چراغ سبز وزارت صنعت به کاهش قیمت خودرو

۲۱فروردین۱۳،

توپ در زمین شورای رقابت

چراغ سبز وزارت صنعت به کاهش قیمت خودرو

پس از اینکه وزیر صنعت در صحن علنی مجلس از کاهش قابل توجه قیمت خودرو از ابتدای اردیبهشت ماه خبر داد، بازار در انتظار تصمیم نهایی شورای رقابت برائ ابلاغ دستورالعمل تازه قیمت گذاری به سر می برد.

به گزارش ممتازنیوز به نقل ازممتازنیوز، مشکلات مالی خودروسازان و به دنبال آن کاهش تیراژ تولید در سال قبل سبب شد که مسئولان وزارت صنعت و سازمان حمایت از مصرف کننده طی سال قبل ۲ بار با افزایش قیمت محصولات موافقت کنند و در آخرین تصمیم، در اسفند ماه سال قبل  تعیین قیمت خودرو براساس نرخ‌های تجاری صورت گرفت و خودروسازان قیمت محصولات خود را تا حدود صد درصد افزایش دادند.

 

اما این افزایش قیمت ها با واکنش منفی مردم، نمایندگان مجلس و حتی شخص رئیس جمهور مواجه شد و به دنبال آن فعالیت‏های متعددی برائ معقول شدن قیمت خودرو انجام گرفت که نمونه آن عیدی خودروسازان به مردم و کاهش ۵۰۰ هزار تا ۴ میلیونی قیمت ها بود که البته این میزان تخفیف برائ مشتریان رضایت بخش نبود .

در همین زمان نیز شورای رقابت، دستورالعمل موقتی برائ تعیین قیمت خودرو ابلاغ کرد که بر اساس آن قیمت محصول باید بر مبنای نرخ شهریور۹۱ به اضافه تورم بخشی شش ماهه تعیین شود که این روش مورد قبول خودروسازان قرار نگرفت.

اما پس از اتمام تعطیلات سال نو، شورای رقابت با تاکید بر لزوم اجرای دستورالعمل موقتی تعیین شده و امکان اعمال جریمه های بالا برائ متخلفان از تعیین دستورالعمل دائمی و کاهش قطعی قیمت خودرو تا پایان فروردین ماه خبر داد.

 

در همین زمان مهدی غضنفری که برائ پاسخگویی به پرسش‌های نمایندگان به میدان بهارستان رفته بود با تایید افزایش غیر منطقی قیمت‌ها، سبب اصلی آن را افزایش نرخ ارز و قیمت مواد اولیه در سال قبل عنوان کرد.

وی در ادامه از کاهش قابل توجه قیمت ها از ابتدای اردیبهشت ماه خبر داد و تاکید کرد: تلاش وزارت‏ صنعت، معدن و تجارت در رایزنی با شورای رقابت ملی خرید در این زمینه همچنان ادامه داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: منتظر نظر شورای رقابت  و سازمان حمایت از حقوق مصرف‏ کنندگان هستیم، امیدواریم هرچه زودتر آخرین قیمت خودروهای تولید داخل اعلام شود.

در این شرایط به نظر می‌رسد که اظهارات تازه وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش قابل توجه قیمت خودروها، رکود ایجاد شده در بازار خودرو را تشدید خواهد کرد زیرا تا فرا رسیدن موعد یاد شده مصرف‌کنندگان به امید کاهش قیمت‌ها همچنان از خرید خودرو اجتناب می‌کنند.

حال با چراغ سبز وزارت صنعت، توپ کاهش قیمت خودرو در زمین شورای رقابت افتاده و باید منتظر ماند و دید که خودروسازان به چه مقدار از دستورالعمل تازه این شورا تبعیت می کنند و شور و حال خرید و فروش به بازار خودرو باز می گردد یا خیر؟

 

جمعه ۲۳ فروردین   ۱۶:۲۳

منبع:عصرخودرو
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ