دهه هشتاد به ۲۸ هزار نفر رسید و با اعمال قوانین تازه و فرهنگ‌سازی‌های انجام شده این آمار در سال ۹۰ دوباره به ۲۰ هزار نفر رسیده و پیش‌بینی ما این است که در پایان سال ۹۱ آمار ما در حدود ۱۹ هزار نفر کشته در سال باشد که این در حالی است که از سال ۸۰ تاکنون تعداد خودروها ۴ برابر شده است.

سردار مؤمنی در ادامه گفت: این اتفاق با انجام ۵۲ طرح فرهنگی و ایجاد دو نشریه علمی پژوهشی و همچنین حمایت از پایان‌نامه‌های مرتبط دانشگاهی و همچنین وجود رشته‌های دانشگاهی در این حوزه در دانشگاه علوم و فنون در ۴ مقطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است که اشخاص مختلفی را در این زمینه فعالیت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این دستاورد با استفاده از اقداماتی است که همه نیرو انتظامی در آن بسیج شده‌اند و بعضی مواقع ما شاهد افزایش ۳۰ درصدی حجم کار و پرسنل در ایامی مانند طرح نوروزی که با کمک فرمانده نیروی انتظامی این امر محقق شده است و همکاری تمامی نهادها و رسانه‌ها که در این امر مشارکت داشتند این اتفاق بزرگ محقق شده است.


..
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *