چای ایرانی در انبار؛ چای هندی در بازار

رئیس اتحادیه چایکاران کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۲۰ هزار تن چای خشک به نام چای سنواتی در کشور انبار شده است، گفت: کیفیت چای هندی موجود در بازار بسیار پائین است، چون هندی‌ها برای دادن طعم و عطر از دارو و مواد شیمیایی استفاده می‌کنند.
ایرج هوسمی درخصوص واردات چای هندی به کشور، این سئوال را مطرح کرد که چرا باید در شرایطی که حداقل ۲۲۰ هزارتن چای داخلی به دلیل اعمال سیاست‌های نادرست انبار شوند و آن وقت چای با کیفیت پائین هندی را به کشور وارد کنیم؟!
وی با بیان اینکه مافیای چای به اندازه کافی چای وارد می‌کند و دیگر نیازی به واردات چای از هند نداریم، گفت: کیفیت چای هندی بسیار پائین است، چون هندی‌ها برای دادن طعم و عطر از دارو و مواد شیمیایی استفاده می‌کنند که برای سلامتی انسان بسیار مضر است.
وی اضافه کرد: مسئولان اسم چای انبار شده را چای سنواتی می‌گذارند درحالی که تا سال ۱۳۶۰ همه محصول چای مصرف می‌شد و حتی یک کیلوگرم هم در پایان اسفندماه بنام چای سنواتی باقی نمی‌ماند و اینگونه تولید این محصول در کشور رونق گرفته بود.
وی عنوان کرد: در شرایط فعلی به دلیل سوء مدیریت از ۳۴ هزارهکتار مزارع چای کشور فقط درحدود ۲۵ تا ۳۰ هزارتن محصول چای خشک به دست می‌آید درحالی که چند سال گذشته با اعمال مدیریت صحیح حتی تا ۷۰ هزارتن محصول چای خشک به دست می‌آمد، ضمن اینکه همه این آمار و ارقام در سازمان چای موجود است.
هوسمی با بیان اینکه به طورمتوسط میزان مصرف چای درکشورمان بین ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزارتن چای خشک است، گفت: از این میزان درحدود ۱۰۰ هزارتن چای وارداتی است که بخش قابل توجهی از آن به دست مافیای چای است.
۳۹۳۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *