چای نعنا، دشمن پرمویی

۲۴اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
ممتاز نیوز: مدتی بود که موهای زائد زیر چانه و گردنش بسیار شده بود و آزارش می داد. هر ماه مجبور می شد که برائ از بین بردن این موها به آرایشگاه برود،اما دیگر خسته شده بود. بالاخره تصمیم گرفت به یک متخصص پوست و مو مراجعه کند. با کلی رفت و آمد و رفتن به آزمایشگاه متوجه شد که دچار پرمویی یا هیرسوتیسم است. دکتر گفت که این موهای زائد به سبب تغییرات هورمونی است.

هیرسوتیسم چیست و چرا ایجاد می گردد؟
هیرسوتیسم یا پُر مویی، رویش بیش از اندازه موها در صورت یا بدن زنان است البته در جاهایی که بیشتر مردها در بدنشان مو دارند، یعنی چانه، پشت لب، روی سینه و شکم. اگر چه ممکن است پرمویی در مردان هم ایجاد شود، اما در زنان بیشتر آزاردهنده است. این موها معمولاً ضخیم تر، تیره تر و متفاوت تر از موهای معمولی می باشند.

دلایل آن کدامند؟
پُر مویی به دنبال تولید بیش از حد هورمون های مردانه ایجاد می گردد. نشانگان تخمدان پلی کیستیک، نشانگان کوشینگ، وجود تومورهای تخمدان یا غده آدرنال هم ممکن است سبب بروز پُر مویی در زنان شوند. همچنین پُر مویی ممکن است، ارثی باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
در صورتی که رویش موهای زائد ناگهانی باشد، یا به مقدار بسیار روی صورت یا گردن باشد و یا همراه با بروز سایر علایم مانند جوش ، قاعدگی نامنظم، ضخیم شدن صدا و افزایش توده ی عضلانی باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان آن چیست؟
تولید هورمون های بسیار به همراه عدم تخمک گذاری ممکن است در زنان ایجاد شود. بنابراین در صورتی که مبتلا به اضافه وزن یا چاقی میباشید، حتماً وزن خود را کاهش دهید.کاهش وزن، میزان ترشح هورمون هایی که سبب رویش موهای زائد می گردد را کاهش می دهد.

سایر روش ها برائ حذف یا کاهش رویش مو روی صورت یا بدن شامل موارد زیر است:

* قرص های ضد بارداری به میزانی که پزشک پیشنهاد می کند، در درمان پُر مویی مؤثر است. گاهی استفاده از داروهای کاهش دهنده تستوسترون (هورمون مردانه) لازم است.

* در صورتی که هیرسوتیسم در شما خفیف است و مشکلات هورمونی بسیار جدی نیست، نیازی به درمان وجود ندارد. گاهی با استفاده از تراشیدن، می توان موهای زائد را از بین برد. تراشیدن روشی آسان و ایمن برائ از بین بردن موهاست، اما نکته ای که در تراشیدن باید مورد توجه قرار گیرد، این است که پوست در حین تراشیدن ممکن است صدمه دیده و ملتهب شود. در صورتی که پوستتان التهاب پیدا کرد، در جست وجوی روش درمانی دیگری باشید.

* جالب است بدانیم تحقیقات دانشمندان در ترکیه نشان می دهد، نوشیدن چای نعنا به کنترل رشد غیرطبیعی مو در زنان کمک می کند. به نقل از این محققان، مصرف چای نعنا سبب کاهش هورمون مردانه تستوسترون آزاد یا فعال در خون شده و چند هورمون زنانه را در بدن افزایش می دهد. نوشیدن دو بار در روز چای نعنا ،سطح هورمون های مردانه را که سبب رویش موی زائد و غیرطبیعی روی شکم، سینه و صورت زنان می گردد، کاهش می دهد. به اعتقاد پژوهشگران ترکیه، نعنا متابولیسم هورمون هایی مانند تستوسترون را تحت تأثیر قرار داده و یا به طور مستقیم بر هورمون مردانه اثر می گذارد.
بسیاری از پزشکان برائ درمان رویش غیرطبیعی مو، اغلب از دارو برائ کاهش سطح هورمون های مردانه در بدن استفاده می کنند. در این تحقیقات آمده است که نعنا می تواند یک درمان جایگزین برائ داروهای شیمیایی باشد.

* گاهی برائ تخریب فولیکول های مو از لیزر استفاده می گردد. این کار از رویش دوباره مو نیز جلوگیری می کند. برائ اطمینان از تأثیر لیزر، این کار در چند جلسه و برائ چند هفته انجام می گردد، البته ممکن است، لیزر به طور دائم و همیشگی از رویش موها جلوگیری نکند.
این کار هزینه بسیاری دارد و باید به وسیله متخصص ماهر انجام شود. از عوارض جانبی این روش درمانی، قرمزی، تیره شدن یا روشن شدن پوست محلی است که روی آن لیزر انجام شده و گاهی نیز باقی ماندن آثار زخم است.

* گاهی پزشکان داروهایی به نام داروهای ضد آندروژن را برائ کنترل ترشح هورمون های مردانه پیشنهاد می کنند. این داروها معمولا حداقل به مدت سه تا شش ماه طول می کشد تا تأثیر بگذارند. این داروها، رویش موهای تازه را کاهش می دهند اما احتمال اینکه میزان موهای قبلی را کاهش دهند، کم است.

* تجویز بعضی کرم ها که روی صورت و چانه استفاده می گردد هم از دیگر روش های درمانی است. این کرم ها رشد فولیکول های مو را کند می کنند و اثرات آن چهار تا هشت هفته بعد از آغاز درمان دیده می گردد. به خاطر بسپارید که نباید توقع داشته باشید که درمان، سریعاً تأثیرات خود را نشان دهد. بعضی از اثرات دارو ها را نمی توان به سرعت ملاحظه کرد و ممکن است، چند هفته طول بکشد تا دارو تأثیرات خود را نشان دهد. نکته مهم در درمان پُر مویی آن است که به دقت به پیشنهاد های پزشک معالج خود توجه کنید.

پُرمویی و بارداری
حاملگی می تواند به طور هم زمان رشد موها را افزایش دهد و به دوره های رشد مو و ریزش آن منجر شود. بارداری در بیمارانی که دچار پرمویی می باشند، به طور طبیعی ادامه می یابد، اما در بیمارانی که دچار تخمدان های پر از کیست می باشند و قبلاً دچار قاعدگی نامنظم بوده اند، خطرناک است. در صورتی که برائ درمان پُرمویی دارو مصرف می کنید و می خواهید باردار شوید، حتماً باید داروهای خود را قطع کنید و با پزشک تان مشورت نمایید

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ